Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Вчені зробили унікальне відкриття

Дослідникам вдалося вперше в історії зафіксувати гравітаційні хвилі

Гравітаційні хвилі. Фото: yvek.ru
Гравітаційні хвилі.
Фото: yvek.ru

ВченимзколабораціїLIGOвдалосявпершевісторіїзафіксуватигравітаційніхвилі,про щобудеоголошенонаступного тижня.Про це "Газете.Ru" повідомило джерело, близькедоколаборації.

Ймовірно, відповідна наукова стаття буде представлена в журналі Nature. Це випливає з листа, який фізик-теоретик Кліффорд Бурджесс з Канади відправив ряду колег по електронній пошті. Даний лист було опубліковано на офіційному сайті журналу Science ввечері в п'ятницю за московським часом. У листі йдеться про те, що колаборація LIGO зафіксувала гравітаційне випромінювання, викликане злиттям подвійної системи чорних дір з масами 36 і 29 сонячних мас в об'єкт масою 62 маси Сонця. Відповідно до сучасних уявлень, при обертанні навколо загального центру мас система з двох чорних дір втрачає енергію за рахунок випромінювання гравітаційних хвиль. На заключному етапі відбувається зіткнення і несиметричний гравітаційний колапс. Цей процес триває долі секунди, і за цей час в гравітаційне випромінювання – брижі простору-часу – йде енергія, що становить, за деякими оцінками, більше 50% від маси системи.

Сам Бурджесс уточнив, що не бачив публікацію, але знає про неї зі слів колег, який знайомі зі статтею.

Раніше про відкриття гравітаційних хвиль в своєму твіттері неодноразово писав космолог з Університету штату Арізона Лоуренс Краусс, правда, прес-служба LIGO не підтверджувала його повідомлення. У п'ятницю Краусс заявив про те, що на 11 лютого у Вашингтоні запланована спеціальна прес-конференція.

Пошук гравітаційних хвиль – це одна з найбільших проблем сучасної фізики. Відповідно до загальної теорії відносності (ЗТВ) Альберта Ейнштейна будь-яка матерія, що рухається з прискоренням, створює коливання простору-часу – гравітаційну хвилю. Це обурення тим більше, чим вище прискорення і маса об'єкта. Зважаючи на слабкість гравітаційних сил в порівнянні з іншими фундаментальними взаємодіями ці хвилі повинні мати дуже малу величину, що насилу піддається реєстрації.

Обсерваторія LIGO складається з двох Г-образних систем, утворених двома плечима по 4 км кожне. Гравітаційна хвиля має властивість зміни метрики, тобто, потрапивши на прилад, вона змінить довжину плеча кожної з систем, і лазерний інтерферометр зафіксує цю зміну.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів