Головна Сьогодні

Вчені знайшли найбільшого "двійника Землі" розміром з половину Нептуна

Планета всього в 500 світлових роках від Землі

Фото: Rodrigo Luger, adapted from NASA images
Фото: Rodrigo Luger, adapted from NASA images

Астрономи знайшли в сузір'ї Овна "неможливу" планету BD +20594b, чия щільність – 7,89 грам на кубічний сантиметр – говорить про те, що вона є гігантським аналогом Землі, а не подобою Нептуна, як передбачає теорія, йдеться в статті, розміщеній в електронній бібліотеці Корнельського університету, – передає РІА Новини.

В останні роки вчені знайшли за межами Сонячної системи десятки і сотні великих екзопланет, чий діаметр в кілька разів перевищує аналогічний параметр для Землі. Їх відкриття породило масу суперечок про те, чим вони є – великими кам'янистими планетами, так званими "супер-Землями", або ж мініатюрними подобами Нептуна і інших газових гігантів.

Проблема, як пояснює Нестор Еспіноза (Nestor Espinoza) з Католицького університету Чилі в Сант'яго, полягає в тому, що точний вимір маси подібних планет вкрай складний.

Телескопи кшталт "Кеплера", що стежать за падіннями в яскравості зірки при проході планети по ній, не можуть робити це в принципі, а спектрографи начебто HARPS, що стежать за зрушеннями в спектрі світила під дією тяжіння планети, дають вкрай неточні оцінки або вимагають непомірно довгих спостережень .

Проте, якийсь набір даних все ж був зібраний за останні 10 років, на основі аналізу яких планетологи в минулому році уклали, що всі планети, чий радіус в 1,6 рази перевищує половину діаметра Землі, є міні-Нептун, а не супер-Землями.

Еспіноза і його колеги знайшли пряме спростування цієї теорії, перевіряючи дані, зібрані "Кеплером" вже після його "воскресіння", в ході спостережень за сузір'ям Овена навесні минулого року, за допомогою спектрографа HARPS.

У цих даних учені знайшли сліди існування незвично великої планети у сонцеподібної зірки BD +20594, розташованої всього в 500 світлових роках від Землі. Цей об'єкт, як показують розрахунки дослідників, має діаметр приблизно в два рази більше земного, а його маса приблизно в 16 раз вище, ніж у нашої планети.

921234071

Подібні показники означають, що щільність цієї планети, BD +20594b, помітно вище земної і складає приблизно 7,9 грама на кубічний сантиметр, що однозначно виключає можливість того, що вона є "міні-Нептуном", якимось іншим видом газового гіганта і планетою-океаном.

Життя на поверхні цієї гігантської планети навряд чи існує – у неї, як показують розрахунки Еспінози і його колег, повністю відсутня атмосфера, яка, ймовірно, була знищена ще під час народження цієї зоряної системи 3,3 мільярда років тому. Крім того, сама BD +20594b знаходиться дуже близько до світила і робить оборот за все за 423 дня, що виключає можливість існування рідкої води на її поверхні.

Що цікаво, відкриття BD +20594b повертає інтерес до дискусії про можливість існування так званих гіперземель – кам'янистих планет, чия маса в десятки разів вище земної. Її єдиним представником до сьогоднішнього дня була планета- "Годзілла" Kepler-10c, яка була відносно недавно "розжалувана" в міні-Нептун після повторного виміру маси. Як сподіваються Еспіноза і його колеги, паралельне вивчення BD +20594b і Kepler-10c допоможе вченим зрозуміти, чому схожі один на одного планети можуть виглядати настільки різне, і тим самим поліпшити наші шанси на виявлення повноцінного "двійника" Землі.

Нагадаємо, вчені зробили унікальне відкриття.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти