Екологічна відповідальність бізнесу
Як в Україні розвивають "зелену" енергетику і відновлюють грунти
Тільки 10% компаній на глобальному рівні почали перехід до сталого підходу ведення бізнесу.

Технічний прогрес, урбанізація, зростання населення - все це призводить до того, що екологічна ситуація на планеті погіршується з кожним роком. Саме тому представники бізнесу по всьому світу шукають шляхи допомоги навколишньому середовищу. Так, вже зараз з'являються альтернативні джерела енергії, підприємства безвідходного виробництва, а бізнес активно трансформується, щоб не тільки відповідати очікуванням своїх споживачів і клієнтів, але й не відставати від "зеленої" повістки денної.
81% людей вважає, що бізнес повинен піклуватися про екологію
Турбота про екологію перестала бути трендом, тепер це нова реальність, в яку включаються люди, влади і бізнес. До речі, згідно з дослідженням Nielsen Media Research, яке проводилося в 2018 році, 81% людей у всьому світі вважають, що компанії і підприємства повинні дбати про навколишнє середовище.
Представники різних сегментів бізнесу по-різному підходять до вирішення екологічних проблем. Наприклад, в ритейлі та закладах громадського харчування зараз відмовляються від використання пластика - пакетів, рукавичок, трубочок, посуду, столових приборів. На зміну їм приходять паперові вироби або ж такі, які зроблені з екоматеріалів. Компанії, які займаються виготовленням одягу і взуття, все частіше шиють речі зі вторсировини і навіть з переробленого сміття.

Великі заводи шукають інші джерела енергії, які були б більш безпечними для екології. Так, в Шотландії масово використовують вітроенергетику, що дозволяє відмовитися від викидів вуглекислого газу. У Німеччині також працюють тисячі вітряних турбін і сотні тисяч сонячних (фотоелектричних) установок.

Таких прикладів тисячі в усьому світі і в Україні в тому числі. У 2019 Україна увійшла в топ-10 рейтингу інвестицій в "зелену" енергетику. Відповідно до щорічного звіту Climatescope 2019, підготовленому агентством Bloomberg New Energy Finance, за рік Україна піднялася з 63-го місця на восьме.
Розвиток "зеленої енергетики" - це один з головних стратегічних напрямків. Ще на початку 2020 року в Кабінеті міністрів говорили про те, що до 2050-го року рівень поновлюваних джерел енергії в загальному енергобалансі країни виросте до 70%. Навіщо це потрібно? Простіше кажучи, біоенергетика дозволяє зменшити кількість відходів і викидів. Населення і бізнес будуть отримувати чисту енергію, від якої не буде жахливих наслідків для екології.

Правда, згідно з дослідженням провідної міжнародної консалтингової компанії "Bain and Company", лише 10% компаній на глобальному рівні почали перехід до сталого підходу ведення бізнесу. Прикладом такого підходу до ведення бізнесу в Україні є провідний агрохолдинг "Миронівський хлібопродукт" (МХП). Зараз вони лідери в біогазової сфері, а використання поновлюваних джерел енергії - одна з пріоритетних завдань для МХП.
Хто і як розвиває "зелену" енергетику в Україні
Екологічна відповідальність, ресурсоефективність, раціональне управління відходами, виробництво і використання зеленої енергії, а також скорочення викидів - це реальні елементи переходу МХП до моделі стійкої і циркулярної економіки, яка поки ще залишається новинкою для всього світу.

Так, в грудні 2019 року МХП ввели в експлуатацію першу чергу біогазового комплексу "Біогаз Ладижин" зі встановленою енергетичною потужністю 12 МВт. Обсягів електроенергії, що виробляється на першій черзі біогазового комплексу, вистачить для одночасного енергозабезпечення 35 тис. сімей. Проєкт будівництва біогазового комплексу ОП "Біогаз Ладижин" реалізується в дві черги із запланованою встановленою енергетичною потужністю 24 МВт, що робить його найбільшим біогазовим комплексом з переробки органічних відходів від курчат-бройлерів в світі.
Якщо говорити про промислові масштаби виробленої енергії, першої черги біогазового комплексу МХП вистачить для забезпечення електрикою близько 40% потужностей Агроіндустріального кластера МХП у Вінницькій області, де перебуває найбільша в Європі птахофабрика.

Олександр Домбровський, заступник голови правління МХП, розповідає, що їхня компанія ще з 2013 року експлуатує біогазовий комплекс ЗАТ "Оріль-Лідер" в Дніпропетровській області, з встановленою енергетичною потужністю 5,5 МВт.

"Вчасно реагуючи на глобальні виклики та відповідаючи принципам сталого розвитку, МХП вибудував унікальну і ефективну модель циркулярної економіки в рамках вертикальної інтеграції напрямків своєї діяльності. Наша компанія ефективно використовує органічні відходи, що утворюються в процесі діяльності підприємств групи МХП, для виробництва "зеленої" енергії на 2-х біогазових комплексах", - каже Домбровський.
Крім "зеленої" енергетики в агрохолдингу приділяють значну увагу відновленню родючості грунту, тому що в Україні в останні роки домінувала незбалансована дефіцитна система землеробства. Неврожаї останніх років - це в основному результат виснаження природної родючості грунту. Біогазовий комплекс виробляє органічні біодобрива з високим вмістом необхідних для рослин елементів живлення. Це дозволяє збільшити вміст гумусу і відновити родючість грунтів.

"З огляду на катастрофічні тенденції втрати гумусу в українських ґрунтах, МХП в цьому році запустили програму "Відновлення родючості українських грунтів за допомогою органічних добрив" на базі біогазового комплексу "Біогаз Ладижин" у Вінницькій області. Також зараз МХП почали реалізацію проєкту "Органічний гектар" для фермерів. МХП пропонує пілотне внесення рідких органічних добрив для сусідніх фермерів, а також дає можливість скористатися твердими органічними добривами іншим сільськогосподарським підприємствам Вінницької області. В обмін на ефективні біодобрива, своєю чергою, фермери надають солому зі своїх угідь, з якою вони не знають, що робити, оскільки спалювати її вже заборонено. Біогазові комплекси нашої компанії - це високотехнологічний об'єкт, який перетворює органічні відходи сільського господарства в "зелену" енергію і чисті органічні добрива за найвищими світовими екологічними стандартами", - зазначає Домбровський.

Таким чином не тільки скорочуються викиди в атмосферу і зберігається чистота навколишнього середовища, але й відновлюється грунт, який виснажували роками.

"Зелена" енергія, чисте навколишнє середовище, органічна і якісна продукція - це основа здоров'я українців. А поновна енергетика, екологічно відповідальний бізнес і родючість наших грунтів - це основа енергетичної незалежності та продовольчої безпеки України", - підсумував Олександр Домбровський.