Найінноваційніша екскурсія у фармацевтичну компанію в умовах карантину
Експеримент сайту "Сьогодні"
Найінноваційніша екскурсія у фармацевтичну компанію в умовах карантину
Експеримент сайту "Сьогодня"
Складно знайти українця, який не знав би про фармацевтичну компанію "Дарниця". Зелені пластинки з таблетками цієї компанії лежать в кожній аптечці. За статистикою, кожна сьома пачка ліків на аптечних полицях створюється потужностями цього підприємства.

"Дарниця" являє собою розвинений промисловий комплекс. На території, яку можна порівняти з площею 11 футбольних полів, розміщені 14 виробничих ліній, які створюють ліки в 15 різних формах - це краплі, спреї, таблетки, мазі, гелі та ще багато чого корисного.

До карантину сучасні цехи і роботизовані ділянки "Дарниці" встигли стати повноцінним туристичним об'єктом Києва. Охочих побачити на власні очі технологічне диво появи на світ з безлічі компонентів запаяних в герметичну ампулу ліків було багато, тому екскурсії встигли стати регулярними, поки в країну не прийшов COVID-19.

"Локдаун" вніс корективи, масові заходи в країні стали тимчасово скасовані. Але як виявилося, навіть в таких умовах фармакологічна компанія знайшла вихід із ситуації. Сайт "Сьогодні" вирушає на онлайн-екскурсію і розповідає, як це зробити кожному бажаючому.
Відмінності віртуальних екскурсій від реальності
«Приміщення, яке ми бачимо, - зона наповнення ампул. Зліва - простерилізовані ампули. Вони рухаються по конвеєру, через спеціальні голочки наповнюються розчином, потім на спеціальних пальниках "хвостики" ампул нагріваються в найтоншому місці», - розповідає гід Марія. Вже рік вона зустрічає сотні гостей "Дарниці" і розкриває цікаві факти про виробництво ліків. «Розігріті "хвостики" відсікаються, і ампули рухаються в наступне приміщення», - Марія плавно рухає камерою по виробничій лінії, і я інстинктивно наближаю голову до смартфону з додатком Zoom.
Але даремно. Нас розділяють кілометри, це онлайн-екскурсія, і у мене немає можливості "подивитися ближче" (хоча якщо б потрапив до карантину, я б все одно не підійшов би - ампули наповнюються в приміщенні з класом чистоти "А", тобто, абсолютно без доступу людини, в умовах повної стерильності).
Зона наповнення ампул
Онлайн-екскурсія не обмежена в кількості учасників. Разом зі мною в екрани своїх девайсів вдивляються ще півтори сотні людей. На наших очах виробнича лінія безперервно створює нові й нові ампули. Це тільки початок великого шляху. Перш ніж потрапити на полицю аптеки, цим лікам ще доведеться пройти довгий шлях - стерилізація, контроль, фасування, упаковка.
Цікаві цифри про "Дарницю":

  • 20% чистого прибутку щорічно інвестується в розвиток і розробку ліків
  • 100% продукції в "Дарниці" проходить контроль якості
  • 68% відходів виробництва відправляється на повторну переробку
Контроль - важливий етап виробництва медикаментів. Це і логічно, адже помилка навіть може коштувати життя споживачеві. Тому на всіх етапах - від сировини і до готових ліків - тут відбирають проби, контролюють герметичність упаковки, рівень наливу розчину, відсутність сторонніх включень. Коли вперше стикаєшся з таким тотальним контролем, розумієш всю серйозність і відповідальність роботи цих людей.

Поки наш гід переходить до наступного процесу, у нас є можливість задати в чаті питання. Така опція стирає відстань між екскурсоводом і глядачем, робить екскурсію живою і це здорово.
Лінія контролю
«Часто кажуть, що у нас чисто, як в лікарні. Єдине, чого не можуть відчути учасники екскурсії онлайн, це повітря», - з насолодою вдихає Марія. «У виробничих приміщеннях підтримується спеціальна вологість і температура, комфортна як для продукції, так і для співробітників. Показники контролюються і регулюються автоматично», - розповідає вона на шляху до лінії контролю.
На лінії контролю клас безпеки також високий, і раніше відвідувачам показували цю частину екскурсії виключно на відстані, через скло.

Але онлайн-формат усунув цю перешкоду - ми можемо "підійти" ближче. І в цьому випадку сміливо ставимо +1 на користь онлайнових екскурсій.

За допомогою спеціальних струмів кожна ампула на конвеєрі "фотографується" і аналізується на відповідність нормативам. Пройти цей шлях можуть тільки найстійкіші - як в стародавній Спарті, елементи з невідповідностями відправляються в сторону і підлягають утилізації.
Цех упаковки
"Кожне з наших виробництв пов'язане з центральним складом довгими галереями. Ними транспортують готову продукцію або сировину не виходячи на вулицю. Сонячні промені влітку і холодне повітря взимку можуть вплинути на якість ліків", - розповідає екскурсовод.
Цікаві цифри про "Дарницю":

  • 14 сертифікованих виробничих ліній
  • 280 найменувань лікарських засобів
  • 16 країн-імпортерів продукції
  • більше 1 тис. співробітників
  • роботизований склад на 10 тис. палето-місць
  • 300 м артезіанські свердловини та система підготовки води
Поки ми міркували, як вдалося перетворити майже 8 гектарів виробничих і лабораторних корпусів на єдиний організм, наш гід привела нашу zoom-команду до лінії упаковки.

Мені завжди було цікаво, як створюються пластикові "обойми" для ампул. Тепер увесь процес розвернувся на екрані мого телефону.

Ось на лінію завантажується ПВХ-плівка, а далі, на конвеєрі, з неї викрешуються спеціальні форми. А через мить в них уже вкладаються ампули.

До речі, багато хто задається питанням, чому інструкцію до ліків після прочитання не виходить вкласти так само компактно в упаковку. Погодьтеся, цей складений гармошкою лист просто не вдається зібрати так само компактно, як це робиться на заводі. Відповідь проста - майстрів орігамі на фабриці немає, інструкції на виробництві складає і вкладає в пачку спеціальний автомат, а як ми знаємо по фільму "Термінатор", багато процесів машинам даються простіше.
За особистими спостереженнями, робота людини на виробництві ліків - мінімальна і зведена до функції контролю за роботою обладнання. Більшість функцій виконують різні механізми за заданим алгоритмом. Співробітники лише підходять до моніторів, щоб перевірити, як просувається процес. Готові і розфасовані в короби препарати працівники цехів заклеюють зеленим скотчем з логотипом "Дарниці". Потім їх укладають на палети і відвозять на склад. Там в повній темряві і тиші працює кілька роботів. Вони приймають готову продукцію на зберігання і видають ту, що направляється в аптеки.
Для кого підійде екскурсія
Досвід онлайн-екскурсій на режимних підприємствах, таких як "Дарниця" - з підвищеними вимогами до безпеки, те саме, що перегляд програми на Discovery. Різниця лише в тому, що можна задавати питання ведучому безпосередньо під час перегляду і більш уважно розглянути об'єкт, що цікавить, або процес.

Звичайно, сподіваємося, що пандемія піде в минуле і класичні екскурсії знову повернуться в життя. Але здорово, що перебуваючи у себе вдома, в будь-якому куточку країни і навіть світу, можна відвідати найцікавіше фармацевтичне виробництво в Україні. Сподіваємося, що такі екскурсії теж залишаться навіть після зняття "локдауна".

Підсумовуючи, можна впевнено сказати - такі екскурсії підходять для широкої аудиторії: хороша ідея відправитися на "онлайн-прогулянку" сім'єю, дітям буде цікаво, звідки беруться і як створюються ліки, з якими їм доводиться стикатися вперше. А дорослі побачать те, чим по праву можна пишатися - сучасне підприємство в Києві, точнісінько як у передачах на Discovery Channel.

Цікаво буде й учням старшої школи, які роздумують над тим, щоб зв'язати своє життя з фармацевтикою. Багато нового під час такої екскурсії відкриють для себе і студенти, і медики, яким корисно знати сучасний процес створення ліків.
З чого почати?
Як і у випадку з "оффлайновою" екскурсією, слід подати заявку на участь.

Зробити це досить просто, буквально у три кліка: потрібно перейти на сайт "Дарниці", заповнити коротку форму, вказавши контактні дані.

Після цього - дочекатися листа на електронну пошту з підтвердженням і посиланням на онлайн-трансляцію.

Зробити це можна за посиланням