Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Вибори-2014: Фронтова сенсація, провал "Свободи" і опозиційний прорив

27 жовтня 2014, 18:33

Олексій Біловол

"Народний Фронт" запропонував найбільш конкретний порядок денний і кандидатуру прем'єра, тому продемонстрував такий високий результат, вважають експерти

Фото: AFP

Фото: AFP

Незважаючи на песимістичні висловлювання щодо прогнозованості виборів, український виборець зумів піднести цілий ряд сюрпризів. Головними з них, безумовно, стали сенсаційний зліт "Народного Фронту", прорив "Самопоміч" та високий результат "Опозиційного блоку", якому всі одностайно пророкували, якщо і прохід в нове скликання, але з мінімальним результатом. Відзначилися також "Свобода", за результатами обробки ЦВК майже 50% бюлетенів тривка в Раду, і "Батьківщина", яка поки долає 5% бар'єр, але лише з невеликим запасом (у всьому тексті наводяться лише проміжні результати виборів).

Новий фронт

Рішення діючих прем'єра і спікера Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова, які рулили "Батьківщиною" у дні ув'язнення Юлії Тимошенко, вийти з партії за кілька днів до дедлайну і піти на вибори самостійно, а не, наприклад, з "Блоком Порошенка", було досить несподіваним. Разом з тим аналітики позитивно оцінили їх хід по включенню в виборчий список комбатів з АТО. Проте в нинішні успіхи "партії війни" за місяць до голосування складно було повірити. Публічні соцілогіческіе заміри підтверджували провальність прийдешньої компанії для фронтовиків даючи їм від 3,3 до 4,6% максимум. Причому дослідження від 18 жовтня давало їм всього 5,9% на майбутніх виборах. І спокійна обстановка в самому штабі фронтовиків в день виборів, і те що в Кабміні до цього часу вже почали пакувати речі, говорила про те, що на реально серйозну підтримку в НФ не розраховували.

Хід голосування перевернув все з ніг на голову. За підсумками обробки ЦВК половини бюлетенів "Народний фронт", який зробив ставку на майбутнє прем'єрство Яценюка і публічно пообіцяв це виборцям, взявши перші місця по коліччеству голосів одразу в 11 регіонах. Причому фактично виграв боротьбу за Західну Україну у свого основного конкурента з Блоку Порошенко. Так, за проміжними результатами, НФ зібрав 35% голосів у Івано-Франківській та 33% в Тернопільській області. Не багатьом менше "Фронт" набрав і у Львівській області – 32% голосів, і в Чернівецькій області -31%. І, навіть не дотягнувши до 30%, виграв вибори в Хмельницькій (25%), Житомирської (26%) і Черкаській областях (24%). Плюс виграв боротьбу за Київську область – 29%, в самому Києві взявши тільки третє місце (19%), взявши одну з областей у Центральній Україні, отримавши і більшість голосів в Кіровоградській області – 22%.

Можна лише собі уявити який би був підсумковий бал Яценюка, Турчинова і ко якби не тотальний провал на Сході: Харківська область – 8%, Донецька – 7%, Луганська – 6% та Запорізька – 11%. Трохи краще і ситуація на Півдні: Одеська область – 9%, Миколаївська – 14%, Херсонська – 15%. Крім Харківського регіону партія Яценюка-Турчинова програла і Дніпропетровську область (12%). При цьому, незважаючи на друге підсумкове місце в Полтавській і Вінницькій областях, результат "фронтовиків" теж досить пристойний в середньому більше 20%. Другим фронт прийшов до фінішу і в прикордонних з РФ областях Чернігівській (19%) та Сумській (21%) відповідно. Трохи поступившись в Закарпатті – 25% голосів.

Президентський фальстарт

Якщо до моменту розпаду коаліції переможну ходу "Блоку Петра Порошенка" в новому скликанні Ради називали вельми обережною, то чим ближче були дострокові вибори, тим більше впевнену перемогу вимальовували для партії соціологічні заміри. При цьому з урахуванням мажоритарки (як висуванців від БПП і самовисуванців), президентської політсилі і зовсім передрікали тотальна перевага в майбутній Раді. Але день виборів знову-таки все змінив. Президентська партія отримала повсюдну електоральну підтримку у всіх 24 регіонах, включаючи Київ, ніде не опустившись нижче третього місця (такий результат БПП зафіксований лише в Луганській області). При цьому середній результат ББП склав більше 20%.

На даний момент навіть такий значний середній бал залишає його на другому місці, оскільки у "Народного фронту" більшу кількість перших місць в підсумковому розкладі. Хоча, якщо додати до партійного результату ще й мажоритарників, то Петро Олексійович має всі шанси провести під. купол до 150 депутатів і все одно мати чисельну перевагу у майбутній коаліції. Але на Банковій, уже готувалася поставити свого прем'єра, явно розраховували на значно кращий результат.

Оновлені регіони і самостійні львів'яни

Реклама

Сенсації "Самопоміч" та "Опозиційного блоку", незважаючи на приблизно паритетний проміжний результат (11% і 10%), носять в собі протилежну природу. Команда ряду колишніх регіоналів на чолі з колишнім главою Мінпаливенерго Юрієм Бойко забезпечила собі результат за рахунок тотальної переваги в Південних і Східних регіонах, отримавши високі результати в 5 промислових регіонах (37% в Донецькій, 34% – в Луганській, 32% – в Харківській, 22% – у Запорізькій, і навіть 25% – в Дніпропетровській області. Цього результату вистачило, навіть незважаючи на тотальний ігнор ОБ в ряді інших регіонів (менше 1% голосів у Тернопільській, Львівській та Івано-Франківській областях), і менше 2% в Рівненської та Волинської. Втім, тут ще потрібно враховувати ступінь можливості для покладеної агітації, зрозуміло що в нинішній ситуації – про неї просто не могла йти мова. для порівняння Південь (Одеська. Миколаївська та Херсонська) дав ОБ середній бал в 15%, із величною, незважаючи на друге місце, електоральною підтримкою в Одесі в майже 19%. Тим більше картинка могла б бути іншою, якщо врахувати обмеження в проведенні виборів в в базових для ОБ областях – Донецькій та Луганській.

"Самопоміч" навпроти не виграла жодного регіону, ставши лідером за кількістю третіх місць – їх у неї відразу 9. Але при цьому у всіх регіонах взяла не менш 4% голосів, починаючи від столиці, де вона сенсаційно стала другою – і це її вище місце на цих виборах, і закінчуючи Донецькою областю, де "Самопоміч", незважаючи на львівське походження, взяла більше 4%. При цьому навіть рідну Львівську область "Самопоміч" програла і "Народному Фронту" і "Блоку Порошенка", поступившись переможцям з НФ майже 10% голосів. При цьому партія Садового посіла третє місце в Івано-Франківській, Київській, Волинській, Тернопільській, Рівненській та Хмельницькій областях – з діапазоном голосів від 14% до 11%. Десять або менше відсотків команда Садового взяла в Полтавській та Черкаській областях, а також в Східних або регіонах межують з Росією. Сумській, Запорізькій, Чернівецькій, де з електоральною підтримкою в районі 10% – вона взяла 4-те місце. Плюс нижче середнього у львівського політичного проекту був показник на Півдні та в Центрі країни – взявши 5-6-те місця, з діапазоном підтримки від 6-8% голосів.

У сходженні "Батьківщина", захлинула "Свобода" і радикальний Ляшко

З політсил з нижчим результатом на виборах кращі досягнення у Олега Ляшка і його Радикальної партії. Незважаючи, на те що до кінця виборчої гонки радикали помітно скиснули, втративши майже половину прогнозованих ним ще на початку кампанії голосів, своя фракція у Ляшка буде, і підсумкові 7% це значно більше ніж під час попередньої передвиборчої кампанії. Причому за підсумком за два роки Ляшко збільшив свій електоральний бал в 7 разів, адже на виборах 2012 року, його Радикальна партія взяла всього 1% голосів виборців. Ляшко отримав досить рівну підтримку по всій Україні від майже 19% в рідній Чернігівщині до мінімального бала в 3% у столиці. При цьому взявши шість третіх місць, включаючи області межують з РФ або Кримом (Сумська. Чернігівська, Херсонська) і п'ять четвертих.

"Батьківщина" провалила практично все, і ледь не опинилася не лише за межами першої п'ятірки, а й взагалі поза парламентом. Ставка на Кулю-Савченко, і відмова Тимошенко йти першим номером не зіграла. Батьківщина взяла всього одне призове місце (Вінницька область – 7%), одне четверте (Кіровоградська область – 8%) і стала абсолютним лідером по 5-му місцю – їх у неї відразу 12, з діапазоном 5-7%, включаючи Київ (5%). При цьому посівши 8-ме місце у всіх прикордонних з РФ регіонах, на Сході та Півдні країни провалившись в Херсонській (6%), Запорізькій, Одеській і Миколаївській по 4%, а в Донецькій і Луганській "Батьківщина" взагалі набрала всього по 2%. І навіть у рідній Дніпропетровській області Тимошенко і ко дали менше 5%.

А "Свобода" взагалі ризикує залишитися поза Радою. На минулорічних виборах люди Тягнибока сенсаційно увійшли в парламент, а після зміни навіть отримали свого генпрокурора, міністра оборони, а потім ще й посади глав Мінекології та МінАПК. На цих виборах "Свобода" втратила частину електорату – котрий пішов до Ляшка, а потім буквально на фініші на люстраційному тлі знову почавши відвойовувати свого виборця. Проте, партія ризикує пролетіти повз нинішнього скликання ВР (її проміжний результат 4,69%).

В тренді
Міністр охорони здоров'я Ілля Ємець та голова Мінфіну Ігор Уманський подали у відставку

"Свободу" підвело тотальне неприйняття на Сході та Півдні – суцільні 10-е і 8-е місця. І провал в базових регіонах: Львівській, Тернопільській, Івано-Франківській та Волинській. У перших трьох – четверті місця з діапазоном від 6% в рідній Львівській області (де вони втратили порівняно з виборами 2012 року відразу 32%) до 8%. Невтішний результат і у Волинській, де за два роки "Свобода" потерла майже 20% голосів, залишившись тільки шостий. В інших областях як західної, так і центральної України її рейтинг не перевищив 6%, а в прикордонних з РФ, південних і східних областях, взагалі впав, опинившись в діапазоні від 1% у Донецькій та Луганській області до3- 4% в Чернігівській, Сумській, Херсонській областях.

Коментарі експертів:

544548Віктор Небоженко, політолог, голова соціологічної служби "Український барометр"

Реклама

І "Народний Фронт", і "Блок Петра Порошенка", і "Самопоміч" – це все один електорат націонал-демократичних сил, який свого належав "Нашої України", а після її сходження був успішно успадкований "Батьківщиною".

Цього разу найбільш конкретний порядок денний запропонував "Народний Фронт", який виборцю одразу запропонував кандидатуру прем'єра (причому того, який має певну вагу, а не друга дитинства). Тобто, по суті розкрив карти. Причому, я думаю, що якби вони пішли єдиною командою з "Батьківщиною", то могли б взяти взагалі абсолютна більшість І, на відміну від команди Порошенка, вів не президентську а саме парламентську кампанію, чого не зробили в БПП, захотівши зберегти люфт для маневру. І, в цілому, головна помилка в тому, що вони вели президентську кампанію, бажаючи трансформувати президентський рейтинг Порошенко в 55%. Але виборцю це не сподобалося. До того ж, "НФ", а саме його лідери – Яценюк і Турчинов – значно прискорилися і на фініші кампанії продавили ряд антикорупційних законів, що не могло не сподобатися виборцю. Причому на місцевих виборах в березні, якщо команда Порошенко не змінить тактику, отримає ще більш низький результат

"Самопоміч" забрала електорат, який розчарувався в "Свободі". "Опозиційний Блок" отримав голоси, які спочатку призначалися "Сильної України". Ляшко забрав голоси у "Батьківщини", і те, завдяки необмеженому медійного ресурсу. А що стосується "Батьківщини", то все було занадто банально. Потрібен був конкретний список реформ, а не пафосні кличи про перемогу (Гриценко теж через це провалився). А це вже не працює, Ляшко розбестив виборця, низведя тези Тимошенко та її риторику до клоунській.

10743378_990449727647623_1177750390_n_01

Андрій Миселюк, директор Інституту соціально-політичного проектування "Діалог"

Успіх "Народному Фронту" принесло те, що вони найбільш чітко відображали вимоги Майдану. Навідміну від мирної риторики Порошенка. Додало голосів і те, що вони одразу оголосили свого майбутнього прем'єра.

У ситуації з "Самопоміччю" спрацював рецепт "Свободи". У 2012 році, коли проходження "Свободи" було на грані, і не зрозуміло було, зуміють вони подолати 5% бар'єр чи ні, то вони максимально мобілізували своїх прихильників, закликавши їх прийти на вибори, і ті в підсумку принесли більше десяти. Але другий такий фокус повторити було нереально. Цього разу місце "Свободи" по суті зайняла "Самопоміч", яка також успішно мобілізувала своїх прихильників. Плюс, слабке виконання даних обіцянок Тягнибоком і ко також привело до розчарування його виборця.

Що стосується "Опозиційного блоку", то, по суті, своєю активністю на фініші кампанії вони забрали електорат у "Сильної України". Їх електорат єдиний, просто на старті його забирав Тігіпко, дуже потужно стартував, але до фіналу кампанії сдувшійся, будучи впевнений, що він 100% проходить.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...