Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Станція Cassini розпочне вивчення головного кандидата на інопланетне життя

Станція 28 жовтня 2015 року повинна пролетіти над південним полюсом Енцелада на висоті 48 кілометрів

Станція Cassini наблизиться до супутника Сатурна, Енцелада, що вважаэться зараз головним кандидатом на можливість позаземного життя, на найближчу в історії космічних досліджень відстань. Про це повідомляється на сайті НАСА.

Станція 28 жовтня 2015 року повинна пролетіти над південним полюсом Енцелада на висоті 48 кілометрів. Очікується, що в цей момент Cassini пройде крізь шлейф часток, що покидають підлідний океан супутника Сатурна, і вивчить їх.

Раніше станція не досліджувала Енцелад на настільки близькій відстані. Вчені сподіваються в ході прольоту вивчити вміст у викидах молекулярного водню і органічних сполук, а також отримати непрямі дані про умови в підлідному океані супутника Сатурна.

Планетологів цікавить геометрія викидів кріовулканів – чи відбуваються виверження стовбуроподібно вгору або ж вони формують звивисті структури. Це дозволить вченим зрозуміти розподіл матерії всередині підлідного океану.

Як відзначають планетологи, наукові інструменти Cassini не призначені для пошуку життя. Частково це пов'язано з тим, що в ході місії Cassini-Huygens до Сатурна і Титана – іншого його супутника – про незвичайні властивості Енцелада науці відомо не було.

Зараз встановлено, що під крижаною поверхнею Енцелада є океан. Ймовірно – по всьому супутнику Сатурна, а не тільки в якійсь його частині (наприклад, на північному полюсі).

Хімічний склад викидів із кріовулканів супутника сприятливий для зародження і розвитку життя, а всередині океану, по всій видимості, гідротермальна активність нагріває воду до 90 градусів за Цельсієм. Природа цієї активності вченим поки не ясна.

Як показало комп'ютерне моделювання, у воді супутника Сатурна приблизно такий же зміст кухонної солі, як і в земній океані. Там багато соди і високий рівень лужності (показник pH досягає 12).

Схожі на океан Енцелада умови існують в озері Моно в Каліфорнії. У водоймі багато солі та соди, риби там немає. Зате є незвичайні організми, зокрема бактерії GFAJ-1, що живуть і при смертельній для інших організмів концентрації миш'яку.

Енцелад – шостий за розміром супутник Сатурна. Його відкрив в 1789 році Вільям Гершель. Навколо планети супутник обертається за 32,9 години. Радіус Енцелада приблизно в 25, а маса – в 200 000 разів менше, ніж у Землі.

У Енцелада розріджена атмосфера, а під водяною мантією – тверде силікатне ядро. Поверхня на півночі покрита кратерами, на півдні їх набагато менше (там спостерігаються незвичайні тріщинні утворення).

Енцелад вважається найбільш перспективним з погляду виявлення неземного життя в Сонячній системі. Як зазначив дослідник Крістофер Гляйн, Енцелад – "все більш ймовірний кандидат на роль другого джерела життя (після Землі – ред.) в Сонячній системі".

У грудні 2015 року Cassini наблизиться до Енцелада на відстань 4999 кілометрів. Після цього станція до кінця 2017 року повинна зробити кілька прольотів поблизу інших супутників Сатурна (зокрема, невеликих Дафніса, Телесто і Епіметея) на відстані не більше 50000 кілометрів.

Всього під час своєї останньої місії (іменованої Grand Finale) з кінця 2016 до кінця 2017 року станція Cassini виконає кілька прольотів в просторі між кільцями Сатурна і дослідить регулярні атмосферні зміни газового гіганта.

Місія Cassini-Huygens призначена для дослідження Сатурна, його кілець і найбільшого супутника планети – Титана. Станція запущена 15 жовтня 1997 року з мису Канаверал у Флориді, 1 липня 2004 року вийшла на орбіту Сатурна. 25 грудня 2004 року від супутника відокремився зонд Huygens, який 14 січні 2005-го висадився на поверхні Титану.

Сучасні місії НАСА та ЄКА не передбачають в найближче десятиліття відправку космічних апаратів далі орбіти Юпітера. Так, в 2016 році до нього повинна підлетіти станція Juno (Jupiter Polar Orbiter), а в середині 2020-х років до Європи (супутнику Юпітера) відправиться місія з неофіційною назвою Europa Clipper.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Lenta.ru

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів