Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Що може президент: все про права та обов'язки очільника держави

4 квітня 2019, 17:26

Чим повноваження Верховної Ради і Кабінету міністрів відрізняються від повноважень першої особи країни

Поки країна напередодні другого туру президентських виборів готується до дебатів чинного глави держави Петра Порошенка і одного з лідерів першого туру Володимира Зеленського сайт "Сегодня" вирішив нагадати про права та обов'язки першої особи країни – президента України.

Обов'язки глави держави в широкому розумінні містяться в ст. 102 Конституції України. Президент стежить за тим, щоб влада функціонувала згідно з Конституцією і інтересами суспільства, шляхом впливу на кадрові призначення в кожній з гілок.

Які функції є у президента України?  Він є главою держави Україна і виступає від її імені. Незважаючи на статус парламентсько-президентської республіки, все ще є особою номер один в нашій країні. Президент є верховним головнокомандувачем Збройними силами, гарантом державного суверенітету, територіальної цілісності держави, дотримання Конституції України (основного Закону країни), прав і свобод людини і громадянина.

Має офіційні символи: штандарт президента України, знак президента України, гербову печатку президента України і булаву президента України.

Президент не належить до законодавчої, виконавчої, судової влади, але впливає на них. Вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій подання про призначення Верховною Радою прем'єр-міністра, формує РНБО, вносить до ВР кандидатури міністра оборони, міністра закордонних справ, генпрокурора, глав НБУ, СБУ, НАБУ. Також за поданням Кабміну призначає на посаду і звільняє голів місцевих держадміністрацій, третину складу Конституційного Суду.

Президент має право видавати укази і розпорядження щодо розпуску Ради і призначення позачергових виборів, має право накладання вето на закони, може зупиняти дію актів Кабміну через невідповідність їх Конституції зі зверненням до Конституційного Суду. Ще президент ухвалює рішення про прийняття до громадянства України та його припинення, здійснює помилування ув'язнених і відає нагородженням державними нагородами.

Президент недоторканний на весь термін своїх повноважень – його не можуть притягнути до адміністративної або кримінальної відповідальності. Обіймати президентську посаду можна не більше двох термінів поспіль.

Реклама

По суті, президент є главою армії. Він призначає на посади та звільняє вище командування Збройних сил України. І хоча генпрокурор і голова СБУ і вважаються формально незалежними, але вони можуть бути призначені або зміщені з посади лише за поданням президента.

Важливо знати, що глава держави вносить до ВР подання про оголошення стану війни, приймає рішення про загальну/часткову мобілізацію та введення воєнного стану в усій державі або в окремих областях.

Ще глава держави є представником України на зовнішній арені. Він вносить в Раду кандидатури міністра закордонних справ, призначає і відкликає глав диппредставництв України в інших державах і при міжнародних організаціях. Ще президент веде переговори та укладає міжнародні договори.

Чого не може президент, але можуть Рада і Кабмін

В тренді
"Велике інтерв'ю з Тиграном Мартиросяном": гість – Арсеній Яценюк

Згідно з Конституцією України, Верховна Рада є єдиним органом законодавчої влади в державі. Її основними завданнями є ухвалення законів, а також формування і контроль за діяльністю виконавчої влади в особі Кабінету міністрів України.

Оскільки Україна парламентсько-президентська республіка, то у Ради повноваження ширші, ніж у президента. Наприклад, парламент може подолати вето президента і повністю не враховувати його думку при підготовці законів або внесенні змін до них. Також саме ВР формує Кабмін – виконавчу владу в країні. Кандидатури міністра оборони, міністра закордонних справ, голів НБУ, СБУ та ГПУ хоч і вносяться президентом, але повинні бути затверджені парламентом. Тобто без згоди депутатів президент не може сам призначати людей на ці посади. Аналогічний процес і зі звільненням топ-чиновників. Президент може ініціювати їх усунення, але все одно це повинна підтримати Рада.

Повноваження Верховної Ради були значно розширені після конституційної реформи 2004 року. Відповідні поправки до основного закону країни були скасовані Конституційним судом України у 2010 році, але визнані Верховною Радою знову діючими в лютому 2014 року. У 2016 році в Конституцію були внесені зміни, які стосуються судової системи.

Реклама

Давайте згадаємо, в чому суть конституційної реформи 2004 року, яка перетворила Україну на парламентсько-президентську державу, значно обмеживши повноваження президента, проте розширивши повноваження Верховної Ради і Кабінету міністрів.

Президент України втратив такі права:

  • призначати та звільняти членів уряду, голів місцевих державних адміністрацій;
  • звільняти Генерального прокурора з посади на свій розсуд;
  • призначати на посади та звільняти за згодою Верховної Ради голову Антимонопольного комітету України, голову Фонду державного майна України, голову Державного комітету телебачення і радіомовлення України;
  • призначати на посаду та звільняти голову Служби безпеки України.

Таким чином, в результаті конституційної реформи Верховна Рада стала призначати за поданням президента України прем'єр-міністра, міністра оборони і міністра закордонних справ. За президентом при цьому залишилося право вносити на затвердження парламенту кандидатури на посади міністра оборони, міністра закордонних справ, генерального прокурора і голову Служби безпеки України.

Також термін повноважень Верховної Ради був продовжений до 5 років – за Конституцією 1996 року він становив 4 роки.

Згідно ст. 116 Конституції України, Кабінет Міністрів є вищим органом у системі органів виконавчої влади, але підконтрольний і підзвітний Верховній Раді України у межах, передбачених ст. ст. 85, 87 Конституції України. Так, кожен новий Кабмін подає в Раду на розгляд і затвердження Програму діяльності на термін своїх повноважень.

Саме Кабінет міністрів України, а не Рада або президент, забезпечує проведення фінансової, цінової, інвестиційної та податкової політики, а також політики у сферах праці й зайнятості населення, соціального захисту, освіти, науки і культури, охорони природи, екологічної безпеки і природокористування .  Громадський порядок і боротьба зі злочинністю також перебувають у віданні Кабміну. Також Кабінет міністрів розробляє проект закону про Державний бюджет України і забезпечує його виконання. Правда, для початку Верховна Рада повинна ухвалити і затвердити проект бюджету.

Нагадаємо, що другий тур виборів, в який вийшли Петро Порошенко і Володимир Зеленський, запланований на 21 квітня.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...