Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

У глибокому Всесвіті виявлено незрозумілий феномен: вчені стурбовані

Нещодавно виявлені галактики кидають виклик науці і теорії формування зоряних систем

Галактики без темної матерії вважалися неможливими
Галактики без темної матерії вважалися неможливими
Фото: Pexels

Вчені несподівано виявили в глибокому Всесвіті 19 карликових галактик – набагато менших, ніж Чумацький шлях – які кидають виклик науці. У цих зоряних скупченнях виявили вкрай незначну кількість темної матерії, або вона відсутня зовсім. Їх відкриття ставить під сумнів сучасні космологічні теорії, що описують процес формування галактик. Про це інтригуюче відкриття пише журнал Nature Astronomy.

Дивіться також в сюжеті про те, де в Києві можна подивитися в телескоп:

Спостереження показали дивний феномен – у Всесвіті можуть зустрічатися галактики з практично повною відсутністю темної матерії. Це дивно, адже саме вона є необхідним сполучним компонентом для створення галактик – вона притягує баріонну матерію, не даючи їй можливості розлітатися, але проявляє себе лише як додатковий гравітаційний ефект на газі і зірках – так її і виявили.

"Прийнято вважати, що темна матерія домінує в карликових галактиках, однак недавно вчені висловили думку, що вона переважає не у всіх зоряних скупченнях", – повідомляється в статті.

Всі ці 19 галактик знаходяться в межах 500 мільйонів світлових років від Землі. Ймовірно, їх еволюція дещо відрізняється від стандартної в результаті дивних збігів обставин. Одним з таких, ймовірно, є "відкачування" темної матерії від менших галактик до великих за розміром. Або ці дивовижні галактики утворилися через незрозумілі процеси, що протікають в їхніх надрах, на кшталт нестабільних зірок, які порушили баланс темної матерії.

В одній з виявлених галактик NGC1052–DF2 темної матерії не зафіксували зовсім
В одній з виявлених галактик NGC1052–DF2 темної матерії не зафіксували зовсім
Фото: Popular Science

Темна матерія, як відомо, становить 22% від загальної маси Всесвіту. Темна вона тому, що її неможливо побачити в оптичному або будь-якому іншому діапазоні, але існують прямі докази її існування, які спостерігаються у вигляді "гравітаційних ям". За нинішніми уявленнями вчених, кожна галактика має в 8-10 разів більше темної, ніж видимої матерії.

Нагадаємо, що раніше вчені засумнівалися в існуванні загадкової темної матерії. Також дослідники зафіксували вселенську аварію – Чумацький Шлях зіткнувся з темною матерією.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Newscientist

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів