Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Вчені розповіли, як захистити мозок від космічної радіації

Нерідко у людей, що перебували в космосі довгий час, спостерігаються розлади когнітивних функцій та низка інших неврологічних відхилень

Космічна радіація небезпечна. Фото: pixabay
Космічна радіація небезпечна.
Фото: pixabay

Однією з головних проблем освоєння космосу є не стільки відсутність кисню і продуктів харчування (все це успішно синтезується і вирощується на тій же МКС вже сьогодні), а космічна радіація.

Радіаційний фон іонізуючого випромінювання за межами магнітосфери, яка захищає нас, в сотні разів вище, ніж на поверхні нашої планети. І тканиною, яка найбільше схильна до впливу космічної радіації, є нервова тканина головного мозку, яка руйнується вкрай швидко. Але нещодавно було винайдено ліки, які допоможуть впоратися із пошкодженням клітин мозку.

Нерідко у людей, що перебували в космосі довгий час, спостерігаються розлади когнітивних функцій і низка інших неврологічних відхилень. Саме з цими проявами і вирішили боротися вчені з Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Вони вирішили використовувати експериментальний препарат PLX5622, який наразі проходить клінічні випробування в якості засобу проти онкологічних захворювань. Принцип дії PLX5622 полягає в блокуванні рецептора CSF1R, який викликає активацію ушкоджень нервової тканини при радіаційному враженні.

На базі однієї з лабораторій NASA, а саме в NASA Space Radiation Laboratory в Нью-Йорку, експерти вивчили групу мишей. Їх опромінили порівнянним з космічним рівнем радіації, а потім розділили на дві групи. Одна протягом 15 днів отримувала PLX5622, а друга залишалась без лікування. У підсумку через 90 днів у другої групи, що залишилась без ліків, почали проявлятися віддалені наслідки опромінення на кшталт порушення когнітивних функцій, розладів нервової системи і сприйняття, в той час як перша група залишилась повністю здоровою.

Під час подальших експериментів з'ясувалось, що в мозковій тканині хворих гризунів виявилась велика кількість активованих імуноцитів (мікроглії) нервової системи, а також руйнування великої кількості синапсів. Таким чином було висловлено припущення про те, що PLX5622 пригнічує активність мікроглії, що не призводить до пошкодження клітин мозку. Але найбільший плюс препарату полягає в тому, що він захищає мозкову тканину навіть через досить тривалий час після проведення курсу лікування, а значить цілком придатний для тривалих космічних місій.

Про те, коли подорожі в космос стануть доступними для всіх, дивіться на відео нижче:

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Hi-News

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів