Головна Сьогодні

Пристрасті по сланцевому газу: енергонезалежність може обернутися технологічним "рабством"

Запаси "сланцю" величезні, але його видобуток загрожує екологічними катастрофами

Песимісти лякають екологічними проблемами через видобуток
Песимісти лякають екологічними проблемами через видобуток

Ажіотажнавколосланцевогогазувиникв2008-2009рр.ТодіСШАнесподіванодлябагатьохвийшлинаперше місцевсвітіз видобуткуприродногогазу,обігнавшитрадиційноголідера-Росію.ЗМІзаговорилипро "великусланцевуреволюцію".Зтогочасупристрастінавколосланцевогогазуне вщухаютьнінахвилину.Оптимістибачатьвньомуреволюційнийпрориввобластіенергоресурсів,песимістилякаютьекологічнимилихами,якінесетехнологіявидобутку,ісумніваютьсявїїекономічнійдоцільності.

ЩО ЦЕ ВЗАГАЛІ?

Словосполучення"сланцевийгаз"саме пособідоситьрозпливчасте.Відчисленнихекспертівіактивістів,які ламаютьсписивдискусіях,частоскладнодомогтисявідповідінапитання:ащоцевзагалітаке?

ТЕРМІНИ.УXVIII-XIXст.сланцевим(світильним)називалигаз,одержаний за допомогоюсухоїперегонкизгорючихсланців-гірськихпорід,що містять великукількістьорганіки.Усучасномурозуміннісланцевийгазабонафта-цеті,яківитягуютьзнайдрібнішихпустотвщільних,малопроникнихшаруватихпородах.

КЛАСИКА.Торф, вугілля,горючісланці,нафтаігазєзалишкистародавньоїрослинності,похованоїпідтовщеюглиніпісків.Рідкіілетючіформитакоїорганіки(нафтаігаз)можутьмігруватипопористихпородах(наприклад,пісках),надякимизнаходятьсянепроникніщільніглини,кам'янасіль,вапняки.Уякихосьмісцяхвонинакопичуютьсяввеликихкількостях,ілюдинащевXIXстоліттінавчивсязнаходитицімісця.Потімбуритьсясвердловина,ісировинуможнакачатинаповерхню.

СУПЕРЗАПАСИ.Однакприроднийгаззустрічаєтьсяне тількивзгаданомувищевигляді.Часто-густовінзаповнюємікроскопічніпорожнечівсланцях,що займаютьвеличезніобсягивземній корі.Відповідно,ігазувнихвеличезна кількість.За інформацієюУправлінняенергетичноїінформаціїСША(EIA),приблизнісвітовізапасисланцевогогазу- 206трлн куб.м(Китай- 32трлн куб.м,Аргентина-23,Алжир-20,США-19.

РФвцьомуспискуна9-му місціззапасами8 трлнкуб.м.,Україна-13-аз3,6 трлнкуб.м).Оскількисланцевіпородидужепоширені,тотеоретичнобудь-яка державацілкомможепідвищитисвоюенергонезалежність.Алеєпроблема:як"виколупати""блакитнезолото"зцихмікротріщинок,які пронизуютьсотнікубічнихкілометрівтвердихпорід?

По клику – большое изображение.
По клику – большое изображение.

РОБОТА НА РОЗРИВ

Длявидобуткусланцевогогазустворенаспеціальнатехнологія-гідравлічнийрозривпласту (фрекінг).Сутьїїпроста:створитивпородінавколосвердловинивеликіпустоти,дебудутьнакопичуватисявуглеводні.Дляцієїметивнадрапідтиском500-1500атмзакачуєтьсябагатов'язкоїрідинизособливимидомішками.Ефективністьметодупідвищується,якщосвердловинапідевплощиніпласта.Тобтопотрібнозастосовуватибурінняпідкутомдовертикалі,авідеалібуритигоризонтально.Післятогоякпластнавколосвердловинизруйнований,можнапочинативидобуток.

ПОЗИТИВ.Видобутоксланцевогогазу-ценабірнайсучаснішихтехнологійвгеологічній розвідці,бурінні,суміжнихдисциплінах.Об'ємнемоделюванняданихсейсморозвідки(3D-сейсміки)дозволилополегшитипошукиродовищ,більшефективнорозраховуватитраєкторіїсвердловин.Та йсаме пособібурінняпохилих,криволінійнихігоризонтальнихстовбурів-дуже складнатехнологія.

НЕГАТИВ.Фрекінг вимагає величезної кількості води, яка далеко не завжди є в достатній кількості в регіонах, де можна проводити видобуток. У воду, що закачується в свердловини, додають масу реагентів, які аж ніяк не нешкідливі. Компанії, що займаються видобутком сланцевого газу, не афішують склад добавок, посилаючись на виробничі секрети тощо. Але ось перелік того, що вже просочилося в пресу: формальдегід, нашатир, оцтовий ангідрид, метиловий і пропаргіловий спирти, соляна кислота. Після гідророзриву під час видобутку все це "багатство" частково виноситься на поверхню, а частково мігрує по пласту і цілком може отруїти підземні води. Газ по тріщинах починає просочуватися ближче до поверхні, створюючи чимало бід.

1_182

Родовище.ВидобутоксланцевогогазувштатіВайомінг,США.

ПОВНА ЗАЛЕЖНІСТЬ

Ті,хторозглядаєсланцевийгазякосновуенергетичноїнезалежностідержави,через незнанняабосвідомоне згадуютьодинмомент.

Монополіст в технологіях гідророзриву – американські компанії. У разі звичайної видобутку газу держава, що не має власної техніки і кадрів, може вибирати з пропозицій іноземних компаній ту, що враховує інтереси місцевого капіталу і суспільства. У разі сланцевого газу країна потрапляє в нову залежність. Не сподобалося щось компанії-монополісту (або уряду її країни), і все – знайдеться маса причин для зупинки робіт. А замінити технологію просто нічим. І залежність від країни-постачальника енергоносіїв замінюється на технологічну залежність від іноземної компанії і влади країни, що за нею стоїть. У гіршому випадку країна може отримати обидві ці біди, та ще й великі проблеми з екологією.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти