Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Таємниця Іуди Іскаріота: хто він – зрадник чи улюблений учень і жертва

Письменники і філософи розмірковують про роль Іуди в історії Ісуса Христа

Про цю персону мені писати і важко, і легко водночас! Легко тому, що свого часу я досить грунтовно вивчив про нього все, що міг знайти в документальній та художній літературі. Я мріяв би про нього писати повість. І мене не відлякував факт, що про нього вже написана дюжина творів авторитетних письменників. Адже ніхто, як мені здавалося, не написав про нього з тієї точки зору, з якої на нього хотілося поглянути мені. Це було в кінці дев'яностих.

Я не знав, що в кінці сімдесятих в Єгипті знайшли текст, який отримав назву "Євангеліє Іуди", де як раз відстоювалася моя версія подій. Його перевели на російську мову лише в середині нульових, а в мої руки він потрапив тільки пару років тому, коли я вже давно опублікував всі чотири частини моєї повісті "Записки Іуди Іскаріота". І був радий, що той старовинний текст частково підтверджував мої думки. Але тепер мені в рази важче. Оскільки і я з тих пір змінився, і моє ставлення до всієї цієї історії також зазнало ряд істотних змін. І це цілком закономірно! Все тече, сказав древній мислитель, все змінюється
...

new_image6_159

Єкатегоріялюдей,що не терплятьіншої думкинату чи іншу подію,якщовонасуперечитьвжеусталеній,офіційній,звичній,яка сталаїхособистоюідоситьдорогоювласністю.Не дайГосподьзазіхнутинанайменшукритикуданоїдумки.Тодітимиттєвовїхніх очахстаєшнаклепником,богохульником,невігласом!Смертьтобі!Вийди!Розіпнийого!

І,погодьтеся,одна справа-писатихудожній твір,ізовсімінша справа-газетнустаттю,детобібхотілосярозібратися:кимженасправдібувзлощаснийІуда,вякій мірівінвинен!Явкотреризикнувиступитивролібезпристрасногозахисникатого,хтонапротязі неодногостоліттязвинувачувавсяякщоне всіма,топереважноюбільшістюпоряднихлюдей.

ІУДА ЯК ХВАЛА

Отже! Про мого нинішнього підзахисного немає жодної згадки в серйозних історичних працях. На жаль! І навіть не перевантажуйте себе марним пошуком – просто повірте мені на слово. Тоді я скажу вам щось більш значуще! Взагалі, серйозні історики того, що цікавить нас часу, не набагато більше згадують у своїх працях про головне наставника і про великого вчителя мого підзахисного. Я маю на увазі Ісуса з Назарета, прозваного Христом. Неймовірно, але факт! Про Ісуса Христа буквально побіжно згадує тільки давньогрецький історик Тацит і римський історик іудейського походження Йосип Флавій – і все! Як вам це подобається? Причому одна з згадок деякими маловіри вважається пізньою вставкою, тому єдиним джерелом, з якого ми будемо змушені сьогодні черпати інформацію, залишається Біблія, а точніше – Новий Завіт.

Але спершу спробуємо, виходячи з імені, зрозуміти, з ким ми збираємося мати справу. Іуда Іскаріот! Ім'я Іу в ті часи користувався величезною популярністю. Етимологічно походить від слів "хвала", "прославлений Богом" або "прославляє Бога"! Важлива деталь! Однак в Євангеліях Іуда наш має ще й додаткове ім'я Іскаріот. Це можна перевести як Іуда з Каріота. Тобто Каіот не що інше, як місце його народження або довгого проживання. Можливо, місто. Ось тільки, якщо вірити історикам, ніякого Каріота тоді ще не існувало. Був, правда, невеликий Крайот в Юдеї – ось на нього і падала підозра як на місце народження Іуди. А крім того, дорогі мої, єврейське "іш-керійот" може також перекладатися як "людина з передмістя", тому як "керійот" – це передмістя. Тому Іуда міг бути родом з невідомого Каріота, міг бути з відомого містечка Крайот, ну і, нарешті, просто з сільського поселення поруч з Єрусалимом.

Щомимаємо?Миприблизноможемособіуявити,звідкивінродом.Імизнаємойогоім'я.Тесамеім'я,щодавновжесталопрозивнимізнайомевсімвсвіті-івіруючим,іатеїстам.Йогозлочинтежнідлякого несекрет.Протеяспробуюдовестийогоневинність.Так Так!Явважаю,щоІудаІскаріотнівчому не винен,точніше,цілком можливо,щовинайогоприписанайомунезаслужено!

Осьпослухайте,пані та панове,щоз цього приводупишеГерманГессе,німецькийписьменникімислитель:"Хібазрада Іуди,викупнажертваізагибельСпасителябулинеобхідні,священні,зумовленій передбачитивнайдавнішічаси?Хібабулабкористь,крихітнакористь,хочкрихітнакористь,якбизмінилосябнайотубожественнеприреченняі невідбуласябсправапорятунку,якбиухиливсяцейсамийІудав інтересах мораліаборозумувідпризначеноїйомуролі" -і непішов биназраду,а?

Зауважте,пані та панове:ГерманГессенічогокрамольногоне стверджує.Вінвсьоголишерозмірковує надцілкомлогічнимпитанням.Та й невінодин.Багатонезалежнихумівне поспішаливіритивсьому,щоз давніх-давенприймалосяякналежне.Ахіба мало?Вженамне знати,щоісторіюпишутьпереможці.Більштого,будь-якаісторіябагато разівбуваєпереробленапідпресомнинішніхобставин.Та йзточкизорузвичайноїлогіки,не все таквжепростоіясно.Авжезфілософськоїточкизору,самірозумієте...

new_image4_251

УЛЮБЛЕНИЙ УЧЕНЬ ХРИСТА?

Так!Зрада Іудиосьуже2000 роківвикликаєгарячісуперечкипро свободулюдськоїволіпроїїкордони.Про рольдванадцятогоапостолаіпро те,чомуІсус,будучисамимБогомабоБожимсином,чомувінтак...вінтакнаблизивдо себезрадника?Аджеєжверсія,поякійсамеІудабувулюбленимучнемІсуса,так!Ітойтекст,щониніноситьназву"ЄвангелієвідІуди",про цеірозповідає.

ТойстаровиннийтекстявляєІуду ІскаріотськогоєдинимучнемХриста,що вірноіглибокозрозумівшипоходженнявчителя,якомуІсусХристосвідкриввсітаїнстваНебесногоЦарства.Ісус,мовляв,давІудіувійтивхмаруславинебесної,щобпобачитисвоюдолюівиконати своє призначення.ІколиІудаувійшоввхмаруслави,вінвсезрозумів-івідправивсяробити те,щобулопризначено.

До речі,не знаю,наскількицеправда.Аледесьячитав,щопісляпублічногоознайомленнязцимапокрифами,чияавтентичністьбуладоведенанаукою(всенсівіку),кількавеликихчиновниківзВатикануборютьсязазмінуоцінкиу ставленні доІуди.До тогож,крімелементарноговідновленнясправедливості,вонипереслідуютьібільшмирськезавдання:виправдавшиІуду,навікипокінчитизантисемітизмом.Аджеодназпричинантисемітизму-звинуваченняхристиянамиєвреїввтому,щовониєхристопродавцями.

Смерть Іуди в рок-опері "Ісус Христос Супер Зірка"

ОБРАНЕЦЬ

Так що, може, Іуда не була зрадником, а оббреханим або незрозумілим соратниками героєм? Про це йшлося і в моїх "Записках Іуди", хоча повторюю – того, знайденого в Єгипті Євангелія, я тоді не читав. Але зате читав безліч інших книг. І знав, що колись існувало таємне вчення, вельми нечисленне, де фігура Іуди і його вчинок трактувалися не настільки однозначно. І найцікавіше: по тому вченню виходило, що цілком допустимо припускати правоту тих мудреців, які представляють Іскаріота не як ворога і зрадника, а як обранця Ісуса Христа.

Я подумав: а що, якщо були сміливці, які зуміли розгледіти в Іуді героя, який вчинив тяжкий подвиг зради і поклав на себе тягар презирства і наказание? Що, якщо вони мали рацію? І все було не так, як ми звикли думати, а з точністю до навпаки! Шляхи Господні несповідимі. Новий Завіт писався людьми, а людям властиво помилятися. До того ж в Новий Завіт, як ми знаємо, увійшли далеко не всі свідчення і одкровення. Одні вважаються канонічними, інші потрапили в розряд апокрифів. Але відбором і обранням канонічних текстів теж займалися прості смертні, а не сам Господь або його ангели.

Ні,нусправді,пані та панове!Витількивдумайтеся!Що,якщозусіхапостолівХристособравсамеІуду,якийбувзмушенийприйнятинасебеінапам'ятьпро себевсесвітнюганьбу,загальну наругуізагальнежпрезирство.Ось це дійсноподвиг,щоне всякомупідсилу!Хтозвас,моїдорогі,здатнийзарадихорошої,навітьсвятої справипітиназлочин,свідоморозуміючи,щовідтеперінадалійоговсі,включаючинащадків,будутьзневажатиіненавидіти.Подумайте!Подумайтеідайте собі відповідьнаценехитрепитання.

new_image7_143

Лука. "Поцілунок Іуди" як квінтесенція події

РІВНОЦІННА ЖЕРТВА

Адже, самі знаєте, якщо вірити тому, що сказано в Біблії, то зрада Іуди була передбачена і мала неабияке місце в справі спокутування. Погодьтеся, було вкрай необхідно, щоб у відповідь на безцінну жертву Христа якась людина, що представляє всіх людей в ім'я Нього і, головне, в ім'я нас, котрий зненавидів його, зробив рівноцінну жертву. І може – хто знає напевно? - цією людиною і став мій підзахисний, який зважився опуститися до зради. Чому ж християни таврують ганьбою Іуду? По суті, якщо тверезо проаналізувати подію в ті дні, то всі апостоли зрадили Ісуса. Це вони все, крім Симона, який був готовий з мечем в руці боротися за життя вчителя, проявили себе не з кращого боку. Вони демонстрували бездіяльність напередодні, не діяли під час арешту і нічого не зробили під час страти свого Вчителя. А ось візьмемо тепер для прикладу Петра, який тричі відрікся від Христа. Але при цьому Петро заслуговує прощення, а Іуда – ні... Начебто боягузтво – менше зло, ніж зрада!

new_image8_115

"Зрада Іуди". "Що робиш, роби швидше", — сказав Ісус

ФРЕСКА ДА ВІНЧІ

Давайте-но спробуємо відволіктися на час. Мені б хотілося відвести мою мова трохи в сторону. Але не занадто далеко. Ви, напевно, знаєте, є така притча про Леонардо да Вінчі: нібито при розпису фрески "Таємна вечеря" в трапезній монастиря Леонардо запрошував безліч різних людей, щоб писати апостолів з натури. З більшістю апостолів проблем у нього не було. Більш того, йому пощастило, немов саме небо допомагало художнику в його роботі, знайти несподівано і для образу Христа одного ну просто ідеального юнака – з правильними рисами і добрим світлим поглядом, співочого церковного хору. Ангельське обличчя було у того співочого, просто ангельське! Робота наближалася до кінця. Але ось біда: образ Іуди Леонардо ніяк не давався. Він ніяк не міг знайти підходящого обличчя. Довгих сім років шукав Леонардо відповідного натурника. Безуспішно! У всьому Мілані вже не залишилося нетрі, де б не побував майстер в марному пошуку відповідного особи, а влада квапила з кожним днем, підганяла художника, щоб Леонардо закінчив фреску якомога швидше.

І ось – удача! Він нарешті знайшов людину, чий вигляд дивовижно підходив під образ Іуди – таким, яким його уявляв собі художник. Брудний, обірваний чоловік з порочним, ще молодим, але якимось м'ятим, передчасно постарілим обличчям, на якому відбилися всі найгірші гріхи і пороки: себелюбство, гординя, заздрість, жадібність і хтивість. Коли його привели, він, тільки-тільки прийшовши до тями від чергового п'яного безпам'ятства, глянув на незакінчену фреску і несподівано сказав: "Але ж я знаю цю картину ..." – "Звідки?" - запитав Леонардо. "Справа в тому, що десь приблизно сім років тому один художник писав для цієї картини з мене Христа".

new_image5_202

Леонардо Да Вінчі. За переказами, Іуда так і не прийняв причастя, на відміну від інших учнів

РОЗАНОВ І БОРХЕС

До чогоярозповіввамцюзнаменитупритчу?Виздивуєтеся,алеяскажу:єприпущення,щоІудатаІсус-цеодинітойжечоловік...Так!АВасильРозанов,філософпочаткуХХстоліття,відстоювавтеоріюпро те,щоуІудибуласвоявласна,таємнамісіяіщоІудаієістиннийХристос,тодіякХристос-лишевідволікаючийувагудвійник.Івцьомувипадкуціназапорятунокщевище!Аджеплатоюстаєне мукаплотіі нерозп'яття(цещеможнавитерпіти),амукидушевні,прокляття і ганьба.

Майжепро тежпишеіБорхес:"Іудаякимосьтаємничимчином-відображенняІсуса.Звідси30срібняківіпоцілунок,звідсидобровільнасмерть,точніше-самогубство,щобщевірнішезаслужитипрокляття.Богставлюдиноюповністю,алеставлюдиноюаждо її ницості,гидоту йбезодні.Щобврятуватинас,вінмігбиобратибудь-якудолюзтих,щоплетутьскладнумережуісторії.АлеБогістинновеликий!Вінобравзнехтуванудолю,вінстав...Іудою".

Все може бути.Івсебутиабсолютноне так,якмизвиклидумати.Вірніше,вірити...Ніхто незабороняєнамбудуватисвоїверсії.Господьнаділивнасне тількирозумом,а йфантазією!ТакдавайтекористуватисядарамиГоспода!Першачастинамоєїповістізакінчуваласятак:"Аякщояпомиляюся?ЯкщоянеправильнозрозумівЙогословаіневірновитлумачивЙогомовчання?Нущож!Смертьлюдининічогоназемлі незмінить.СмертьБога-не заподієБогуніякої шкоди".

new_image2_360

Фільм "Іуда". Пристрасть до Марії Магдалини

"ЗАПИСКИ ІУДИ ІСКАРІОТА"

"Я був в натовпі і бачив Вчителя. Раз у раз падаючи, він ніс свій хрест і не дивився на всі боки. Краплі крові від голок тернового вінка, змішуючись з краплями поту, струмком стікали по обличчю. Хтось навіть, не розібравшись, промовив у мене за спиною: "Дивіться-но, плаче кривавими сльозами!" Учитель пройшов повз, і волосся на моїй голові заворушилося – його спина ... Ні, не спина, а суцільне криваве місиво. Якісь хлопці, прорвавшись крізь оточення, кричачи і сміючись, кидали Йому на спину приготовані заздалегідь жмені солі. Він закидав голову, але всякий раз хрипом і стогоном, а точніше сказати, хрипким стогоном душив біль, не даючи собі зірватися на крик. Легіонери ліниво відганяли бешкетників.

Процесія повільно рухалася далі. Я проводжав її поглядом, не в силах ступити й кроку. Великий Боже, за що Йому такі страждання? Я подивився вгору ... Але там все було ясно. Я був уже далеко, але чітко чув і сповільнюється стукіт Його втомленого серця, і останні слова, звернені до Неба: "Боже, Боже мій, нащо Мене Ти покинув?"

... Я живу у Німрода. Колись давно він навчав мене злодійському ремеслу. Тепер він старий. Живе чесною працею, тому що осліп. Якби Вчитель його вилікував, Німрод знову б крав. Але Вчителя більше немає. Німрод до кінця своїх днів залишиться чесною людиною і помре в злиднях.

Нічого. Скоро все вщухне. Люди забудуть Вчителя. Люди забудуть мене. Завтра я попрошу Німрода, нехай розпустить слух про те, що я повісився. Нехай скаже, що я розкаявся у своєму вчинку і повісився. Люди легко в таке повірить".

Я думаю, все могло би бути і так, але як було насправді – знає тільки Господь Бог. Далі я описую подальше життя Іуди. Хоча, якщо вірити Біблії, то його смерть була ранньою і жахливою. За однією версією, він незабаром після свого вчинку розкаявся в скоєному і повісився. А точніше – "повісився" ", ось, читаємо:" ... кинувши срібники в храмі, він вийшов, пішов і повісився". За іншою версією:" ... і коли впав, відкрилося нутро його". Ну що ж, якщо злочин Іуди мав місце, то і по заслузі йому. якщо ж він, свідомо чи несвідомо, виконував особливу місію, покладену на нього Господом – то тоді він, напевно, винагороджений самим Богом. А людські прокльони його не особливо турбують.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів