Сергей Корсунский

Чрезвычайный и Полномочный Посол Украины

Інавгурація Дональда Трампа: що залишилося за кадром

22 січня 2017, 12:38

Отже, сталося. Новий світовий порядок, про який так довго говорили конспірології всіх мастей, настав. Це так серйозно, що деякі політологи вже жартують: відтепер замість серіалу фільмів-жахів "П'ятниця, 13-е" в Голлівуді вже приступили до зйомок фільму "П'ятниця, 20-е", продюсером якого виступила Меріл Стріп, а в головній ролі Роберт де Ніро.

У кожному жарті є доля жарту. Якщо не брати до уваги емоції, слід констатувати, що вступ на посаду 45-го президента США Трампа викликає змішані почуття. На етапі виборчої кампанії, та й в перехідний період, він зробив стільки суперечливих заяв, що політологи, журналісти та віщуни заплуталися остаточно. Класичний капіталіст і мільярдер виступив за політику протекціонізму. Його звинувачували в сексизмі, але американські жінки проголосували за нього. Глава держави, яка протягом всієї повоєнної історії, а іншої нині наступні покоління і не знають, було чемпіоном глобалізації, виступив за вихід США з переговорів про торгівельні союзи, в тому числі в критично важливому тихоокеанському регіоні. Лідер країни, побудованої емігрантами, пообіцяв побудувати стіну на кордоні з Мексикою. Будучи яскравим прихильником "твіттер"-політики, Трамп встиг посваритися практично з усіма провідними ЗМІ, і це в державі, де громадська думка відіграє величезну, якщо не вирішальну роль. Його негативні висловлювання про ЄС, НАТО, Китай врівноважуються позитивними відгуками про Brexit і Путіна. Відповідаючи на питання журналістів про агресивну політику Росії, він заявив про необхідність зміцнення ядерного потенціалу США, а через місяць припустив, що санкції проти Росії можуть бути пом'якшені в разі досягнення домовленостей в області ядерного роззброєння. В принципі, в американській практиці подібні протиріччя на етапі передвиборчої боротьби не є чимось небаченим. Однак тепер настав момент істини, і світ по обидві сторони океану завмер в очікуванні перших реальних кроків нової адміністрації. Навіть Всесвітній економічний форум в Давосі цього року проходив без традиційного блиску. Відображенням величезних протиріч, які привніс в міжнародну політику Трамп з'явилася участь в суто капіталістичному форумі глави комуністичного Китаю, який говорив про ... глобалізацію, і необхідність активного багатостороннього співробітництва. Очевидно, Китай стурбований, і, слід визнати, що виступи кількох радників Трампа, які все ж приїхали в Давос і користувалися там винятковою популярністю, не були достатньо переконливими, щоб вгамувати цю тривогу.

Реклама

Сама церемонія інавгурації була традиційною. Трохи музики – урочистої і дуже американської, власне присяга, інавгураційна промова, яку, як кажуть, Трамп писав сам під керівництвом свого спічрайтера Стівена Міллера, короткі молитви, парад оркестрів по Пенсільванія авеню і ланч у вузькому колі конгресменів і сенаторів. Квитки на участь в програмі інавгурації можна було "дістати" через членів Конгресу або інавгураційний комітет. Деякі поширювалися компліментарно, деякі – за гроші. Кажуть, що команді Трампа вдалося зібрати рекордну суму на оплату всіх цих та супутніх заходів – близько 100 млн. доларів (попередній рекорд Обами – 55 млн. дол.), хоча квитків було продано майже вдвічі менше, ніж на інавгурацію Обами – всього близько 800 тис. Як правило, і цього разу не виняток, інавгураційні святкування включають безліч різних подій – бали, в тому числі один "від імені Верховного Головнокомандувача" для військових, покладання вінків на Арлінгтонському кладовищі, серію обідів в різних форматах, масові гуляння біля меморіалу Лінкольна під гаслом "Зробимо Америку великої знову!" і, нарешті, службу в Національному соборі Вашингтона 21-го січня. В день інавгурації два президента з подружжям зустрілися в Білому домі, попили чаю і саме звідти в вирушили до Капітолію. Після інавгурації Обама і його сім'я на борту президентського вертольота символічно полетіли з Вашингтона в напрямку, відомому тільки їм. Понад п'ятдесят членів Конгресу від Демократичної партії бойкотували інавгурацію, так само, як і ряд знаменитостей – артистів і музикантів, а в Вашингтоні і Нью-Йорку пройшло кілька демонстрацій протесту, число учасників яких оцінюється від 200 до 500 тис. Опитування громадської думки показують, що рівень довіри до Трампа на самому початку його каденції є одним з найнижчих в сучасній історії – близько 40%, проте сам новообраний Президент у притаманному йому безапеляційному стилі прокоментував цю інформацію, як "брехню". І все ж, Трамп став президентом, програвши за кількістю голосів виборців Клінтон 2,9 млн. голосів, і це факт, з яким йому доведеться рахуватися. Америка розколота, і в цей раз не на словах, а на ділі.

Вашингтон, як люблять повторювати завсідники заходів "inside the Beltway", більше, ніж будь-який Президент, на яку б підтримку він не спирався. У своїй вкрай незвичайній інавгураційній промові Трамп пообіцяв віддати владу "з Вашингтона американському народу", але навіть йому, при всій його напористості і самовпевненості, не під силу вручну керувати такою країною, як США. Питання про його команді вже кілька тижнів активно обговорюється в політичних і ділових колах, і слід очікувати, що навіть республіканський Конгрес не зможе затвердити деякі із запропонованих кандидатур, з огляду на те, наскільки серйозні питання вони викликають. У той же час за лаштунками залишається не менше серйозна проблема. Новій адміністрації потрібно заповнити не тільки керівні пости в міністерствах і відомствах. Президент повинен запропонувати 690 кандидатур на різні "ключові" пости, які підлягають затвердженню в Сенаті. Станом на п'ятницю подані були тільки 28. Наприклад, тільки в міністерстві оборони повинні бути заповнені 53 "ключові" посади, в Держдепі – 263, казначействі – 27, Мін'юсті – 27. У Держдепі не запропонував кандидатури ні на одну з найвищих посад – заступників або помічників Держсекретаря, не кажучи про те, що сама кандидатура Держсекретаря все ще чекає узгодження в Конгресі. Аналітики відзначають, що зволікання з кадровими призначеннями цілком здатне нівелювати будь-які очікування від "перших ста днів Трампа". Адже ці 690 "ключових" посад є лише частиною з армії 4100 вакансій, які є прерогативою Президента США. Ніколи раніше подібна проблема не стояла перед новообраними президентами так гостро, адже практично кожен з них був чи губернатором, або членом Конгресу, і мав досвід державного управління. Перехідна команда Трампа, за свідченнями вашингтонських інсайдерів, є недостатньо досвідченою, і це не може не викликати занепокоєння, враховуючи масштаб завдань, що стоять перед США.

За лаштунками свята залишилися також вельми негативні прогнози щодо економічної ситуації в США і на світових ринках, озвучені напередодні інавгурації такими "акулами" капіталізму як Джордж Сорос або СЕО "Goldman Sachs" Ллойд Бланкфейн. На думку фінансистів, ринки капіталів "застигли" в невизначеності, пов'язаній з нерозумінням політики нового Президента США. Деякий підйом, який спостерігався на Уолл стріт відразу після оголошення результатів виборів, себе вичерпав. Оптимізм, пов'язаний з обіцянками Трампа знизити податки і скоротити державне регулювання, вичерпався після ряду президентських твітти, безпосередньо загрожують автовиробникам ввести мита на ввезення їх продукції в США, а також досить конфронтаційну риторику по відношенню до Мексики і Китаю – торговим важковаговиків. Сорос був дуже прямолінійний: "Особисто я вважаю, що Трамп провалиться. Не тому, що люди типу мене хочуть цього, а тому що його ідеї і підходи внутрішнє суперечливі, і ці суперечності вже втілюються в його радниках і членах кабінету". Тим часом, в американській політичній традиції дуже жорстко стежити за виконанням передвиборних обіцянок. З огляду на, що преса США озброїлася проти Білого Дому, слід думати, що "стеження" буде вельми ретельної.

Що ж слід очікувати від Трампа в перші сто днів? Скасування програми медичного страхування "Obamacare", що може призвести до втрати медичної страховки 18 млн. американців, якщо не запропонувати адекватну заміну. Безпеки кордонів (читай – з Мексикою), яка десятиліттями залишається проблемою в зв'язку з нелегальною міграцією і трафіком наркотиків. Трамп обіцяв підписати відповідні рішення "в перший же день", проте експерти губляться в здогадах про які конкретно заходи говорив новообраний президент. Вихід з транстихоокеанського торгового партнерства і заміна його двосторонніми угодами. Будь-який фахівець скаже вам, що зробити це за три місяці просто неможливо. Усунення "вбивають робочі місця" регуляторних актів в галузі енергетики, зокрема що стосуються вугілля і сланцевих ресурсів. При цьому неясно яким чином влада збирається справлятися з масовими протестами населення і природоохоронних організацій, які виступають проти. Нарешті найцікавіше. У числі першочергових пріоритетів під час виборчої кампанії Трамп проголосив прийняття Конгресом Акту на підтримку енергетики та інфраструктури, який повинен сприяти будівництву інфраструктурних об'єктів на 1 трл. доларів у наступні 10 років. От саме ця ініціатива, схоже, буде підтримана Конгресом, оскільки обіцяє серйозні дивіденди конкретними виборчими округами по всій території США. Про масштабних інфраструктурних проектах Трамп згадав і в своїй інавгураційній промові. На зовнішньополітичному фронті однієї з перших "перемог" адміністрації цілком може стати врегулювання ситуації в Сирії, особливо з урахуванням того факту, що адміністрація Обами безуспішно намагалася знайти рішення сирійської проблеми в діалозі з Росією. Новий, 45-й Президент США пообіцяв тотально "викорінити" ісламський тероризм, і почати можна саме в Сирії. Для Трампа і його нової команди може стати важливим досягнення домовленостей в Астані, якщо запрошення Росії і Туреччини буде прийнято, а протест Ірану проігнорований, і цей крок буде піднесений як свідчення вміння республіканців робити те, що обіцяно. Не виключено, що саме сирійська проблематика була предметом обговорення в ході недавніх контактів на високому рівні міністра закордонних справ Туреччини Чавушоглу в Вашингтоні ще до інавгурації.

В тренді
"Він просто його поцупив". На німецькому телебаченні тролять Путіна за Крим

Але звичайно ж найбільшою загадкою є те, яким чином нова Адміністрація збирається взаємодіяти з Росією. Протягом останніх тижнів і особисто Трамп, і його кандидати на високі посади в Адміністрації зробили чимало заяв, які суперечили одна одній. Тепер стає ясно, що для оновленого Білого дому головним є гасло про "великої Америці", співзвучний передвиборчим обіцянкам, що Росія буде більше поважати США, ніж це було при Обамі. Але справа в тому, як підкреслюють експерти, що і Путін "підіймає Росію з колін", а цей процес набуває очевидне протиріччя з тим, про що говорить Трамп. Більш того, якщо на секунду припустити, як пишуть добре знайомі з ментальністю жителів Кремля оглядачі, що Трамп і Путін досягли якоїсь згоди, санкції пом'якшені або зовсім скасовані, і між США і Росією запанувало взаєморозуміння, то хто тоді буде оголошений в Росії головним зовнішнім ворогом? Адже вся політика цієї країни, особливо внутрішня, вся її пропагандистська машина налаштовані на те, що у всіх бідах і проблемах винні зовнішні вороги. Так було з незапам'ятних часів, і в нинішній ситуації, напередодні виборів 2018 року, зміна цієї парадигми загрожує внутрішньополітичних наслідками. НАТО теж не підходить для цієї ролі, оскільки це дітище США, і навряд чи слід очікувати різких кроків Трампа по ослабленню ролі НАТО, враховуючи фігуру нового міністра оборони. Не можна виключати, що на роль головного ворога призначать внутрішню опозицію (там, де вона ще жива), але тоді подальше утиск основних прав і свобод виставить адміністрацію США у вкрай негативному світлі. Надії, що Трамп погодиться з планом Путіна "взяти все і поділити" після останніх заяв нового Президента США прагнуть до нуля, і в Москві, схоже, починають це розуміти. Недавня спроба господаря Кремля відбілити Трампа від "російського досьє" висловлюючи впевненість у тому, що той не ходив до "кращих в світі дівчат зі зниженою соціальною відповідальністю", виглядала просто безглуздо. Мабуть, серед безлічі знаків задзеркалля "нового світового порядку" російське виглядає найбільш запитально.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти