Звільнення українських моряків може затягнутися: юрист назвав головні причини

1 грудня 2018, 11:17

Дмитро Дубенський

На Росію зможуть подіяти лише санкції, юридично повернути українців швидко - малоймовірно, вважає Роман Шахматенко

Насьогоднішнійденьюридичнихінструментів,щобшвидкоповернутивУкраїнузахопленихРосієювЧорномуморіморяків,зовсім небагато,ітомувситуаціїзі звільненнямполоненихукраїнціввбільшій мірізіграютьдипломатичнііполітичніінструменти.

Про цевкоментарісайту"Сегодня"розповівекспертз міжнародного права
Роман Шахматенко .

"Справа в тому, що юридичних механізмів повернути моряків в Україну не так багато. Основна проблема в тому, що їх не можна категоризувати як військовополонених. Відповідно, вони не підпадають під дію Женевської конвенції, і угода про обмін військовополоненими не спрацює за фактом. Ми це бачили по наших політв'язнях, які зараз знаходяться в РФ. У Росії встановився такий механізм: українців нібито засуджують за той чи інший "злочин" на території Росії. Але після засудження в РФ їх, наприклад, можна було б забрати для проходження укладення / відбування покарання в Україні, а вже тут можна було б оголошувати їм амністію. Це – як технічний варіант", – підкреслив юрист-міжнародник.

Зайогопрогнозом,навітьвразівинесеннярішенняміжнароднимсудомна користьУкраїни,єризик,щоМосквапроігноруєвердиктзахіднихсудовихінстанцій,ізповерненнямукраїнськихморяківможутьпочатисяновізволікання.

"Україна і зараз подає позови в купу судових інстанцій, наприклад, в морський суд, в Міжнародний суд в Гаазі. Тут мова може йти про декілька судів, наприклад, про трибунал, про Міжнародний суд справедливості (куди і був поданий позов по морякам) і т.д. Але є проблема з виконанням рішень цих інстанцій. Якщо РФ відмовиться їх виконувати, єдиним тоді варіантом будуть санкції – політичні і економічні. Особисто моя думка: малоймовірно, що через міжнародні суди вдасться їх повернути. Тут більше спрацюють дипломатичні канали, політичні домовленості і т.д. Більш того, жодна зі сторін офіційно один одному війну адже не оголошувала. Відповідно, зараз у наших моряків зовсім інший статус – вони не військовополонені. Були б вони військовополоненими, можна було б говорити про захист їх прав по Женевській конвенції тощо. Але тут адже інша ситуація. А росіяни наполягатимуть, що наші хлопці нібито порушили кордон РФ, відповідно до російського законодавства", – уточнив Шахматенко.

Нагадаємо, 25 листопада Росія несподіванонапаланаукраїнські корабліМБАК"Бердянськ",РБК"ЯниКапу"іМБАК"Нікополь".КорабельФСБРФспочаткупротаранивукраїнськийбуксир,післяцьогоагресорвідкриввогонь,поранившишістьохукраїнськихморяків.

Реклама

Пізніше "суд" окупованого Сімферополя обрав їмзапобіжний західувиглядідвохмісяців арешту.

Як ми вже писали, з Криму їх доставили в Москву, дезараз21українськийморякперебуваєвСІЗО"Лефортово",щетроє-влікарніСІЗО"Матроськатиша".

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти