Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Екс-глава МОЗ Мусій: Квіташвілі – історик, тому в нього є шанс змінити систему

12 грудня 2014, 08:10

Олексій Біловол

Олег Мусій розповів, що думає про нового міністра і про те, як призначали Квіташвілі

Призначення колишнього глави Мінсоцполітики та охорони здоров'я Грузії Олександра Квіташвілі на пост глави українського МОЗ викликало неоднозначну реакцію в суспільстві. По-перше, населення і територія України в рази більші, ніж в Грузії. По-друге, в Україні соцполітика та охорона здоров'я перебувають у віданні різних міністерств. А по-третє, за освітою він – історик. Критики згадували і його досвід роботи в 90-х в медцентрі в Атланті (США), натякаючи на вплив Заходу на український Кабмін.

Кореспондент "Сегодня.ua" поспілкувався з екс-главою МОЗ, нині нардепом з фракції Блоку Петра Порошенка, заступником голови парламентського комітету з питань охорони здоров'я Олегом Мусієм, щоб дізнатися його особисту реакцію на призначення і почути рекомендації, як міністру утриматися на посаді і провести задумані реформи.


_01_127_02

- Олегу Степановичу, коли Ви тільки дізналися про варіант з призначенням Квіташвілі, якою була ваша реакція? Ви б самі його рекомендували?

- Так. Я б його рекомендував. Думаю він здатний допомогти ВР побудувати нову систему охорони здоров'я в Україні... Єдине, в чому буде головна складність – це поточні справи, якими, крім реформ, також потрібно буде займатися. У плані ж прийдешніх змін і реформ це, безумовно, людина гідна. І вона отримає підтримку і від Комітету з питань охорони здоров'я.

- А з чим пов'язане таке високе довір'я? Чи ви вже його знаєте давно?

- Ми знайомі близько 4-х місяців. Він входив до стратегічно-консультаційну групу з реформування системи охорони здоров'я. І я сам затверджував її.

- Що за група?

- Квіташвілі став одним із семи іноземців, які увійшли до стратегічно-консультаційної ради з реформ системи МОЗ України

- Чому Ви саме його обрали в числі інших?

- Він просто за конкурсом пройшов серед більше 100 кандидатів, серед яких близько 20-ти були іноземцями. У нас був прозорий відкритий конкурс, і він подав своє резюме як один з людей, які займалися реформами. У підсумку конкурсу ми відібрали 12 експертів, завданням яких було написати концепцію реформ. Це був великий широкий документ з подальшим планом дій та їх впровадження. І він був одним з тих, хто якраз займався написанням стратегії.

- Доля стратегії?

- Ця стратегія повинна була бути написана до кінця року. Я думаю, він продовжить далі в цьому ж дусі, тим більше, є на це і воля парламенту.

- Ви зустрічалися з міністром після його призначення?

Реклама

- З приводу саме реформ немає. Але я представляв його колективу МОЗ, коли сам прощався з відомством.

- Коли збираєтеся обговорити реформи?

- Хочемо його запросити в парламентський Комітет охорони здоров'я для презентації перед депутатами концепції реформ.

- Ваше ставлення до двох новацій МОЗ, що офіційно увійшли до переліку майбутньої програми дій уряду: скасування реєстрації в Україні ліків, вироблених в ряді країн Заходу, і повноцінне введення страхової медицини? Це реально?

- Все реально, але вимагає внесення змін до законів, що природно знаходиться в руках парламенту. Максимальне спрощення всередині української реєстрації на ліки, які вже зареєстровані в країнах ЄС, у країнах, які входять до світової двадцятки, дозволить здешевити вартість ліків на 30-40%.

- За рахунок чого?

- Справа в тому, що реєстрація міжнародної упаковки дозволить закуповувати ліки безпосередньо у міжнародних організацій, які об'єднують виробників без посередників, які насправді і є одним з ключових ланок у корупційній системі.

- Медстрахування?

- Щодо введення медичного страхування – це теж абсолютно адекватна і хороша річ. Єдине, що є дискусія щодо механізму її вирішення, хто повинен стояти за її реалізацією – Мінсоцполітики, МОЗ, Кабмін або взагалі приватні страхові компанії.

Але міністр правильно казав: перед цим потрібно вносити зміни до Податкового кодексу. При діючій системі податків неможливо ввести збір тих же 7% (це пропонується в тому законопроекті над яким ще я працював) конкретно на медстрахування, на охорону здоров'я.

В тренді
Київський Безпековий форум започатковує новий формат онлайн-дискусій

- Тобто, спочатку скоротити податки, потім вводити медстрахування?

- Так. Частина податків забирається, і медстрахування додається. Як варіант – єдиний соціальний внесок зменшується до 15% і вводиться 7% на охорону здоров'я, медицину... Тільки треба враховувати, що процес не швидкий. Для введення повноцінної страхової медицини, безумовно, потрібен як мінімум рік – щоб навчити людей, структури, підготувати фахівців.

- На ваш погляд, якими в ідеалі повинні бути зарплати у чиновника відомства і у лікарів?

- У чиновника, який працює у відомстві, десь 10 тис грн, у лікаря – в межах 1000 дол.

- Повертаючись до Квіташвілі. У чому його переваги для вирішення завдань, які стоять перед МОЗ?

Реклама

- Незамараність у корупційних діях і те, що він не з української мафіозної системи, з якою я боровся, яка, немов щупальцями, обплутала всю систему охорони здоров'я.

- На Ваш погляд, в українського фахівця, вихованого в цій системі, шансів ефективно реформувати МОЗ не було?

- Я думав у мене є на це шанси. Але насправді через квотні призначення і заступників, яких мені напхали просто таки насильно, тому що в цьому була коаліційна домовленість, не вдалося зробити нічого.

Система відновилася через 2 тижні після мого відсторонення. І це після того, як я сім місяців методично вичищав МОЗ від старих корупційних кадрів Сім'ї Януковича і Богатирьової. Їх повернули на місце, і тендери провели. Ви ж зверніть увагу на реакцію в ЗМІ. За якими цінами? Вже починають виникати скандали.

Так що зараз є шанс очистити МОЗ від корупційної складової і продовжити реформи, я дивлюся на це з великим оптимізмом. До мене великі надії, що ми будемо спільно працювати, хоча, безумовно, чужа душа – темний ліс.

- Ви контролюватиме Квіташвілі?

- Так, але більше – підтримувати.

- Враховуючи Ваше знайомство, він з Вами консультувався перед рішенням очолити МОЗ?

- Зі мною не радився, але я був одним з тих, хто його рекомендував, тому що він був винесений від блоку БПП, куди я входжу.

- Ви кажете, людина – не з системи, реформатор. А що він такого зробив в Грузії, що його запросили сюди?

- Радикальні реформи в грузинському Міністерстві охорони здоров'я, в тому числі – введення медичного страхування, введення ринку медичних послуг, серйозна реструктуризації установи МОЗ, введення лікарського самоврядування, дуже серйозна зміна екстреної медичної допомоги. По суті все те, що прописано в коаліційній угоді і у нас. І багато в чому, на 80% – це та концепція, яку я розробляв, будучи главою МОЗ.

Розумієте, він взагалі історик за фахом, насправді він не лікар. Тому в нього і є шанс змінити систему. Тому що змінити її медикам зсередини дуже складно. Це теж правда. Адже одна зі складових, які найбільше гальмує будь-які реформи, – це медпрацівники.

- Зараз багато говорять про патріотизм, а чим йому може бути цікава Україна?

- Самореалізація. Одна справа – реалізувати себе у своїй країні, а інша справа – коли тобі довіряють іншу країну, масштаби якої в 10 разів більше.

- На завершення нашої розмови, назвіть 5 кроків, з яких варто було б почати на посаді міністра охорони здоров'я?

1. Сформувати самому свою команду. 2. Очистити від кадрів, які повернулися, коли мене відсторонили. 3. Змінити структуру МОЗ – це актуально. 4. Взяти до неї людей, яких раніше там не було, бо система, безумовно, буде прагнути його поглинути. 5. Децентралізувати закупівлі, ввівши таке поняття як реімбурсація (відшкодування вартості куплених ліків) на держзакупівлі.

- А наскільки радикально очистити від кадрів, у яких ви говорите?

- Якщо прибрати їх функції, які їм не властиві, то, я думаю, можна і до 40% скоротити, але передавши функції. Це абсолютно реально.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...