Блоги

"Атомна" експансія Росії: небезпека, яку ми не усвідомлюємо

Енергетика в руках автократичних режимів стає зброєю. Світ пізнав цю істину ще у 1973 році, коли арабські країни вперше запровадили нафтове ембарго проти Ізраїлю. У реаліях сучасної геополітики нафта більше не є проблемою, проте співробітництво з іншими країнами у галузі енергетики залишається одним з ключових елементів політичної і економічної експансії Росії як у регіональному, так і у глобальному масштабі. Здавалося б, після гучних корупційних скандалів з "Газпромом", двох україно-російських "газових війн", нещодавнього забруднення російської нафти у нафтогоні "Дружба", цілої низки аварій на ядерних об’єктах РФ і в контексті санкційного режиму, запровадженого проти Москви внаслідок агресії проти України та інших злочинів, скоєних нинішнім російським режимом, в країнах регіону мали б з обережністю ставитись до "пряників" Кремля. Проте realpolitik свідчить про інше – вони з готовністю продовжують розвивати спільні з Росією проекти у галузі атомної енергетики. Деякі з цих проектів викликають занепокоєння з точки зору дотримання технологій будівництва і містять чітки ознаки сумнівних оборуток. Це значно небезпечніше, ніж спільний з Росією видобуток і транспортування нафти і газу. В ядерній енергетиці подолати монополізм майже не можливо.

Наприклад, будівництво атомної станції Аккую у Туреччині. Проект вартістю 22 млрд. доларів, який здійснюється росіянами вже десятий рік, нарешті дійшов до стадії заливки бетоном фундамента майбутньої АЕС. Вперше тріщини у цьому фундаменті виявили у липні минулого року. Турецький регулятор ТАЕК висунув "Росатому" претензії і бетон був перезалитий. Проте, вже через місяць тріщина виникла в іншому місті. Після того сталася несподівана зміна підрядника – ним з російського боку став сумновідомий "Концерн Титан-2". Фахівці відзначають, що проект Аккую не адаптований до конкретних геологічних і кліматичних умов провінції Мерсін, та й саме рішення про будівництво АЕС у цьому регіоні Туреччини було хибним. Справа у тому, що вода, яка використовуватиметься для охолодження реакторів, потраплятиме у море й до того ж збагачена хімічними речовинами, які шкідливі для морської фауни. Турецькі інженери на умовах анонімності стверджують, що фахівці, які керують будівництвом, є некомпетентними, що й спричиняє постійні проблеми з будівництвом. Все ще залишається невідомим, яким саме чином на станцію поставлятиметься ядерне паливо (скоріше за все морем, через Босфор) і що турки робитимуть з радіоактивними відходами, які неминуче з’являться у процесі експлуатації станції.

Реклама

Наче недостатньо того, що Росія не виконала своєї обіцянки повністю профінансувати проект Аккую, зажадала податкових пільг для його учасників і фактично примусила уряд ТР підписати угоду на закупівлю електроенергії по ціні майже вдвічі більшою, ніж така сама АЕС вироблятиме в Єгипті, так тепер у справі з’явилися назви компаній та імена осіб, які навіть у Росії мають дуже специфічну репутацію, а саме – сім’я міл’ярдера Григорія Нагинського, яка, фактично, контролює "Концерн Титан-2". За даними російських ЗМІ, коріння пана Нагинського – у Санкт-Петербурзі, він свого часу працював у Чорнобилі, був заступником скандального міністра оборони РФ Сердюкова, а також російським сенатором. Григорія Нагинського пов’язують також з особами, наближеними до Кремля. Проте значно небезпечніше, що "Концерн Титан-2" має історію скандальних будівництв АЕС, зокрема, у Калінінграді (так звана Балтійська АЕС, яка сьогодні заморжена після "освоєння" 70 млрд. рублів) і у Сосновому Бору під Санкт-Петербургом (Ленінградська АЕС, на якій сталося вже декілька аварій з викидами радіоактивної пари). Подібні факти ставлять під сумнів не тільки закінчення будівництва Аккую вчасно, до столітття Турецької республікі у 2023 році, але і викликають стурбованість у спеціалістів та сусідів Туреччини у Середземномор’ї з точки зору безпеки її експлуатації.

Не меньш цікавим є те, що у 2015 (!) році, попри запроваджені проти Росії санкції, саме "Концерн Титан-2" став генеральним підрядником на будівництві атомної станції "Ханхіківі-1" вартістю 6,5 млрд. доларів у Фінляндії. З того часу і вже протягом чотирьох років навколо цього проекту виникають різноманітні скандали. Спочатку російська сторона відмовлялась надати дані стосовно кінцевих бенефіціарів компанії-генпідрядника (а це необхідно зробити по фінському законодавству), потім з’явилися свідчення фахівців про низьку якість підготовчих робіт, а також затримку з наданням документації для оформлення необхідної ліцензії на будівництво. Наразі йдеться про видачу ліцензії у 2021 році, у зв’язку з чим початок експлуатації зсувається на 2028 рік. Слід зазначити, що Фінляндія і так практично на 100% залежить від російького газу, а з будівництвом АЕС залежність її економіки від РФ стане, фактично, напереборною. З урахуванням цього факту стає більш зрозумілим, чому Фінляндія без проблем надала дозвіл на будівництво "Північного потоку-2" і діє більш ніж обережно на політичній арені, коли йдеться про інтереси РФ.

Те саме відбувається на півдні Європи. 19 серпня ц.р. "Росатом" формально подав заявку на тендер щодо будівництва у Болгарії АЕС у місті Белене, яке розташоване на кордоні з Румунією, та й ще на Дунаї. Цей проект було розпочато у 1987 році, проте заморожено у 1990 під тиском ЕС і США. З тих пір декілька разів уряд Болгарії намагався поновити проект, але без успіху. Проте у травні минулого року після зустрічі Путіна і прем’єр-міністра Болгарії Бойко Борисова було проголошено про пріоритетність цього проекту для Болгарії. Його вартість оцінюється у 11 млрд. доларів (майже напевно йдеться про черговий "кредит" від російської сторони). Сім компаній, серед якиїх є також китайські, французькі та південнокорейські консорціуми, беруть участь у тендері. Цікаво, що наразі немає чіткого бачення стосовно комерційної сторони проекту – учасники тендеру самі мають запропонувати або придбання частки у майбутній компанії по експлуатації АЕС, або контракти на постачання електроенергії. Свого часу у 2009 році майже подібний тендер відбувся у Туреччині, коли лише одна – російська компанія "Росатом" змогла запропонувати умови 100%-го фінансування під певний тариф на електроенергію. Згодом ці умови були радикально змінені у сторону зменшення зобов’язань російської сторони, проте переглядати результати тендеру було визнано недоцільним.

Реклама

Протягом декількох останніх років Росія на системній основі здійснює "атомну" експансію навіть в Африку. З метою встановлення "партнерських" відносин делегації "Росатому" відвідали більше 12 країн континенту (і серед них Уганда, Руанда, Гана, ПАР, Судан, Ефіопія, Конго, Ангола, Замбія тощо), відкриваючи офіси і зваблюючи африканських лідерів, серед яких багато випускників радянських вищих навчальних закладів, грандіозними проектами на десятки мільярдів доларів. Наприклад, тільки усуненому від влади за звинуваченнями у корупції президенту ПАР Якобу Зумі було обіцяно будівництво об’єктів енергетичної інфраструктури потужністю 9,6 гігават на суму 75 млрд доларів. Будівництво АЕС у Єгипті здійснюється на умовах російського кредитування у розмірі 85% від вартості проекту у 29 млрд. доларів. "Росатом" навіть розпочав навчання фахівців у галузі атомної енергетики для декількох країн Африки і відкрив там свої представництва, сподіваючись отримати замовлення на будівництво АЕС. Досягти мети наразі вдалося лише у Єгипті та Нігерії, але росіяни не полишають зусилля, які, на думку фахівців, свідчать про тверді наміри зміцнити свою присутність на континенті, який вже став ареною боротьби Китаю, США, частково – Туреччини і Росії. Атомні станції, які і зброя, – це, скоріше, політика, ніж економіка, і це – надовго, якщо не назважди.

Усі наведені вище проекти мають спільні риси. По-перше, це лобіювання на державному рівні, яке, по-друге, супроводжується пропозиціями про надання багатоміл’ярдних кредитів на дуже пільгових умовах. При цьому використовуються фактори політичної та економічної залежності з елементами державної корупції. Їх очевидною метою є зміцнення політичного впливу РФ в інших регіонах світу, насамперед, у стратегічно важливих (ЄС) і перспективних з точки зору освоєння ресурсів (Африка). Для України важливо розуміти, що "атомна" експансія є не менш загрозливим фактором збільшення російського впливу у нашому безпосередньому оточенні, ніж "Північний потік-2" і "Турецький потік", і враховувати цю обставину при виробленні власної політики і стратегії національної безпеки.

Реклама на segodnya.ua Реклама
Всі новини
Останні новини
Показати ще
Реклама на segodnya.ua Реклама
Говорить президент України
Більше заяв Зеленського
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
"Разом нас багато"
Нас не подолати
🚘 Актуалка для автовласників
Що ще нового?
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⚽ Фан-сектор
Вболівай за футбол!
Be in Techno Trends
Слідкуй за новинами
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
Герої не вмирають!

Позивний “Депутат”... Сергій Компанієць - старшина роти 93-ї окремої механізованої бригади “Холодний Яр”. Воював на передовій з 2014 року. Хлопці називали 47-річного старшину батьком, бо він допомагав і вчив кожного. Загинув у бою під Ізюмом, прикриваючи побратимів. Його 16-річний син пішов вчитись у військовий коледж…

Історія героя
Рейтинг цін
Скільки коштує житло у новобудовах Києва (грн за м²)
1
Печерський Печерський
90 592
2
Шевченківський Шевченківський
57 791
3
Оболонський Оболонський
54 494
4
Подільський Подільський
51 178
5
Голосіївський Голосіївський
46 989
6
Святошинський Святошинський
36 659
7
Дніпровський Дніпровський
35 882
8
Дарницький Дарницький
35 881
9
Деснянський Деснянський
35 364
10
Солом'янський Солом'янський
31 688
Прогноз 🔑
Рейтинг популярності
Наші спортсмени в Instagram
1
Василь Ломаченко Василь Ломаченко
2157К
2
Олександр Усик Олександр Усик
1698К
3
Олександр Зінченко Олександр Зінченко
1660К
4
Андрій Шевченко Андрій Шевченко
1150К
5
Володимир Кличко Володимир Кличко
1021К
6
Еліна Світоліна Еліна Світоліна
871К
7
Андрій Лунін Андрій Лунін
658К
8
Віталій Кличко Віталій Кличко
515К
9
Дар'я Білодід Дар'я Білодід
496К
10
Юлія Герасимова Юлія Герасимова
449К
У кого найбільший прогрес
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
53,90
51,90
52,90
35,90
54,00
53,50
53,50
39,95
55,74
54,29
54,30
36,77
55,79
54,38
54,29
35,99
55,90
53,90
52,90
35,90
59,88
56,79
56,49
37,33
59,99
57,99
56,99
36,60
59,99
57,99
57,99
36,48
59,99
57,99
56,99
36,64
-
51,45
51,22
35,14
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

38823.08

Binance Coin (BNB)

228.44

Dogecoin (DOGE)

0.08

Litecoin (LTC)

71.83

Theta (THETA)

1.09

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти