Головна Сьогодні

Сенсація: отримано перше в історії "живе" фото чорної діри

Докладний фотознімок чорної діри був отриманий в рамках проекту Event Horizon Telescope

Фото: Pixabay

У середу, 10 квітня, Національний науковий фонд США представив світу перше в історії зображення чорної діри, зроблене "вживу". На знімку відображена надмасивна чорна діра в центрі гігантської еліптичної галактики, званої M87 і розташованої на відстані близько 55 мільйонів світлових років від Землі. Цей об'єкт неймовірний за розмірами – приблизно в 6,5 мільярда разів більше маси Сонця. Дані були оприлюднені на прес-конференції, яку транслював YouTube-канал Національного наукового фонду США.

Фото: Live science

Унікальність фотознімку в тому, що до цього кожне зображення чорної діри було симуляцією або ілюстрацією, заснованою на теоретичних даних про спостережувані об'єкти. Докладний фотознімок чорної діри був отриманий в рамках проекту Event Horizon Telescope, який об'єднав в собі 8 потужних радіотелескопів. Ця подія є 100-відсотковим доказом існування цих загадкових астрофізичних об'єктів – раніше чорні діри впродовж 50 років були теорією.

Реальне зображення чорної діри, яка була невичерпною темою для міркувань Ейнштейна і Хокінга, стало реальністю. Особливість цих об'єктів в тому, що всередині них припиняють діяти будь-які відомі нам закони фізики, в яких зупиняється час, безслідно зникає будь-яка матерія і світло, перестаючи існувати у відомому нам фізичному світі і залишаючи після себе лише спогади.

"Протистояння теорії зі спостереженнями – це завжди драматичний момент для теоретика. Ми відчули неймовірне полегшення і гордість, коли усвідомили, що спостереження так добре відповідають нашим прогнозам", – прокоментував астрофізик Лучано Реззолла з Університету ім. Гете в Німеччині.

Як виглядає чорна діра

Чорна діра виглядає як розмита помаранчева кавова пляма. Сам об'єкт знаходиться в середині, відкидаючи гігантську тінь. Насправді ми не можемо бачити саму чорну діру, тому що її величезна гравітація не дозволяє виявлятися жодному випромінюванню, що виявили, тому вона виглядає як непрозорий простір.

Надмасивна чорна діра M87 активна, це означає, що вона оточена величезним аккреційним диском оранжевого кольору, що складається з дуже гарячого, циркулюючого газу і пилу, який повільно падає в чорну діру. Цей диск випускає колосальну кількість радіації. Оскільки диск обертається, він виглядає яскравіше в тих місцях, де він ближче до спостерігача, і тьмяніє при заході за чорну діру. Цей ефект був навіть передбачений теорією відносності Ейнштейна.

На даному етапі ви отримуєте зображення з недостатньо високим дозволом для вимірювання швидкості обертання, але команда Національного наукового фонду може сказати, що воно обертається за годинниковою стрілкою.

Дивіться також в сюжеті про те, як до Землі наближається некерована китайська космічна станція:

Нагадаємо, що раніше в нашій галактиці знайшли "трубопровід" з чорної діри. Також космічний телескоп "Хаббл" відобразив гігантську фотографію Всесвіту розміром 664 мегапікселі.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Live Science

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти