Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Як діагностувати грип в домашніх умовах

Температура, слабкість і гострий біль в очах – привід бити на сполох

Симптомы гриппа проявляются внезапно
Симптомы гриппа проявляются внезапно
Фото: freepik.com

"Підкажіть, будь ласка, як правильно діагностується грип", - Оксана.

Відповідає Сергій Макаров, лікар загальної практики:

За несприятливої епідеміологічної обстановки (в період епідемії грипу) діагноз може виставлятися на підставі характерних ознак.

Класичними симптомами є гострий початок захворювання (іноді людина може чітко сказати, о котрій годині вона відчула, що захворіла), суттєве підвищення температури тіла (до 39-40 градусів), виражена слабкість, головний біль, м'язова і суглобний біль, часто – біль в очних яблуках, особливо при погляді на світло. Симптоми ураження верхніх дихальних шляхів теж присутні (нежить, біль у горлі, кашель), але, порівняно з виразністю загальних симптомів, вони відходять на другий план. Також іноді можуть спостерігатися нудота, блювання, рідше – пронос (частіше у дітей). Тривалість захворювання при неускладненому перебігу у дорослих становить 5-7 днів, у дітей – до 10-12 днів.

Слід враховувати, що не завжди грип протікає з вираженою симптоматикою, нерідко зустрічаються стерті форми (без високої лихоманки, з нормальним самопочуттям), іноді – навіть безсимптомно. Лабораторне дослідження на предмет грипу повинне проводитися в тих ситуаціях, коли результат дослідження може впливати на терапевтичну тактику або на прийняття рішення про проведення протиепідемічних заходів. Найточнішою лабораторна діагностика грипу є в перші 5 діб захворювання, після цього терміну зростає ймовірність помилково негативних результатів. Матеріал для аналізу найчастіше набирають шляхом взяття мазка з носоглотки, у маленьких дітей – зі слизової носа.

Існує цілий ряд вірусологічних методів виявлення вірусу грипу, вони досить точні, часто дозволяють визначити не тільки тип вірусу, але і штам, але більшість з них вимагає наявність спеціального обладнання (наприклад, зворотньо-транскриптазна полімеразна ланцюгова реакція, імунофлуоресцентне дослідження тощо), тому вони доступні далеко не в кожному лікувальному закладі. Альтернативою може служити так званий експрес-тест на вірус грипу, який чимось нагадує тест на вагітність. Тільки в даному випадку для аналізу беруть не сечу, а змив або мазок з носа/носоглотки. Результат можна отримати за 10-20 хвилин, причому не відходячи від ліжка хворого, але ці аналізи менш точні, ніж складні вірусологічні дослідження, що обов'язково повинно враховуватися лікарем. Крім того, вони не дозволяють визначити штам вірусу, а тільки тип. Але визначення штаму рідко впливає на тактику лікування, це більше має значення для епідеміологічного моніторингу.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Джерело: Сьогодні

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів