Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Реабілітація після інфаркту: коли починати займатися фізкультурою

Для здорового серця потрібно правильно харчуватися і отримувати адекватне фізичне навантаження

Після інфаркту обов'язково потрібна реабілітація
Після інфаркту обов'язково потрібна реабілітація
Фото: freepik.com

Перенесений інфаркт завжди змушує задуматися про зміну способу життя. Насамперед людині після інфаркту потрібне раціональне харчування. Для запобігання захворюванням серця слід дотримуватися дієти з низьким вмістом калорій, тваринних жирів, солі, солодощів і з підвищеним вмістом вітамінів. Таке харчування запобігає прогресуванню атеросклерозу і сприяє відновленню обмінних процесів серця.

В Україні вперше за 15 років зробили пересадку серця. Дивіться в нашому сюжеті:

Правила реабілітації

Важливий аспект постінфарктної реабілітації – зниження маси тіла, якщо у людини вона підвищена. Головні способи домогтися нормалізації ваги – фізична активність і правильне харчування.

"Наступний момент – попередження стресів, – розповідає терапевт Валентина Андрейченко. – На першому місці варто поставити підтримку близьких. І, звичайно, після перенесеного інфаркту людина повинна вчитися уважно ставитися до сигналів свого організму. Слід відстежувати навіть мінімальний дискомфорт, регулярно контролювати показники артеріального тиску, рівня холестерину і глюкози в крові.

Фізична активність – це біологічно обумовлена потреба організму. Гіподинамія – це один з факторів ризику сердечних хвороб. Звичайно, якщо інфаркт уже стався, обмеження фізичної активності в перші дні необхідні, оскільки сприяють економії роботи серця. Однак тривалі обмеження погіршують роботу серцево-судинної системи, сповільнюють обмінні процеси в серцевому м'язі. Тому фізичну реабілітацію треба починати з перших днів після інфаркту міокарда.

За неускладненого перебігу інфаркту заняття починають уже з 2-3-го дня, коли основні ознаки гострого інфаркту стихають. Програма фізичної реабілітації будується суворо індивідуально. Перед початком занять лікар-реабілітолог визначає оптимальні параметри роботи серця (частоту серцевих скорочень, кров'яний тиск) для конкретного хворого.

Три етапи фізичної реабілітації

У перші дні занять фізичні навантаження носять побутовий характер. Це допомагає відновити прості рухові навички, адаптуватися до повсякденних навантажень. Поступово додаються гімнастичні вправи для кистей рук, стоп, дихальні вправи, спрямовані на збагачення крові киснем і підвищення витривалості серця. Під час виконання вправ лікар-реабілітолог безперервно контролює стан хворого, стежить, щоб частота серцевих скорочень і показники артеріального тиску не виходили за межі визначених оптимальних величин, щоб не виникало болю в грудях і змін на ЕКГ. Поступово інтенсивність навантажень збільшується.

Є й протипоказання до фізичних вправ у гострому періоді інфаркту міокарда. Це гостра серцева недостатність, аритмії, важкий больовий синдром, температура тіла вище за 38 °С.

Після виписки зі стаціонару, в період одужання, реабілітація триває вже на базі реабілітаційного центру, санаторію, поліклініки. Тут, крім відновлення життєвих функцій і активності хворого, метою є зниження ризику повторного серцевого нападу. А головним моментом фізреабілітації є визначення рівня допустимих навантажень з погляду безпеки. Оптимальним у постінфарктному періоді вважається призначення вправ для великих груп м'язів, ходьба, заняття на велотренажері.

Заняття на велотренажері дозволені після інфаркту
Заняття на велотренажері дозволені після інфаркту
Фото: freepik.com

"Третій етап відновлення після інфаркту міокарда – підтримувальний – контролює кардіолог, – каже терапевт Валентина Андрейченко. – Треба зауважити, що підтримувальна фаза після інфаркту має тривати протягом усього життя. Всім, хто зіткнувся з проблемою інфаркту в близької людини, хочу дати пораду: не обмежуйте фізичну активність хворого, але й не форсуйте її. Дотримуйтеся рекомендацій лікаря і підтримуйте в цьому близьку людину".

Тим часом ми з'ясували, до яких лікарів потрібно звернутися, якщо маєте невгамовний апетит.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів