У далекій-далекій Австралії люди і місцева влада всерйоз, а не на словах, дбають про природу. Протягом останніх років там – мода на відновлювану електроенергетику: вітряки і сонячні батареї поступово приходять на зміну теплоелектростанціям із трубами.
Де-де? В Ілона Маска, головного інноватора сучасності! Ілон у своєму фірмовому стилі, у Твіттері, запропонував свої послуги у вирішенні проблем з перебоями електроенергії. Він запропонував парі: його компанія за 100 днів встановлює систему акумуляторних батарей, потужності яких вистачить для забезпечення безперебійної подачі електрики в Південній Австралії незалежно від погодних умов. Якщо ж підопічні Маска не встигають завершити роботу у визначений термін, то Ілон відмовляється від грошей за контрактом, і Південна Австралія отримує СНЕ безкоштовно.
ЩО ЦЕ ТАКЕ?
СНЕ – системи накопичення енергії (з англійської – ще простіше: energy storage systems, сховища енергії). Технологія призначена для накопичення, зберігання та віддачі електроенергії в мережу.
По суті – це величезний повербанк. У промислових системах найчастіше використовують літій-іонні батареї, які забезпечують найвищу маневреність за високої швидкості зарядки і розрядки.
"Пропоную парі: я побудую супербатарейку за 100 днів, або поверну вам гроші!"
Ілон Маск виграв парі, встигнувши побудувати величезне енергосховище за обіцяні 100 днів! Відтоді (а справа була в 2017 році) у Південній Австралії забули про перебої з електроенергією, а в кінці 2020-го вже інший австралійський штат, Вікторія, уклав із Tesla контракт на будівництво удвічі потужнішої СНЕ.
Проблему могла б вирішити величезна "батарейка", в яку можна було б відкладати електрику про запас, щоб підключати до енергосистем в потрібний момент, забезпечуючи їхню стабільність. Але де взяти таку "батарейку" – це ж фантастика...
СНЕ – системи накопичення енергії (з англійської – ще простіше: energy storage systems, сховища енергії). Технологія призначена для накопичення, зберігання та віддачі електроенергії в мережу. По суті – це величезний повербанк. У промислових системах найчастіше використовують літій-іонні батареї, які забезпечують найвищу маневреність за високої швидкості зарядки і розрядки.
КРУТО! А В УКРАЇНІ ТАКЕ МОЖЛИВЕ?
клікни, щоб дізнатись
з якою зіткнулися у Південній Австралії (штат із 1,7-мільйонним населенням зі столицею в місті Аделаїда), де в похмурі або безвітряні дні траплялися проблеми аж до блекауту, бо турбота про екологію – добре, але для нормальної роботи енергосистем необхідні безперебійна подача і запаси потужності.

Про це австралійці подумали тільки коли провели у роздумах кілька вечорів при свічках – у прямому сенсі.
Фото Tesla
ОДНАК ВИНИКЛА ПРОБЛЕМА,
ГЛАВА 1
Як зробити сховище електроенергії?
Одного разу...в Твіттері
Технологія СНЕ вже в Україні! Перша система почала роботу 20 травня в Енергодарі на території Запорізької ТЕС.
Компанія ДТЕК уклала контракт з американською компанією Honeywell на постачання літій-іонних акумуляторів. Після прибуття їх в Україну був проведений монтаж і пусконалагоджувальні роботи – і перший в історії країни промисловий повербанк був запущений.
Отже, перша "супербатарейка" в Україні запущена.
І це насправді революційна подія для країни. Жодних перебільшень – так і є. Як працювала (і продовжує працювати) енергосистема України без СНЕ? Розповідаємо і показуємо.
Ми зберігаємо видобуті газ, нафту, інші корисні копалини, воду і продукти харчування. А як у промислових масштабах накопичувати електроенергію? Адже її потрібно використати в той же момент, коли й виробили. Вирішити цю проблему можуть системи накопичення енергії.
Емануеле Вольпе,
директор з інновацій ДТЕК
Урочисте відкриття СНЕ в Енергодарі
ДТЕК Запорізька ТЕС – саме тут з'явилася перша в Україні промислова «батарейка»
СНЕ виглядає просто і лаконічно, але має величезне значення
Українські журналісти на Запорізькій ТЕС: подивились технології минулого і привітали майбутнє
Для всієї енергосистеми головне – стабільність всього ланцюжка від виробника до споживача: перший повинен генерувати певну кількість енергії, а другий – споживати рівно стільки ж, інакше – віялові відключення, перепади частот, згорілі в будинках людей електроприлади.
Якщо все стабільно – все в порядку і всі щасливі. Але система тендітна і вивести її з ладу може навіть... погода. Наприклад, різкий порив вітру, який через вітряні установки "вкине" в мережу сотні мегават, а випадкова хмара знижує генерацію сонячної електростанції. Не ідеальні також техніка і люди. Причому, однаково небезпечні як нестача енергії, так і її надлишок. Чим це загрожує? Дивіться самі.
ГЛАВА 2
Як ми жили без СНЕ?
На варті світла
Рінат Ахметов,
бізнесмен
Сучасна енергетична галузь повинна стати рушійною силою для зростання економіки України і добробуту кожного українця. Запуск першої промислової системи накопичення енергії – наш внесок у майбутнє енергетики країни. Цим проєктом ДТЕК відкриває в Україні новий ринок – ринок систем накопичення енергії. Саме накопичувачі енергії є ключем до енергетичної безпеки нашої країни, а також новою точкою зростання для української енергетики.
СПОЖИВАЧІ
Перепади напруги і згорілі електроприлади.
ГАЛУЗЬ
Імпорт з Білорусі та Росії (тобто - загроза енергобезпеці країни).

Ремонт зношеного обладнання.

Недоотриманий прибуток.

Теплові станції працюють понад планово, підвищуючи викид шкідливих речовин, тим самим нівелюючи користь від "зеленої" енергетики.
Прочитали? Сумно стало? Тепер, з приходом в Україну СНЕ, є надія, що про всі неприємності "темних часів" можна буде забути. Правда, є одне але ...
Віялові відключення.
Зростання собівартості електроенергії, відповідно, і ціни на неї.
Розчарування низькою якістю сервісу.
Вадим Уткін, менеджер з інновацій ДТЕК і керівник проєкту з будівництва системи накопичення енергії

Нині триває робота над законопроєктом № 5436/1 який вносить зміни до Закону "Про ринок електроенергії". У разі прийняття цей законопроєкт дозволить встановити для систем накопичення енергії окремий статус. Наразі в Україні передбачені лише два класи об'єктів: генерація і споживання, а СНЕ поєднує в собі обидві ці функції.
ГЛАВА 3
Як це працює?
Очевидне-неймовірне
Максим Тімченко,
генеральний директор ДТЕК
Перша промислова система накопичення енергії дасть старт для виведення енергетики України на новий технологічний рівень і наблизить синхронізацію нашої країни з європейською енергетичною системою ENTSO-E.
Ось, як буде працювати енергосистема України, коли в ній з'явиться нова стабілізуюча ланка – система СНЕ.
У РАЗІ АВАРІЇ
СНЕ будуть миттєво вмикатися і віддавати енергію в мережу. Що трапиться?

Ніхто зі споживачів навіть не помітить, що трапилося. Люди не залишаться без електроенергії, отримуючи стабільну і якісну послугу. І терміново підключати потужності теплових станцій, щоб заповнити дефіцит енергії (і збільшувати тим самим шкідливі викиди) не буде необхідності.
У РАЗІ НАДЛИШКУ ЕНЕРГІЇ
СНЕ просто заберуть її, залишаючи систему стабільною. А збережений, "законсервований" надлишок дозволить забути про імпорт і загрози енергонезалежності країни.
ОТЖЕ, МАЙБУТНЄ ВЖЕ ТУТ, І МИ ВІРИМО, ЩО ВОНО БУДЕ СВІТЛИМ.
ГЛАВА 4
Які вигоди для всіх від СНЕ?
Майбутнє вже тут
Ільдар Салєєв,
генеральний директор ДТЕК Енерго
Завдяки реалізації подібних проектів станції ДТЕК Енерго перетворяться на високоманеврені енергетичні хаби – майданчики, що будуть надавати широкий спектр послуг: від щохвилинного балансування поновлюваних джерел енергії до забезпечення сезонних резервів для проходження зимових і літніх піків споживання.
ХАЙ БУДЕ
СВІТЛО!
© Segodnya.ua, 2021. Всі права захищені.

Продюсер: Руслан Меженський
Дизайнер: Олена Бібер
Креативний лідер: Олексій Сисоєв
Credits: Getty Images
ПІДПИШІТЬСЯ