Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

В Україні набуває чинності закон про правовий режим воєнного стану

10 червня 2015, 09:52

Текст закону опублікували в офіційній пресі

В Україні врегулювали питання правового режиму воєнного стану. Фото: AFP

В Україні врегулювали питання правового режиму воєнного стану. Фото: AFP

Закон про правовий режим воєнного стану оприлюднений 10 червня в парламентській газеті "Голос України". Згідно з текстом закону, він набуде чинності на наступний день після дня його оприлюднення.

Як повідомляється на офіційному сайті українського парламенту, цей закон, прийнятий Верховною Радою України 12 травня, був повернутий з підписом президента 8 червня.

Як повідомлялося, відповідний законопроект був внесений до парламенту главою держави і зареєстрований під №2541. У першому читанні цю законодавчу ініціативу депутати прийняли 9 квітня. Комітет з питань національної безпеки і оборони при його підготовці до другого читання розглянув 88 поправок, з яких повністю врахував 33.

Відповідно до закону, "військовий стан – це особливий правовий режим, який вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальної цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб".

Законом передбачається, що військовий стан вводиться указом президента на всій території України або в окремих її регіонах, затверджених Верховною Радою, і припиняється після закінчення строку, на який він був введений. В указі повинні бути позначені завдання військового командування, військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, що стосуються здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

Реклама

В указі президента про введення воєнного стану повинна бути обґрунтована необхідність його введення, межі територій, на яких воно вводиться, час введення і строк, на який він вводиться. До закінчення терміну, на який було введено військовий стан, і за умови усунення загрози нападу або небезпеки державної незалежності України, її територіальної цілісності президент України може прийняти указ про скасування воєнного стану на всій території України або в окремих її місцевостях, про що має бути негайно оголошено через засоби масової інформації.

У підписаному законі "Про правовий режим воєнного стану" прописані заходи, які може приймати військове командування спільно з військовими адміністраціями для встановлення правового режиму воєнного стану. Вони, зокрема, можуть встановлювати посилену охорону важливих об'єктів національної економіки та об'єктів, що забезпечують життєдіяльність населення, вводити особливий режим їх роботи, запроваджувати трудову повинність для працездатних осіб, використовувати потужності і трудові ресурси підприємств, установ та організацій усіх форм власності для потреб оборони, примусово відчужувати майно, яке знаходиться у приватній або комунальній власності, вилучати майно держпідприємств для потреб держави.

Крім того, військове командування та військові адміністрації можуть вводити комендантську годину, а також "інтернувати (примусово поселяти)" громадян інших держав, які загрожують нападом або здійснюють агресію проти України. Вони також можуть обмежувати свободу пересування громадян, перевіряти документи, а в разі необхідності, здійснювати огляд приміщень, речей, вантажів, службових приміщень та житла громадян, забороняти проведення масових заходів (страйків, зборів та акцій) порушувати питання про політичні партії та громадські об'єднання, діяльність яких спрямована на ліквідацію незалежності України, підрив безпеки і зміну конституційного ладу.

В тренді
"Шавка, яка намагається гавкати на слона": Аваков жорстко відповів Суркову

В умовах воєнного стану військове командування та адміністрації можуть регулювати роботу підприємств і телекомунікацій, поліграфічних підприємств і видавництв, забороняти торгівлю зброєю, сильнодіючими хімічними речовинами, алкогольними напоями; установлювати особливий режим у сфері виробництва та реалізації ліків, до складу яких входять наркотичні засоби.

Крім цього, військове командування та адміністрації можуть вилучати у громадян, які перебувають на території областей, в рамках якої ведуться бойові дії (крім громадян, які самостійно або у складі добровільних об'єднань висловили бажання захищати територіальну цілісність і безпеку держави та в установленому законом порядку повідомили про своє існування Збройні Сили України), вогнепальну зброю та боєприпаси, холодну зброю, а у підприємств, установ і організацій також навчальну та бойову техніку, вибухові, радіоактивні речовини і матеріали, сильнодіючі хімічні та отруйні речовини.

Можуть також встановлювати для фізичних та юридичних осіб військово-квартирну повинність з розквартирування військовослужбовців. Крім цього, на час залучення працюючої особи до виконання трудової повинності поза місцем її роботи за трудовим договором за нею після закінчення виконання таких робіт зберігається відповідне робоче місце (посада).

Йдеться, крім іншого, і про право військового командування та адміністрацій про розгляд питання діяльності політичних партій, громадських об'єднань, якщо вона спрямована на ліквідацію незалежності України, зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, порушення суверенітету і територіальної цілісності держави, підрив її безпеки, незаконне захоплення державної влади, пропаганду війни, насильства, на розпалювання міжетнічної, расової, релігійної ворожнечі, посягання на права і свободи людини, здоров'я населення.

Раніше, 12 березня Порошенко ввів у дію рішення Ради нацбезпеки і оборони (РНБО) від 18 лютого "Про додаткові заходи щодо зміцнення національної безпеки України". Згідно з документом, рішенням РНБО схвалений законопроект про зміни до закону України "Про правовий режим воєнного стану", президенту запропоновано внести його на розгляд Верховної Ради як невідкладний.

Секретар РНБО Олександр Турчинов після засідання 18 лютого зазначив, що РНБО схвалила зміни до закону про правовий режим воєнного стану. За його словами, відповідний закон був прийнятий багато років тому і не відповідає вимогам сьогодення.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...