Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.
Прийняти
Головна Сьогодні

Ревматизм: причини, симптоми, лікування

Як відрізнити гостру ревматичну лихоманку від артрозу

Ревматична лихоманка часто вражає молодих людей
Ревматична лихоманка часто вражає молодих людей
Фото: freepik.com

Ревматизм відноситься до хворобливих станів, при яких уражаються кістки, суглоби, м'язи або зв'язки. Іноді ревматизм може зачіпати внутрішні органи: серце, нирки, легені. Термін "ревматизм" в сучасній медичній літературі зустрічається не дуже часто, адже на сьогодні існують більше ста станів, які відносять до ревматизму. Найчастіше люди асоціюють ревматизм з артритом або з ревматичної лихоманкою.

Від смартфона страждають спина та очі. Дивіться в нашому сюжеті:

Причини ревматизму

Під словом "ревматизм" ховається ціла група хвороб, що вражають сполучну тканину (клітини і міжклітинна речовина, які заповнюють проміжки між головними функціональними клітинами органу). Різноманітність цих хвороб дуже значна.

"Однак є хвороба, яка найближче підходить до поняття "ревматизм", – говорить терапевт Валентина Андрейченко. – У медичній літературі вона зустрічається як "гостра ревматична лихоманка". Це системне запальне захворювання сполучної тканини з переважною локалізацією в серцево-судинній системі. Воно викликається стрептококом. Поширення цього захворювання доволі знизилося, порівняно з попередніми століттями. Це результат поліпшення умов життя".

Ревматизм або остеоартроз

У гострій фазі хвороби, яка частіше зустрічається у дітей і молодих людей, уражаються суглоби, але це триває недовго (добу-дві) і хвороба "переходить" з одного суглоба на інший. Однак за відсутності лікування можуть ушкоджуватись клапани серця.

Існує й інша поширена хвороба, яку часто в просторіччі називають "ревматизм". Це або остеоартроз або остеохондроз – вікові зміни суглобів. Різниця в тому, що при цих захворюваннях запалення – неінфекційне. Згідно зі статистикою, такі зміни зустрічаються практично у кожної літньої людини. Ці хвороби пов'язані з порушеннями способу життя і лікуються фізіотерапією та протизапальними препаратами.

Остеоартроз часто зустрічається у людей похилого віку
Остеоартроз часто зустрічається у людей похилого віку
Фото: freepik.com

Ознаки захворювання

Ревматизм уражає, насамперед, суглоби. Перший симптом – це гострий біль в суглобах. Він посилюється навіть при мінімальних рухах або навантаженнях. Потім можна спостерігати появу "пухлини" – набряклості суглобової області.

Особливістю проявиу артриту є швидка зміна осередків ураження. Він може атакувати один суглоб, потім другий і так далі. Така зміна здійснюється дуже стрімко. Дуже часто гостра фаза ревматизму супроводжується високою температурою тіла (до 38-40 °С) і рясним потовиділенням.

Лікування хвороби необхідне, адже прогресуючий артрит вражає все більше і більше суглобів. Водночас хвороба переходить в хронічну стадію. Як наслідок, хворим дуже складно рухатися, вранці відчувається особливо виражена скутість в кінцівках. Іноді можуть проявлятися деякі ускладнення ревматизму. Найбільш небезпечно, коли починають страждати внутрішні органи: серце, нирки, легені.

Методи лікування ревматизму

За перших ознак гострого ревматизму необхідно звернутися до лікаря.

Буде показаний постільний режим і навіть, ймовірно, госпіталізація. У деяких випадках в лікарні потрібно буде провести кілька тижнів. У цей період важливо виконувати приписи лікаря і приймати цілу низку медикаментів. Зазвичай, при гострому ревматизмі використовують поєднання протизапальних засобів і антибіотиків. Можуть також призначатися препарати для стимуляції імунітету або глюкокортикоїдні засоби, які поступово скасовуються.

Дотримання дієти має велике значення при захворюванні на ревматизм. У раціоні обов'язково мають бути фрукти та овочі, причому у великій кількості. Важливу роль відіграє білок, що легко засвоюється. Він є в курячому м'ясі та рибі.

Нагадаємо, раніше ми писали, як розпізнати ішемічну хворобу серця.

Читайте найважливіші новини в Telegram, а також дивіться цікаві інтерв'ю на нашому YouTube-каналі.

Новини партнерів

Популярні статті

Новини партнерів