Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Тренд на екологічне житло: як зробити своє життя в місті і за його межами

Будинки будують з глини і деревно-солом'яних панелей з "зеленими" дахами, а в квартирах проводять "екологічну адаптацію приміщень"

ВТЕЧА З МЕГАПОЛІСУ В ЕКОЖИТЛО

Тарас Палатний продав квартиру в Києві – і не просто поїхав жити на природу, а вирішив своїми руками побудувати екологічний будинок з саману. "До того часу, як я зважився на такі кардинальні зміни у своєму житті, я вже 5 років займався ландшафтним дизайном", – згадує Тарас. На будівництво пішло 6 років: у перший рік процес був безперервним, а потім добудовував періодично, тому що паралельно працював з іншими замовленнями. Зараз у Палатного за плечима 12-річний досвід проектування і створення екобудинків і екосадів. Він живе в екобудинку площею 120 кв.м, дах якого вкритий зеленим килимом з трави. "Зелений дах у себе я зробив за складною схемою, це був мій перший досвід, – каже Тарас. – А потім знайшов стару норвезьку технологію, адаптував її під сучасні матеріали і виконував замовлення вже по ній. Все робиться простіше, ніж стандартний дах, утеплений мінватою".

Доглядзазеленим дахомможназвестидомінімумуінавітьавтополиввивестинанього.Можнаукластирулоннийгазонірегулярнойогостригти.Засловамиекодизайнера,перевагутакого дахубагато-вінгарно вписуєтьсявландшафт,тримаєтепловзимку,даєпрохолодувлітку,пожежобезпечнийіможебутиексплуатований,аце-додатковіквадратні метри.До речі,вмегаполісахзаразнапікупопулярностізеленіпарки,галявиниіфонтанинадахаххмарочосів.

new_image5_226

Під зеленим дахом. Догляд за "газоном" можна звести до мінімуму

new_image6_180

Своїми руками. На будівництво будинку з саману пішло 6 років

НАТУРАЛЬНІ МАТЕРІАЛИ: ЛІПИЛИ З ТОГО, ЩО БУЛО

Екологічно чистий будинок (екобудинок) будується з природних матеріалів і органічно вписується в навколишню природу, не забруднюючи її. В ідеалі таке житло повинно бути і ресурсозберігаючим – використовувати поновлювані джерела енергії, економно витрачати воду і тепло. Зовні екобудинок може виглядати так, як вирішить господар, – облицьований цеглою або пофарбований, схожий на замок або мисливський будиночок. Головне в цій оселі – начинка. "Екодім – це не будинок з глини, соломи, і навіть не зруб! Це складна система, що включає в себе різні матеріали і технології. Основне завдання такого житла – сприяти розвитку людини, в тому числі покращувати її здоров'я, – каже Віталій Фасоля, координатор проекту "Толока-Інфо". – Це досягається головним чином застосуванням місцевих будівельних матеріалів, енергоефективних технологій, використанням автономних або невеликих колективних інженерних систем життєзабезпечення, раціональною будівельною конструкцією будинку, використанням поновлюваних джерел енергії".

Основабудинкубуваєрізною-каркаснийбудинокзсоломи,зсаманублоків,монолітнийсаман,фахверк(зрозташованихпідрізнимикутамибалок,простірміжякими заповненоглиною,цеглиною,деревоміт.д.),землебіт,глинобит,"лисячанора"(количастинабудинкузнаходитьсяпідземлею).До речі,за цим принципомпобудованийчотирьохрівневийекобудинокБіллаГейтса:великачастинабудинкузагальною площею3,7тис.кв.мвбудованавпідземний простірпагорба.

ВУкраїніекобудівництвом зацікавленівосновномуті,хтовирішивжитивгармоніїзприродою.Середнихмалопрофесійнихбудівельників,тому,наробившипомилок,багато людей шукаютьоднодумців,об'єднуютьсяіділятьсядосвідом.

"Усерпні 2010 рокумипровелинашпершийсемінарз екологічного будівництванаоб'єкті.Цебувспільний дімвпоселенніпідКиєвом,-згадуєВіталійФасоля.-Зтогомоментусемінарипоекобудівництвуобов'язкововключаютьпоїздкуповжепобудованих об'єктахібезпосередньопрактичніроботинаодномузних.Наприклад,триповерховийбудинокіз соломиСергіяУстинова,круглийбудинокіз соломиОлександраБутенка".

Насемінарахзбираютьсялюдирізнихпрофесій-будівельники,екологи,фермери,екопоселенці,ті,хтобажаєзайматися"зеленим"туризмом,алевсі вониоб'єднанібажаннямжитинаприродівекологічночистомубудинку.

new_image3_335

Круглий будинок із соломи. Органічно вписується в навколишню природу і не забруднює її

ГЛИНА: ГАРАНТІЯ 500 РОКІВ

ТрадиційновУкраїнібудувалисаманні будинки.Саман-цесумішглини,піску,водиірослиннихматеріалів,що містятьцелюлозніволокна,наприклад,соломиабодеревної тріски.Соломавикористовуєтьсянайчастіше,томувперекладізтюркськихмов"саман"іозначає"солома".До речі,цеодинзкращихдляжиттялюдинистіновийматеріал,якийзастосовуютьвбудівництвібільше 4тис.років!За данимиЮНЕСКО,п'ятачастинанаселенняпланетиживевтакихбудинкахдосі.

БЛОКИ АБО СТІНИ.Єкількаваріантівйоговикористання-виготовляютьсаманніблоки,зякихпотімбудуютьстіну.Такожпопулярниймонолітнийсаман-сумішукладаютьвідразувстінуішарзашаромформуютьбудинок.Найбільшиймінусцьогоматеріалу-потрібнобагаточасу,щобглинависохла,ацезбільшуєтермінибудівництва.Аленезаперечнийплюсдлятих,хтохочезаощадити,-йогоможнасамостійновиготовлятизтого,щоєпідногами,прямонаділянці.

ХМАРОЧОСИ.До речі,саманнастількиміцнийматеріал,щозньогобудуваливисотні будинкище500років тому.МістоШибамвЄменіславиться своєюархітектурою,якавключенавпрограмуВсесвітньої спадщиниЮНЕСКО.ЗначначастинабудинківпобудованавXVIстоліттізсаману(мадара).Умістізнаходятьсянайвищіглинянібудівлівсвітіпо5-11поверхів,деякізнихпідносятьсябільшеніжна30м.Шибамчастоназивають"найстарішиммістомхмарочосіву світі".

Українцінастількивисокібудинкине будують,аосьдвоповерховихбудинків із самануекобудівельникипобудуваливжекількадесятків.Саманнаабоглиняна хатабезчистовоїобробкивсередньомубудекоштувати$400-450закв.м.Цевтому випадку,якщонайматибудівельників,аякщовиготовлятисамансамостійно,товартістьбудинкузменшитьсяврази.

Заразуекобудівельниківнабираютьпопулярністьібудинки зглинобитноїсуміші,вскладіякоїнемаєсоломи,тирситаіншихорганічнихнаповнювачів.ТакутехнологіюекобудівництвавжедавновикористовуютьуСША,Австралії,Європі.Термін зведеннятакогобудинку-двароки:запершийрікзводятьстіни,роблятьчорновуобробку.Адругийрікйденачистову обробку.Довгий термінзведенняпояснюєтьсяособливістюприроднихматеріалів-глиняністінидовгосохнуть.

ПРИРОДА В КВАРТИРІ: ШТУКАТУРКА, ДЕРЕВО І КВІТИ

Мешканці висоток також можуть зробити своє життя екологічніше. "Навіть бетонну квартиру можна перетворити в безпечне житло. Для цього потрібно провести екологічну адаптацію приміщення", – розповідає співзасновник ТОВ "Центр Екологічно Будівельних Інновацій" Сергій Шерстньов. Головне в екоремонте – використання в обробці приміщень тільки природних матеріалів. Стіни і стелі оштукатуриваются глиняними штукатурками, підлогу і меблі ставлять дерев'яні, електропроводку – з захистом від випромінювань. Також використовуються кліматична техніка і натуральний текстиль, ну і, звичайно, озеленення кімнатними рослинами.

Сергій Шерстньов з глиною працює вже багато років. "Глиняні фарби або штукатурки – це унікальні в своєму роді оздоблювальні матеріали, – розповідає Сергій. – Їх застосування дозволяє зробити навіть традиційний ремонт екологічним. Адже вони не викликають алергії, регулюють вологість в приміщенні, екранують електромагнітні випромінювання і нешкідливі. Одна з новинок – штукатурка з фільтруючим ефектом". Вартість штукатурок з глини дорожче цементних, гіпсових і вапняних на 40-50%. Класична гіпсова штукатурка коштує близько 3,5 грн/кг, а глиняна – 4,5 грн/кг. А ось декоративні глиняні штукатурки дешевше аналогів: з них створюють барвисті і неповторні фактури. Вони, як правило, не змінюють колір і не тьмяніють від сонячних променів – в них немає барвників, а природні мінерали не вигоряють.

new_image4_276

Стіни. Краще пофарбувати, в клеї для шпалер містяться формальдегіди

ВСЕ КРАЩЕ — ДІТЯМ.Якщо робити екологічний ремонт у всьому будинку затратно, зазвичай батьки намагаються зробити максимально безпечною дитячу. Як розповів "Сегодня" дизайнер інтер'єру Ігор Мусієнко, стіни в кімнаті для дітей обробляють екологічно чистою фарбою на водній основі (обов'язково потрібно вимагати сертифікат екологічності та гігієнічності у виробника). Це гарантія, що у дитини не трапиться алергії на один з компонентів фарби. Фарба також краще, ніж шпалери: вона наноситься на стіну, а шпалери наклеюються, а в клеї часто містяться формальдегіди. Підлогу залишають відкритою, ідеальне покриття – натуральний паркет. В крайньому випадку – ламінат відомих виробників: вони гарантують дотримання санітарних норм при виробництві. Щоб було тепло і м'яко, використовують натуральний вовняний або бавовняний килим (ні в якому разі не ковролін, який є пилозбірником і може викликати алергію). І, звичайно ж, меблі повинні бути з натурального дерева. Якщо такий варіант дуже витратний, потрібно ретельно вибирати за якістю: всі торці меблів повинні бути ретельно закромковані, відкриті торці – джерело формальдегіду.

new_image2_394

В дитячій. Меблі тільки з натуральних матеріалів

БІЗНЕС-ЦЕНТР З СОЛОМИ

ОдинзпопулярнихтрендіввУкраїні-будинкизсоломи.Ранішестіниробилизщільноспресованихтюків,алеостаннім часомекологічнимбудівництвомзацікавилисяівеликікомпанії,якімеханізувалицютехнологію-вонипочаливиготовлятидеревно-солом'яніпанелі.

Дана технологія будівництва поки мало відома в Україні, але вже близько десяти років активно застосовується в Європі. З деревно-солом'яних панелей там будують житло, адміністративні будівлі, школи і навіть бізнес-центри. В Америці, Канаді, Західній Європі вони давно користуються попитом, який підігріває погіршення екологічної ситуації, швидкий темп зростання цін на енергоносії і потреба у використанні місцевої сировини. Плюси таких будівель незаперечні – вони теплі (завдяки високій пористості і легкості, через стіну з панелей тепло йде в чотири рази повільніше, ніж з дерева), довговічні (вологість всередині стіни не перевищує 5%) і пожежобезпечні (завдяки своїй щільності, наповнення погано розгорається ).

В Україні деревно-солом'яні панелі почали виготовляти в 2013 році відразу кілька компаній. Технологія нескладна: дерев'яний каркас майбутньої панелі за допомогою гідравлічного преса забивається солом'яними тюками. Бічну поверхню панелей підбивають, рівняють, якщо потрібно – стрижуть. Всі окремі складові виготовляють під конкретний проект будинку, а на ділянці монтують на зведений раніше фундамент. Потім солом'яні стіни покривають шаром глиняної штукатурки – і можна приступати до чистової обробки стін. Великий плюс у тому, що стіни з деревинно-солом'яних панелей зводяться в три рази швидше, ніж звичайного каркасного будинку. Наприклад, зібрати "солом'яний" будинок на 120 кв.м можна всього за тиждень. Крім того, всі роботи і процеси оптимізовані, так що можна будувати якісно і при цьому не завищувати ціну. До речі, солом'яні будинки сьогодні дешевше саманних. Екодім з соломи без чистової обробки в середньому буде коштувати $ 300-350 за кв.м.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Загрузка...

Популярні статті

Новини партнерів