Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Валерий Моисеев

специальный корреспондент Сегодня.ua

Де є життя, є і надія

30 червня 2015, 08:03

moiseev_02

Буває так, що деякі слова від частого вживання стираються, перетворюються просто в фігуру мови, але від цього не зменшується об'єктивна важливість тих понять, які вони визначають. Якщо провести опитування, які словесні асоціації у людей виникають, коли вони чують "надія", то велика ймовірність, що лідером буде відповідь: "Надія помирає останньою". Часто назвуть таке ж побите "Надії юнаків живлять", але при цьому навряд чи хтось згадає жорсткий афоризм Френсіса Бекона: "Надія – хороший сніданок, але погана вечеря".

Психологи ж стверджують, що "подати надію" – це потужний спосіб утримання людей від небажаних змін в їх поведінці або коригування його в потрібному напрямку. Мистецтво панувати – це, серед іншого, мистецтво породження і підтримки в людях всіляких зручних надій. І один з важливих елементів сучасного лідерства.

"Поки є життя, є і надія" – така максима лікаря. Надія піднімає дух пацієнта, зміцнюючи в ньому волю до життя. Але ця максима містить щось більше, ніж медичну вказівку, яке стверджує, що поки пацієнт живий, існує надія на його одужання. Вона констатує тотожність життя і надії. Там, де є життя, є і надія. А надія – воля до життя.

Відомий такий експеримент. П'ять мишей кинули в ємність з водою. Хвилин через 20 вони почали тонути, тоді в ємність опустили дощечки, на які піднялися три миші і врятувалися. Наступного разу в ємність знову кинули п'ять мишей, три з яких були ті, які врятувалися минулого разу. Дві "нові" миші потонули через ті ж 20 хвилин, а "старі" протрималися кілька годин! З останніх сил вони гребли лапками в надії на дощечку.

Реклама

Словники визначають надію як позитивно забарвлену емоцію, пов'язану з очікуванням задоволення потреби. У цього слова дуже красномовні синоніми: очікування, сподівання, віра; передчуття, припущення, передчуття, перспектива, шанс; мрія, ілюзія, химера. І настільки ж виразні антоніми: відчай, безнадія, розчарування.

У філософії надія висловлює одну з властивостей реального світу, яка у тому, що людина перебуває в невизначеному (ймовірному) оточенні, а не в жорстко зумовленому (детермінованому). Тому надія часто працює в парі з інтуїцією.

В тренді
Масштабна пожежа в Одесі: всі подробиці, фото і відео

Згідно античного міфу, для помсти людям, що отримали від Прометея вогонь, Зевс створив "кіборга" Пандору і вручив їй ящик (посудину), в який уклав "дари" від своїх сусідів по Олімпу: ненависть, різні нещастя, пороки, хвороби. Затесалася туди і надія. Коли Пандора відкрила скриньку, всі "подарунки" розлетілися, а надія залишилася замкнутою, щоб страждання людей без неї були більш болісними.

У християнській ж традиції надія виступає одним з центрів тріади універсальних цінностей: віра – надія – любов. Віра – це інтуїтивне сприйняття непроявленої частини світу. Адже в те, що вже проявлено, ми не віримо, а просто бачимо це. Усвідомлення невиявленого призводить до формування образів, які описують сприйняту структуру. Вони повинні пройти ряд трансформацій, поки не стануть адекватними. У процесі починає проявлятися надія побачити справжню картину світу. Віра і надія завжди йдуть разом з любов'ю, яка будує з проявлених конкретних деталей цілісний образ світу...

Донині не вщухають дискусії, що ж таке надія? Середня ланка між вірою і любов'ю, яка додає сили і допомагає пережити важкі часи, чи все-таки обманка, яка тільки відволікає від суті? Вистачає тренерів і консультантів (є на цю тему і книги, і фільми) стверджують, що "позитивне мислення забезпечує максимальну успішність у житті". Багато їх послідовників перетворюються на оскаженілих оптимістів, які часто неадекватно оцінюють реальні ситуації і досить інфантильні по життю. Тому що в житті одного позитивного мислення недостатньо, все набагато складніше, закономірностей багато, і вони переплітаються під взаємозалежностями: "На Аллаха сподівайся, але верблюда – прив'язуй!".

"Сподіватися нерозумно". Але надія-то тут при чому? Людина ж сам ставить її орієнтиром. Тому дурною може бути людина, яка невірно застосовує таку категорію, як надія. А в критичних ситуаціях, коли використовувати крім надії нема чого, її використання обґрунтоване. Хоча б тому, що дозволяє не зруйнувати відразу структуру психіки.

Зрозуміло, навіть в найбільш, здавалося б, безвихідній ситуації потрібно не тільки сподіватися, але й діяти. Однак без надії немає сенсу діяти!

Мрія повинна стати метою, мета – дією. Якщо цього не відбувається, то надії на здійснення мрії примарні. "Мріяти не шкідливо..." – це якраз про це.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...