У дітей вкрали садки та школи

24 вересня 2016, 08:45

Навряд чи знайдеться киянин, який задоволений тим, як забудовується місто. Масові протести найчастіше виникають там, де (як правило, при наявності всіх дозвільних документів) будується черговий житловий будинок або торгово-розважальний центр (ТРЦ).

Найбільше забудовою незадоволені жителі масивів, де на десятки тисяч осіб часом не побудовано жодного дитячого закладу. Наприклад, на Позняках або Осокорках, де школи заповнені на 200 або навіть 300 відсотків, а в садки треба записуватися до народження дитини.

Протестуй – не протестуй, а компанія, яка будує окремий будинок, за законом нікому нічого не зобов'язана. З 2009 року на підставі Закону "Про запобігання впливу світової фінансової кризи на розвиток будівельної галузі та житлового будівництва" з будівельних компаній було знято зобов'язання будувати об'єкти соціально-побутової інфраструктури (в тому числі дитсадки і школи) в рамках точкових житлових проектів.

Хоча при проектуванні великих житлових комплексів забудовники все ще повинні передбачати дошкільні установи, рідше – школи, до їх будівництва, як правило, справа доходить рідко. Садки у дітей крадуть, інакше і не скажеш: адже їхні батьки заплатили гроші за квадратні метри житла, тому що їм обіцяли забезпечити соціальну інфраструктуру поруч з будинком.

Порушуються нормативи для Києва, встановлені державними будівельними нормами: для дитячих дошкільних установ – 34 місця, а для загальноосвітніх шкіл – 114 місць на 1 тисячу жителів. Виходячи з них, зараз в Києві не вистачає 27 тисяч місць у садочках та 50 тисяч місць – в школах.

Все почалося з помилкового демографічного прогнозу, покладеного в основу розрахунків чинного Генерального плану Києва, прийнятого в 2002 році. Порахували, що почалося в 1990-х падіння народжуваності буде продовжуватися, дітей для нормативної наповнюваності груп буде не вистачати – і запланували не те що припинення будівництва, а закриття дитячих установ.

Але народжуваність, навпаки, стала підвищуватися! До того ж до бебі-буму в Києві в минулому році додалося 12 тисяч школярів – переселенців з Криму і Донбасу. Така ж кількість дітей-переселенців дошкільного віку скористалося своїм законним правом позачергового влаштування в дитячі сади, на стільки ж тисяч відсунувши в черзі дітей киян.

Міська влада не діє. У цьому році, наприклад, вона допомогла вирішити проблему гімназії №143, переповненої в два рази. Місто виділило гроші на ремонт приміщень в розташованій неподалік школі №231, і три початкові класи гімназії навчаються в цих пристосованих під класи кімнатах зовсім іншого навчального закладу.

Але це не вихід. Точно так же, як не рятують і приватні дитячі садки, які, за немислиму для більшості молодих батьків плату, відвідує не більше двох тисяч київських дітей
.

Чи потрібноприпинятибудуватижитлоі ТРЦ

Чи вартовКиєвіобмежуватижитловебудівництво,якцезакликаютьробитидеякіексперти?Нівякому разі,томущовоновирішуєголовнусоціальнузадачу-поліпшенняжитлових умовнаселенняізабезпеченнядоступностіжитла.За рішеннямцього завданняКиєвудалекодоєвропейськихстандартів.Унаснаодну людину припадає21кв.метржитла,авмістахЄвропи-не менше35кв.метрів.

Реклама

Не можнатакожсказати,щоінвесторипереслідуютьвиключновласнувигодуізовсімнічого неприносятьмістуікраїні.Активнебудівництвожитластворюєвнутрішнійринокдлявиробництваметало-тазалізобетоннихконструкцій,машинобудування,будівельнихіоздоблювальнихматеріалів,побутовоїтехнікитаіншихгалузей,тобторобочімісцяінадходженнядо бюджету.ДоМайданузабудовникиКиєващорічноприносилибюджету3-5мільярдівгривеньпрямихдоходівзарахунокподатківіпайовихвідрахувань.

ПотрібнііТРЦ.Державнібудівельнінормидляпідприємствторгівлі,громадськогохарчуваннятапобутовогообслуговуваннявизначаютьлишемінімальнунормативнувеличину-245,2кв.метраторговоїплощіна 1тисячу жителів.Уявіть,вКиєвієцілімікрорайониздесяткамитисячжителів,денемаєжодногоТРЦ,астарігастрономивсеразомне дотягуютьдонормативнихвимог.

Максимальнізначенняторговоїплощінатисячужителівне нормуються-їхвизначаєнаявністьпопиту.Значить,якщобудуютьТРЦ,топопитіснує.Відповідно,цетежробочімісцяівідрахуваннявбюджет.

Як змусити будувати дитячі установи

Реклама

В тренді
Захистити кордони України: де вироблятимуть паливо для ракет "Тайфун" і "Грім"

Розміщенняоб'єктівсоціальноїсферимаєвраховуватисявдетальнихпланахтериторій(ДПТ),якіпокликанізадаватиособливостізабудовидляконкретновзятихрайонівіякізабудовникизобов'язанісвято дотримуватися.АктивнарозробкаДПТвКиєвіпочаласялишезминулогорокуітриваєзараз.

Алегромадськістьсприймаєдетальніпланитериторій,якіприймаєКиїврада,негативно-грубокажучи,якформалізаціюрозпилуКиєва.Авсетому,щорозробляютьсяДПТзакоштитихжезабудовників.Господар – пан.Врезультатіне збігаютьсяінвестиційнінаміриігромадськіінтереси,впершучергу,врозміщеннідитячихсадківішкіл.

Якийвихід?Швидше за все,громадськіінтересибільшефективнозабезпечувалаброзробкаДПТзарахунокбюджетнихкоштів.Причомубажанопершпереглянутивнормативахзабудовиобмеженнящодовбудовано-прибудованихдитсадківіпочатковихшкіл(щопоширеневєвропейськихмістах)вновобудовахжитловихкомплексів,атакожзобов'язатибудуватидитячіустановизавчасно.

У 2016 роцінавсюстолицюпобудувалиабореконструювали-зарахунокміськогобюджету-лишедвішколиітридитсадки.Ащобвирішитипроблемуіліквідуватичерги,необхіднощорокуздавативексплуатаціюне меншедвох-трьохдитячихнавчальнихзакладіввкожному(!)з10районівКиєва.

Реклама

Віншому випадкудоведетьсяставитивсадкахдвоярусніліжка,авшколах-двоярусніпарти.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти