Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні
Ексклюзив

Юлія Савостіна: Я формую тренди на рік-два раніше, ніж суспільство загалом

Ексклюзивне інтерв'ю з Юлією Савостіною – організатором проекту Made in Ukraine

Мені хотілося писати на теми, які б розбурхували людей
Мені хотілося писати на теми, які б розбурхували людей
Фото: Олег Батрак

Робити українське – це круто! Особисто я значення цієї фрази почала розуміти завдяки фестивалям Made in Ukraine. Зараз це величезний проект, який презентує Україну в світі. Але я зробила для себе відкриття, що спочатку це було просто мрією однієї людини повернутися до журналістики. Ця людина не хто інша, як Юлія Савостіна. Я розпитала її, як все починалося і в що вилилося зараз. Читайте ексклюзивне інтерв'ю з Юлією Савостіною.

Мені хотілося писати на теми, які б розбурхували людей
Мені хотілося писати на теми, які б розбурхували людей
Фото: Олег Батрак


- Юлю, вам вдалося зібрати всі українські бренди на одній платформі і довести, що українське – це модно і круто. Але що таким чином вам вдалося довести і показати себе?

- На той момент, коли я починала блог, у мене була велика мета – я хотіла повернутися до журналістики і знову писати. Мені хотілося писати на цікаву тему. Про ідею, яка мені тоді, на початку 2013 року, прийшла в голову, багато говорили: "Юлю, які українські бренди, навіщо ти це робиш?". Але я це робила, тому що мені було цікаво і хотілося писати на теми, які б розбурхували людей.

Я щаслива, що моя маленька ініціатива розвинулася до такого масштабу

Писати про гламур могли і без мене, писати про політику я не хотіла, тому що це мене не цікавило. Таким чином була обрана абсолютно порожня ніша, в яку зараз вже не "штовхається" тільки ледачий.

Насправді, я – щаслива, що моя маленька ініціатива розвинулася до такого масштабу. Адже сьогодні стало не просто трендом, а свого роду нормою життя, купити українську сукню, футболку, спробувати українську косметику. Тепер це наша буденність і це круто.

- Спочатку проект розвивався заради ідеї чи заради комерції?

- Всі, хто зі мною на той момент спілкувався щодо роботи, сказали: "Круто, молодець, хороший спосіб заробітку придумала!". На початку проекту, я не була в журналістиці, а була директором немаленького PR-агентства і всі говорили, що я придумала собі новий бізнес. Але насправді належали комерційній складовій не було. Її не було два роки, все було проінвестовано з моєї зарплати і заощаджень. Саме тому все "вистрілило". Ми з редакцією домовилися, що ні на чому не зароблятимемо гроші, жодної "джинси" і заказухи, навіть якщо дуже проситимуть. Тому вишикувався дуже високий рівень довіри до мене, як до блогера. 

Я не планувала займатися Made in Ukraine так довго.

На той час на експеримент у мене йшло близько тисячі доларів. За курсом 8 гривень за долар – це були великі гроші. Я купувала, пробувала і потім писала про свої відчуття, робила свої висновки і взагалі ніяк не взаємодіяла з виробниками, багато статей для них були сюрпризом.

У перший рік двічі виробники спробували мені подарувати свою продукцію, і оскільки рівень культури взаємодії з блогерами був досить низький, в обох випадках представники компанії почали продавлювати хороший відгук. В обох випадках я повертала подарунки, купувала за свої гроші товар і писала об'єктивну оцінку. Після другого випадку прийняла рішення подарунки не приймати. 

На той час на експеримент у мене йшло близько тисячі доларів
На той час на експеримент у мене йшло близько тисячі доларів
Фото: Олег Батрак

- Як еволюціонував Made in Ukraine зі свого початку і до цього дня?

- Якщо чесно, то я не планувала займатися Made in Ukraine так довго. Я була впевнена, що створю блог, напишу книжку (бо в процесі роботи з'явилося багато кумедних цікавих історій і талановитих людей), а потім продовжу або писати, або працювати на телебаченні. Але все пішло не так: події вирували і стало зрозуміло, що ця тема – жива і потрібна. Тому спочатку блог еволюціонував в фестиваль. У жодному страшному сні я не уявляла, що мені знову доведеться організовувати якісь заходи, і що вони будуть на площі, де збиратимуться десятки тисяч людей.

Перший фестиваль взагалі був за містом, там було 75 виробників: це було дуже мило, по-сімейному, і незрозуміло в що виллється. На другий фестиваль ми переїхали на "Олімпійський". Коли ж ми переїхали на Контрактову площу, стало зрозуміло, що все добре, але 400 виробників зі всієї країни і 30-40 тисяч чоловік за два дні – це все-таки велика відповідальність.

Потім нас стали копіювати: вдало і не дуже, по-різному. Досі існує досить платформ, які так чи інакше на нашу ідею роблять дуже хороший, розвинений бізнес.

У жодному страшному сні я не була готова, що ситуація підштовхне нас до відкриття магазинів "Купуй своє". І коли в один момент, сидячи на другому поверсі в підсобці магазину, я зрозуміла, що рахую якісь пляшки, я подумала: "Боже, що я роблю, навіщо я цим займаюся?". У цей момент стало питання, що все потрібно або закривати, або переорієнтувати

Спочатку відійшов весь рітейл, я сказала, що не займатимуся цим. Потім ми міцненько реструктуризували фестиваль. А потім вже все само досить вдало і цілеспрямовано вишикувалося в проект з просування України в цілому. Тепер я розумію, де і в чому наші сильні сторони, куди і в які ніші я в своїй діяльності ні за що не "полізу", і що далі розвиватиму і куди далі рухатимемося.

Останній рік все краще і краще з розумінням. Люди, які приходять до команди, які нам допомагають зсередини, які допомагають за кордоном, листи підтримки і пропозиції про співпрацю – бачачи це, я розумію, що ми йдемо в правильному напрямку. Знову-таки це – новий, ніким не вивчений, ще не прокладений напрямок. Але так навіть цікавіше.

Все само досить вдало і цілеспрямовано вишикувалося в проект з просування України
Все само досить вдало і цілеспрямовано вишикувалося в проект з просування України
Фото: Олег Батрак

- Made in Ukraine дав поштовх українцям, які боялися починати свою справу, все-таки взяти і почати? Є такі історії успіху?

- UA Krasa, Люда Суярко не приховує, що вона читала книжку і придумала зробити спеціалізований магазин української косметики. Аліна Качоровська всюди говорить, що ми стали величезним поштовхом для них.

Історія з MUST HAVE теж зрозуміла, тому що це я привела стиліста дружини президента до них. Після цього новина про них з'явилися в усіх провідних глянцях. Вони і так були компанією, що досить потужно розвивається, але з точки зору маркетингу це був хороший поштовх.

Підприємництво – це не боляче. Іноді важко, але дуже цікаво

Я, напевно, не зможу перелічити всі марки, одяг яких я надягала і яким дала поштовх. Я не збирала все історії, коли люди приходили на перший-другий фестиваль, а на п'ятий-шостий-сьомий вже були нашими резидентами. Вони говорили, що приходили на наші фестивалі, дивилися і розуміли: "О, круто, але я ж теж так можу".

Успіх нашого проекту, одна з місій і те, що у нас прописано в цілях – це, насамперед, показувати позитивні практики. Вони заряджають людей на подальші дії, дають поштовх відкрити щось своє, запустити, спробувати, зрозуміти, що підприємництво – це не "шаромижництво", як у нас прийнято вважати. Підприємець – це не злодій, не барига, а це – професія і певний образ мислення. Підприємництво – це не боляче, іноді важко, але дуже цікаво. Підприємництво – це свій маленький бізнес, який приносить гроші, задоволення і, в перспективі, дає можливість розвиватися і жити за своїм планом. Врешті-решт – це податки до бюджету і небайдужі люди, яким дуже часто хочеться поліпшити не тільки свій товар або послугу, а й інфраструктуру навколо.

- Яку сферу сьогодні найскладніше розвивати в Україні?

- Сьогодні найскладніше розвивати (і ця сфера не розвивається) виготовлення комплектуючих. У нас дуже добре розвивається легка промисловість і у нас ніяк не розвиваються підприємства, які для неї робили б тканини, підошви, шкіру, гудзики, устілки, нитки. Я прекрасно розумію, що все простіше закупити вже готову сировину, привезти сюди готові тканини, а не купувати бавовну в Узбекистані і тут робити трикотаж.

- Цю проблему можна вирішити?

- Може і не треба її вирішувати. Я не впевнена, що нам потрібно будувати підприємства, доставка сировини для яких буде досить дорогою. Можливо, така схема вже занадто старомодна і низькотехнологічна.

Можливо, нам потрібен завод з переробки конопель та виготовлення конопляних тканин. Можливо, нам потрібно підприємство, яке переробляє льон, тому що ми його все-таки можемо вирощувати. Можна робити устілки, розвивати підприємства, які роблять технологічні тканини. Також можна розвивати підприємства, які роблять тканини з перероблених матеріалів і вторсировини. Але це – питання скоріше для підприємців, які хочуть або не хочуть цим займатися.


Якщо грати в довгу, то будь-які обставини і збитки ти приймаєш, як операційні
Якщо грати в довгу, то будь-які обставини і збитки ти приймаєш, як операційні
Фото: Олег Батрак

- З якими труднощами доводилося стикатися в процесі діяльності і чи хотілося кинути все?

- Були труднощі. Один з гравців ринку дуже некоректно поводився і продовжує поводитися по відношенню до нас. Були не дуже сумлінні партнери, після спілкування з якими я втратила півтора мільйона гривень. Всяке було, але якщо грати в довгу, то будь-які обставини і збитки ти приймаєш, як операційні і рухаєшся далі. Якщо думати, що це останній заробіток, останній захід, ти не знаєш, що далі – то тоді можна сказати, що прогорів, роздати борги і забути. Питання в тому, як до цього ставитися. Коли мене міцно кинули вперше, то ми на сімейній нараді вирішили, що граємо в довгу, приймаємо це за операційні збитки і рухаємося далі. Сьогодні я на будь-які процеси дивлюся з усіх точок зору. Є проекти, які ми "рубали" відразу, фіксували збитки, говорили, що цим більше не займатимемося і рухалися вперед. А є ті, в які я інвестувала 9-10 місяців, щоб бути задоволеною результатом.

Будь-який наш проект, на якому ми заробляємо, – не бізнес в чистому вигляді, а соціальне підприємництво, тому що за рахунок прибутку ми забезпечуємо життя і роботу команди, а решту грошей вкладаємо в просування проекту і в просування підприємництва, туристичного потенціалу країни.

Зараз ми всі свої гроші, які заробили, вкладаємо в нові продукти – путівники. У туристичного напрямку зараз велике майбутнє, незважаючи на дороги і неповну готовність галузі.

Також ми сильно вкладаємо в міжнародне просування, це "їсть" дуже багато грошей і найближчі два-три роки це не приноситиме жодного доходу. Але я бачу в цьому велику перспективу.

Юлія Савостіна про ідейну складову проекту Made in Ukraine – відео:

- Ви в розмові сказали про сімейні наради. Всі ваші починання завжди знаходили відгук і підтримку чи були прохання не втручатися?

- Коли я все починала, то з сімейної наради у мене була Ірена Карпа та Олена Бодня. Я все запускала самотужки. А потім в моєму житті з'явився мій чоловік, який істотно впливає на процеси, тому що у нього є унікальна властивість – він ніколи не панікує і тому бачить всі процеси з боку.

На щастя, я досить обережна, набагато обережніше, ніж, здається, було. Тому у нас прохання не втручатися у щось – дуже рідкісні. Чоловік, навпаки, досить часто мене пушить, а я вже говорю, що не потрібно поспішати і почекати, наприклад, пів рочку, тому що ще не настав час.

Я все запускала самотужки
Я все запускала самотужки
Фото: Олег Батрак

- У вас настільки добре працює "чуйка" чи ви просто всі ситуації дуже добре зважуєте?

- Авжеж. У мене дуже добре розвинене чуття і тому я виловлюють і формую тренди на рік-два раніше, ніж суспільство загалом.

- Ви нещодавно повернулися з Нью-Йорка, що ви там представляли? Як за кордоном ставляться до українських товарів і до України загалом?

- Все вірно, я їздила на Асамблею ООН в рамках делегації "Українські жінки в ООН", тому на нас лежала величезна відповідальність і нас чекала велика робота.

Нашу діяльність в Нью-Йорку і загалом в США можна розділити на три великих блоки: презентаційна робота групи в цілому, робота з презентацією країни і робота з презентацією товарів. Це – три різних пласти. Ніде про це ми наразі не говорили вголос, я навіть не всі про це написала в блозі і в соцмережах.

Подання країни. Про неї вже чули і знають. На жаль, знають більше про військові дії. Є країни, які взагалі погано розуміють, де ми знаходимося. Я була в прошарку з міжнародними організаціями та в ООН і навіть там хтось знає, а хтось ні. Але міжнародні події грають нам на руку, багато хто знає про нас завдяки "Євробаченню". Але все ж роботи – непочатий край.

Коли починаєш презентувати країну і її туристичний потенціал, а також ті продукти, які ми возили, то ніхто не може повірити, що такої якості товари можна випускати в Україні. Ми виглядаємо добре на полицях магазинів, ми абсолютно нарівні зі світовими видавничими будинками – це що стосується гайдів, які ми робимо. Навіть за якістю друку і за якістю самих книг. Це – моя велика гордість. Нещодавно у нас відбулася презентація цих гайдів в Києві, а також у нас вже розписаний план заходів і дій, які ми втілюватимемо.

Стосовно продукції, то тут немає однозначної відповіді. Дуже багато гіпотез, теорій, які потрібно спостерігати, перевіряти і просто працювати. Світ готовий нас приймати. Ми розуміємо, що можемо бути корисні світу. Приїжджаючи на події такого рівня або до організації такого рівня, дуже важливо це робити не з меседжем, що ми бідні і нещасні і нам потрібна допомога і підтримка. Дуже важливо приїжджати з меседжем, що Україна може бути корисною! Наприклад в тому, як ми розвивали крафт-підприємництво, як ми просували це всередині країни і як у нас структурується частина креативних економік.

Ми брали участь у великому ярмарку, який є яскравим заходом при Асамблеї ООН. З нами поїхала продукція 13 українських брендів, серед них: кераміка, різні смаколики у вигляді пастили і сухих фруктів, автентичні прикраси і багато іншого.

Але я точно можу сказати, що якщо б ми привезли наші вишиті сукні, то ми б зробили касу і "зробили" б усіх.

Читайте також ексклюзивне інтерв'ю із засновницею найвідомішої української барахолки "Кураж Базар" Альоною Гудковою.

Всі подробиці в спецтемі Своя справа

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів