Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

"Єрмак захоче зберегти свою особливу роль": політолог про кадрові рішення Зеленського

11 лютого, 21:21

Віталій Рябошапка

Політолог про причини звільнення Богдана і проблеми, які будуть стояти перед Єрмаком

Президент Володимир Зеленський підписав указ про звільнення з посади голови Офісу президента Андрія Богдана . На місце Богдана, який керував ОП з першого дня президентства Володимира Зеленського, прийшов Андрій Єрмак, який добре зарекомендував себе на посаді помічника глави держави. До того ж став "головним переговірником президента" на зовнішній арені.

Чому сталася відставка і яких змін варто чекати в зв'язку зі зміною керівника Офісу президента? Сайт "Сьогодні" поговорив про це з політологом Володимиром Фесенком.

- Володимире В'ячеславовичу, відставка Богдана не стала великою несподіванкою – про неї як про можливий варіант говорили вже деякий час. Що, по-вашому, стало "спусковим гачком" кадрового рішення президента?

- Реально, думаю, питання про заміну голови Офісу президента виникло, можливо, в останні місяці. А обговорювалося, оцінювалося приблизно місяць. У зв'язку з тим, що виникло гостре емоційне напруження між главою ОП Андрієм Богданом і помічником президента Андрієм Єрмаком. Мабуть, це вже створювало проблеми для президента.

Наскільки я чув, президент хотів зберегти обох, зберегти певну рівновагу в їхніх відносинах. Він до останнього моменту був проти того, щоб Богдан пішов. Він його цінував і поважав. Але, мабуть, зрозумів, що такої можливості вже немає, і прийняв рішення щодо відставки. Ступінь протистояння, мабуть, був вже досить серйозним, і іншого виходу у Зеленського не було.

Тому, дійсно, ніякої сенсації немає, це досить давно очікувалося, питання було лише в тому, коли це станеться. Так само немає сенсації в тому, що призначено Єрмака. Це очікувалося, Єрмак дуже зблизився з президентом в останні місяці, показав себе ефективним виконавцем з найрізноманітніших питань. І з обміну, і з підготовки зустрічі в "нормандському форматі", і щодо укладення договору про транзит газу і так далі. А президент дуже любить, коли люди показують результат.

І потім, як я розумію (це вже додаткові причини), мабуть, у Богдана ускладнилися відносини з певними людьми з "квартальского" оточення Зеленського. Я думаю, це теж вплинуло на те, що глава ОП пішов.

Єрмак, в свою чергу, показав себе командним гравцем. Ось чому на посаді залишився, наприклад, Гончарук? Тому що він командний гравець. Не конфліктує, ідеальний виконавець. До речі, думаю, і Єрмак став главою офісу тому, що Зеленський його сприймає як ефективного виконавця. І сам Єрмак це підкреслює, говорячи в своїх інтерв'ю, що робить те, що скаже президент. Ось, схоже, старанність, готовність працювати в команді – це якості, які Зеленський цінує. А конфліктність, навпаки, викликає у нього роздратування.

Реклама

- А т, що монокоаліція у Верховній Раді час від часу почала "буксувати" з голосуваннями – теж причина звільнення Богдана?

- Скоріше, це наслідок. Збій по земельній реформі, зокрема, зависання голосування – це наслідок того, що Богдан у січні відійшов від керівництва Офісом президента. А оскільки на Богдана було замкнуто кураторство фракцією і питання реалізації політики президента на законодавчому рівні, з'явилися збої. Ціла низка законопроектів, відкладених в січні. Процедурна пастка, в яку фракція потрапила з земельною реформою в лютому. Це все наслідок самоусунення Богдана.

- Конфліктні ситуації останніх днів не стали каталізатором рішення? Я маю на увазі обшуки на "1+1" і так далі?

- Я не виключаю, що вони могли бути фактором, але непрямим. Не думаю, що це було причиною, тим більше головною причиною. Тому що, як я говорив, історія зі звільненням почалася раніше. Знову-таки, наскільки я чув, ніякого особистого конфлікту або неприйняття Богдана у Зеленського не було.

- Єрмак ефективно вирішував питання на міжнародному рівні. Але, погодьтеся, внутрішня українська політика – сфера більш складна. Хоча б тому, що внутрішня політика більш фрагментована, тут дуже багато векторів впливу, які треба враховувати. Чи впорається новий глава ОП з роботою всередині країни?

- Абсолютно вірно. Буде багато складнощів і проблем. І одна з ключових проблем, яку я вже бачу, – як Єрмаку поєднувати посаду "головного переговірника президента" і з Росією, і в рамках "нормандського формату" з керівництвом Офісом президента? Моє припущення – думаю, Єрмак захоче зберегти свою особливу роль головного переговірника. Так, думаю, і Зеленський не захоче, щоб Єрмак від неї відмовився. Більш того, оскільки "курирувати" український напрямок в Росії буде Козак, який представляє Адміністрацію президента РФ, думаю, контакти, причому офіційні (чого не було раніше), будуть по лінії адміністрацій.

А ось що стосується внутрішньої політики, то Єрмаку доведеться освоювати цілий ряд функцій і напрямків. У тому числі і кадрову політику. Зазначу, що він уже почав це робити. Припустимо, він брав участь в співбесідах з кандидатами на посади у виконавчій владі. Але щось йому практично не знайоме. Він не займався цим щільно. Наприклад, законодавчий процес. Це, як я вже говорив, все було зав'язано на Богдана, в ОП цим займався тільки він. Тепер Єрмаку доведеться брати на себе контакти з фракцією, управління законодавчою роботою в Офісі президента.

В тренді
ВідповідайТЕ, міністри: спецефір телеканалу "Україна 24" з Кабміну

І тут виникає питання: чи буде сам Єрмак займатися цим напрямком, як це робив Богдан, чи доручить комусь із заступників? Причому в останньому випадку, не виключаю, може статися як перерозподіл повноважень серед нинішніх заступників, так і призначення якоїсь нової людини на цю посаду.

- Свого часу Богдан відігравав значну роль в кадрових питаннях. "Нова мітла" почне мести по-своєму?

- Почнемо з того, що на вже згаданих співбесідах щодо уряду, в усякому разі, на деяких, Богдана не було. А Єрмак був. Тобто він вже почав входити в курс справи. Крім того, Єрмак і раніше впливав на кадрові питання. Як мінімум, він впливав на призначення донецького і луганського глав ОДА. Але дійсно, тепер йому доведеться займатися ними більш щільно.

Реклама

До речі, ще один напрямок внутрішньої політики, яким займався Богдан, – сфера правової політики. І один із заступників на цьому напрямку – Андрій Смирнов – теж людина Богдана. І ось тут я якраз очікую змін. Щодо інших заступників – не думаю, що Єрмак якось відразу і кардинально змінюватиме кадри в Офісі президента. По-перше, тому, що там багато людей самого Зеленського. Їх, зрозуміло, міняти ніхто не буде. По-друге, кадрова лавка у самого Єрмака обмежена.

- Чи можна очікувати зміни якихось акцентів в політиці Офісу в зв'язку з відходом Богдана і призначенням Єрмака?

- Політика залишиться колишньою. У команді Зеленського головною людиною, яка приймала і приймає рішення, є сам Зеленський. У президентській команді вже ходить жарт: "від перестановки Андріїв сума не змінюється". Тобто політика залишиться колишньою, і буде вона визначатися президентом. Хоча, звичайно, я думаю, будуть зміни стилістики. У Єрмака темперамент відрізняється від темпераменту Богдана.

- Чи не викличе відхід Богдана та призначення Єрмака своєрідного розбалансування всередині ОП?

- Насправді на перших порах вплив Богдана був дуже великим – через відсутність у глави держави адміністративного досвіду. Але, як бачимо, з часом Зеленський такий досвід набув. Робота вже більш-менш поставлена, адміністративна машина працює. І тут, до речі, треба віддати належне самому Богдану: він її запустив. І тут, вибачте, знову жартівливий парафраз: Богдан зробив справу, Богдан може йти.

Другий момент: Зеленський вибудував дуже ефективну систему стримувань і противаг. Адже поки не було Єрмака так близько до Зеленському, хто виконував роль головної противаги? Баканов! І Баканов залишається. Є "кварталівці", які також залишаються. Той же Шефір, який, як і Єрмак, до речі, також був на співбесідах. Тобто говорити, що баланс якось порушений, не доводиться.

Тут важливо ще розуміти, що хоча вирішальним завжди і всюди є думка Зеленського, сам президент дає досить широкі повноваження членам своєї команди для реалізації тих чи інших завдань.

Крім того, Єрмак, на відміну від Богдана, схоже, не прагне до монополії на президента. Ось щоб тільки він опікувався, допомагав президенту, контролював тощо. У нього цього немає. Проте давати однозначний прогноз, як будуть розвиватися події, я б не наважився. Тому що ми дуже погано знаємо Єрмака. Думаю, з часом стане зрозуміло, яку роль він буде грати при президенті Зеленському. Але те, що його вплив, причому вплив не на президента, а на різні сфери державної політики, збільшиться – безсумнівно.

- Богдан йде з команди зовсім? Ходять чутки, що його можуть призначити на якусь посаду в Кабміні...

- Це популярна тема, але я мало вірю у версію з Кабміном. У Кабміні пахати треба. І не менше, ніж в Офісі президента, а може, навіть, і більше. А потім куди? Міністром юстиції? Але він же звик, як у нас кажуть, "бути не першим, але й не другим". Тобто він не був першою особою, але часто був уповноважений діяти від імені президента. А тут він буде ні першим, ні другим, ні третім... Не думаю, що він захоче брати на себе цю рутину. А якщо Богдан претендуватиме на якусь високу посаду в уряді, це буде той же конфлікт з Гончаруком та "повторення пройденого". Навіщо це президенту?

Я більше допускаю, що якщо Богдан захоче, він зможе отримати якийсь високий і впливовий статус у правовій сфері. Це може бути, наприклад, Вища рада правосуддя. Дуже впливовий орган і близький до сфери інтересів Богдана. Або, припустимо, Вища кваліфікаційна комісія суддів. Варіанти є. А далі все залежить від особистих бажань або амбіцій самого Богдана. Може, він візьме паузу. Але в будь-якому разі, думаю, він постарається хороші особисті стосунки з Зеленським зберегти. А президенту такі люди будуть потрібні.

Дивіться інтерв'ю Андрія Єрмака каналу "Україна 24"

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...