Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Уроки нестандартного мислення від геніїв. Уривок з книги "Злом креативу"

Правильні стратегії мислення допоможуть вирішити проблеми в житті і бізнесі

Генії мислили нестандартно. Фото: flickr.com
Генії мислили нестандартно.
Фото: flickr.com

Ми публікуємо уривок з книги провідного експерта з креативності Майкла Мікалка "Злом креативу". Він показує, як мислять творчі люди і як ви можете використовувати їх секрети, щоб мислити нестандартно і створювати нові ідеї.

Чому у геніїв все виходить

Ми вважаємо творчих геніїв загадковими людьми, які спонтанно генерують ідеї нізвідки. Це не так. Ідеї дістаються їм важкою працею і свідомим використанням певних методів мислення.

Творчі генії думають легко і гнучко. Легкість мислення полягає в здатності породжувати безліч ідей, а гнучкість – в умінні виходити за межі звичайної, загальноприйнятої природи речей. Генії мислять легко, тому що вони:

  • відкладають судження в процесі пошуку ідей
  • придумують безліч ідей;
  • складають списки тих ідей, що прийшли на розум, і ведуть записи;
  • постійно обробляють і покращують ідеї;
  • дозволяють підсвідомості генерувати ідеї під час інкубаційного періоду.

Генії відрізняються гнучкістю мислення, тому що здатні ввести в нього елементи випадку, хаосу і сторонні чинники. Інші стратегії з частини II показують, як випадок, хаос і сторонні фактори допомагають придумувати оригінальні ідеї і знаходити творчі рішення.

creativity

Фото: flickr.com

Одна з головних рис геніїв – їх здатність свідомо встановлювати безліч зв'язків і асоціацій між різнорідними об'єктами. Випадкові відкриття робляться тими, чий розум відкритий для нового і активний в постійному пошуку зв'язків. Джеймс Уатт не першим помітив, як пара виходить з чайника, але тільки він встановив відповідність між парою і транспортом і винайшов парову машину високого тиску. Жорж де Містраль не першим побачив, що реп'ях чіпляється за одяг, але першим встановив зв'язок між реп'яхом і засобами фіксації, винайшовши застібку-липучку. Артур Фрай з компанії 3М поєднав закладку і тимчасовий клей, спочатку винайдений для дощок оголошень, і створив блокноти Post-it. Інженер IBM дивився, як його дочка грає з кубиками, і, провівши аналогію між цими кубиками і комп'ютерними клавіатурами, створив клавіатуру для ноутбуків, яка згортається.

Бачити всі сторони

Доктор Альберт Ротенберг, відомий дослідник творчого процесу, вже довгий час вивчає використання в ньому протилежностей.

Він виявив складову творчості, якій дав назву "янусове мислення": на честь Януса – римського бога з двома обличчями, що дивляться в протилежних напрямках. Янусове мислення – це здатність одночасно представляти дві протилежні або такі, які суперечать одна одній ідеї, два поняття або образи. Це як, наприклад, ваша мама одночасно існує в образі немовляти і жінки похилого віку, а у вас одночасно і є домашня тварина, і немає її.

Ротенберг з'ясував, що генії досить часто вдавалися до мислення такого роду, знаходячи оригінальні концепції. Цю здатність демонстрували Ейнштейн, Моцарт, Едісон, Ван Гог, Пастер, Конрад і Пікассо. Саме Вінсент Ван Гог на картині "Спальня в Арлі" вперше показав, як можна в один і той же час бачити речі під двома різними кутами зору. Кубістське мислення художника виражалося в тому, що він розчленовував об'єкти в уяві, а потім перекомпоновувати їх елементи, так що об'єкт поставав ніби відбитим з десятка кутів зору. Шедевр "Авіньйонської панянки" – можливо, перша в західному мистецтві картина, яка зображує предмети з усіх боків одночасно. Спостерігач, який хоче її оцінити, повинен побачити в один момент всі точки зору. Іншими словами, щоб оцінити красу одночасності, ви повинні дивитися на предмет точно так само, як сам Пікассо.

У фізиці Ейнштейн міг в один і той же час представляти об'єкт в русі і в спокої. Щоб краще усвідомити природу цього феномену, він запропонував аналогію, яка відображатиме його суть. Фізик вказував, що спостерігач, який стрибнув з даху і одночасно випустив із рук будь-який предмет, вважатиме, що предмет по відношенню до нього продовжує перебувати в стані спокою.

1d2e5b097b743e4c3d37b803c5484737

Фото: fishki.net

Ейнштейн розумів, що спостерігач, що стрибає з даху, в своїх координатах не виявить жодного свідчення існування гравітаційного поля. Ця відсутність, що здається, виникає навіть незважаючи на те, що саме гравітаційне поле і прискорює падіння спостерігача. Вчений говорив, що ця аналогія була найщасливішою ідеєю в його житті, оскільки саме вона викликала до життя більш серйозну ідею – загальну теорію відносності. (Ейнштейн шукав в природі аналогію, що дозволяє впровадити теорію гравітації Ньютона в теорію відносності, щоб та стала носити загальний характер).

Припустимо, ви хочете заробити купу грошей. Зворотний бік цього в тому, що у вас мало амбіцій. Парадокс: ви хочете заробляти гроші, але занадто ліниві, щоб багато для цього зробити. Знайдіть аналогію, що містить суть такого парадоксу: наприклад, я хочу отримувати світло, не використовуючи електроенергію. Рішенням буде застосування природної енергії Сонця. Тепер прикладіть цей принцип до проблеми ледаря, який хоче заробити гроші. Одне з рішень – відправитися на південні острови і написати книгу про подорож.

Думки під час прогулянки

Замість того щоб уявляти собі об'єкти, пройдіться навколо будинку або офісу. Поверніться з чотирма або п'ятьма речами (об'єктами, списком об'єктів), які зацікавили вас на прогулянці (наприклад, дитяча скакалка, камінчик, пачка льодяників, фонтанчик для пиття і т. д.). Вивчіть ці об'єкти і складіть список їх характеристик. Потім проведіть мозковий штурм – пошук ідей, описаний вище в частині "Випадкові предмети".

all_sizes

Фото: flickr.com

Якщо у вас сеанс групового мозкового штурму, попросіть кожного учасника пройтися і повернутися, маючи в руках чотири-п'ять предметів (список).

Запропонуйте кожному мовчки записати їх характеристики і придумати на цій підставі ідеї. Група ділиться ідеями і потім генерує нові.

Якось команда інженерів шукала методи безпечного і ефективного видалення інею з ліній електропередач під час крижаних бур, але зайшла в глухий кут. Вони вирішили в пошуках нових рішень прогулятися навколо готелю. Один повернувся з горщиком меду, який купив в сувенірному магазині. Він запропонував ставити по горщику на кожну вишку ЛЕП і пояснив, що мед приверне ведмедів, які будуть залазити на вишки, в результаті чого розгойдаються і вишки, і самі дроти. Працюючи з принципом вібрації, вони запропонували залучати вертольоти, гвинти яких будуть обертатися над проводами: вібрація, що виникла, стряхне лід з ліній електропередач.

Світ уяви

Наше звичайне мислення логічне і орієнтоване на мету. Воно ускладнює творчість, тому що висновок імпліцитно заданий самими посилками.

Подібне мислення можна назвати кристалічним. Воно відмінно структуроване, але можливість того, що дві думки або ситуації, далекі одна від одної, асоціативно зіткнуться, нульова. Творче ж мислення будується на аналогіях, воно фантастичне і асоціативне. Можна порівняти рух до творчого мислення з нагріванням кристала. При нагріванні кристал плавиться і становиться рідиною. У рідкому стані можливість того, що дві вельми умовно пов'язані один з одним думки або концепції зіткнуться і вступлять у взаємодію, неймовірно підвищується. Якщо наш кристал недосконалий або містить дефект (недопрацьована ідея або рішення), то так, власне, і потрібно робити: нагрівати його до плавлення (рухатися до творчого мислення), а потім поступово знижувати температуру (повертатися до логічного мислення). Одержаний кристал буде бездоганний. Один зі способів руху до творчого мислення (нагрівання кристала) в той час, коли ваше мислення кристалізувалося, – забути про свою проблему і представити себе на уявній екскурсії. Ви подумки прогулюється по якомусь місці або вирушаєте в якийсь історичний період – і це не має нічого спільного з проблемою. Після цього постарайтеся знайти аналогії між тим, що ви уявляєте, і своєю проблемою.

creativity...

Фото: flickr.com

Уявна подорож проходить в три основних етапи: сама екскурсія, встановлення аналогій між проблемою і подіями на екскурсії, а також аналіз цих аналогій з метою виявлення нових ідей або рішень. Ось основні правила.

1. Екскурсія. Уявіть подорож по якомусь місці, що не має нічого спільного з вашою нагальною проблемою. Закрийте очі і уявіть себе в екзотичних умовах: наприклад, ви занурюєтеся на підводному човні в глибини океану, відвідуєте кар'єри золотошукачів в 1850ті роки або вирушаєте в африканське сафарі.

2. Аналогії. Проведіть аналогії між тим, що бачили, і самою проблемою. Постарайтеся встановити зв'язок між предметом і всіма пунктами опису того, що ви бачили і випробували в ході уявної подорожі.

3. Аналіз. Шукайте способи використання взаємовідносин і аналогій для вирішення проблеми. Постарайтеся зрозуміти, що означають ці відносини для вашого предмета, тобто як їх розуміння може допомогти у вирішенні проблеми. Це найскладніша частина всього процесу. Важливо розуміти, що чим більше ви працюєте над аналізом зв'язків і взаємовідносин, тим вищі шанси творчого прориву.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися
Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів