Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Відчуття тривоги: як швидко заспокоїтися

Чи може постійна тривожність бути симптомом захворювання

Постійне відчуття тривоги може бути симптомом захворювання щитовидки
Постійне відчуття тривоги може бути симптомом захворювання щитовидки

Прояви тривоги (а саме "букет" пов'язаних з нею неприємних відчуттів) знайомі практично всім. Медики, орієнтовані на фізіологічну модель походження будь-якої недуги, вважають занепокоєння, хвилювання, тривожні переживання неспецифічним результатом сильного стресу, пов'язаного з вираженими негативними емоціями (крики, лайка тощо). І це негативно впливає на здоров'я.

Постійні стреси можуть спровокувати появу онкології і діабету. Дивіться в нашому сюжеті:

"У цьому разі в організмі відбувається накопичення катехоламінів і/або серотоніну, що надмірно стимулюють підкіркові та коркові структури головного мозку, – розповідає психотерапевт Тетяна П'ятковська. – Така гіперстимуляція може призводити як до сомато-вегетативних розладів (порушення дихання, прискореного серцебиття, сухості в роті, внутрішнього тремтіння, специфічним відчуттям холоду і порожнечі в животі, пітливості, раптовим позивам в туалет тощо), так і до дефіциту "розумних функцій", який суб'єктивно сприймається нами як "порожня голова".

Як швидко заспокоїтися

Якщо будь-які з зазначених неприємностей трапляються напередодні або після хвилюючих подій, особливо переживати не варто – нічого "неправильного" в такій реакції немає. Але щоб легше перенести такий дискомфорт, краще освоїти кілька нескладних прийомів самодопомоги.

  1. Нагадайте собі, що ви хвилюєтеся "не дарма".
  2. Протягом 10-60 секунд рівно і неглибоко подихайте.
  3. На якийсь час затримайте дихання, немов перед стрибком у воду.

Ці прості вправи стимулюють організм "втихомирити" неприємні відчуття. Тим більше що у нашого розумного тіла є власний фізіологічний механізм подолання тривоги – він виробляє речовини, схожі за хімічною структурою з транквілізаторами, які блокують рецептори, чутливі до медіаторів стресу.

Тривога – симптом захворювання

Симптомом, що вимагає підвищеної уваги до власного здоров'я, стає "набір" стійких і тривалих переживань, що виникають, здавалося б, без причини. В цьому разі хворобливий стан погіршується безсонням, втратою апетиту, болями в грудях, нерідко відчуттями задухи тощо. Людина перестає робити те, що хоче, і перебуває в стані неясної небезпеки. При цьому "взяти себе в руки" практично неможливо, бо причина поганого самопочуття носить вже психологічний характер.

При підвищеній тривожності важко сконцентрувати увагу
При підвищеній тривожності важко сконцентрувати увагу
Фото: freepik.com

Крім того, слід мати на увазі, що тривожні розлади можуть пояснюватися фізіологічними змінами в організмі: коливаннями рівня гормону щитовидної залози, серцево-судинною патологією, цукровим діабетом, кисневим голодуванням, гострою нестачею деяких вітамінів і мікроелементів та ін. Хворий при цьому відчайдушно намагається знайти логічне пояснення свого стану. У будь-якому з описаних випадків "протитривожне" лікування полягає в терапії основного захворювання.

Лікування тривоги

У разі появи хронічної або рецидивної тривоги "боротися з собою" досить небезпечно. Варто вчасно звернутися до досвідченого психолога або психотерапевта. Це потрібно для того, щоб знайти і розпізнати справжню причину тривожних розладів і вийти із сутички з недугою без втрат. Інакше довготерпіння стійких і тривалих переживань може перерости в депресію.

Тим часом ми з'ясували, коли потрібно робити операцію при косоокості.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів