Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Вибори в Молдові: як живе Кишинів і звідки там розчарування в Європі

13 листопада 2016, 10:05

Зеленюк Крістіна

У першому турі президентських виборів 47,98% жителів віддали голоси за проросійського Ігоря Додона, але не варто забувати і про 50% громадян Молдови, які тоді не прийшли на дільниці

Фото AFP

Фото AFP

Сьогодні жителі Молдови виберуть президента з двох кандидатів, що пройшли в другий тур. За крісло глави держави борються лідер проєвропейської партії "Дія і солідарність" Майя Санду, яку вважають проєвропейським кандидатом і голова "Партії соціалістів" Ігор Додон, якого вважають проросійським. За словами експертів, Додон, який в першому турі набрав 47,98% голосів (Майя Санду на другому місці з результатом в 38,71%), за риторикою нагадує Віктора Януковича. Як і Додон зараз, в 2010-му Янукович обіцяв зближення з Росією і позаблоковий статус для України. Чим це закінчилося, ми всі знаємо. А в Молдові деякі навіть припускають, що те, що відбувається сьогодні може бути таким собі планом повернення Кишинева в орбіту впливу Кремля. Молдавани згадують, що напередодні парламентських виборів в 2014-му штаб Додона завантажив місто бігбордами з зображенням їхнього лідера, який сидить за круглим столом з Володимиром Путіним. Зараз закон це забороняє і голова "Партії соціалістів" грає на слабкостях електорату, вибудовуючи свою кампанію на спогадах "хорошого" радянського минулого і дружніх відносин з Росією, корупції в рядах молдавських євроінтеграторів і обіцянках переглянути Угоду про асоціацію з Євросоюзом, яке, на його думку, нічого хорошого Молдові не принесло. Чим зараз живе Молдова, що їм дав безвізовий режим і що громадяни хочуть бачити в майбутньому президенті в спеціальному репортажі кореспондентів "Сегодня.ua" з Кишинева.

На літаку з Києва до Кишинева летіти годину з гаком. Маленький аеропорт в 15 км від центру столиці (в Кишиневі трохи менше 700 тис населення), як і в Києві дорогі таксі біля виходу (пропонують довезти за 100-150 лей або 130-200 грн), якщо не замовляти заздалегідь, і майже не чути російську мову. За словами місцевих жителів, у них фактично немає такої мови, як молдавська, – всі говорять румунською. "Насправді це скоріше молдавський діалект", – сказав нам один з водіїв таксі, який пропонував підвезти до центру. Суперечки про те, якою ж мовою говорять в Молдові, не вщухають і донині. Але в 2013 році Конституційний суд Молдови визнав офіційною мовою румунську на основі латиниці.

Перше,щокидаєтьсявочіподорозізаеропортувмісто,-яскравіспалахипотрасі."Цекамери,-каженашводійПавло.-Їхвстановилидвароки тому,можетрохименше,накитайськігроші.Якщоперевищившвидкістьабоне пристебнувся-чекайлистщастянапошту".

01_01

Такікамеривстановленімайжез усіх боківнакожномуперехрестівКишиневі. Фото: Христини Зеленюк 

ВсьоготакихкамерпоКишиневуіоколицяхмайже70,аобмеженняпошвидкості-50-70-90км/год,залежновідділянки.ПрофінансувалореалізаціюпроектуурядКитаю,виділившигрантмайжена$5 млн.Упідсумку,за данимиМВСМолдови,кількістьДТПзаминулийрікскоротилосяна40%.Відзначимо,щовУкраїніжтакікамерифото-івідеофіксаціїпорушеньПДР,за словамиміністравнутрішніхсправАрсенаАвакова,працюютьвтестовомурежимі.Наповноціннийзапусксистемине вистачаєтрохи$1,5 млрд.

02

Знакизапарудесятківметрівдокамер,щобводійзменшившвидкістьФото: Христини Зеленюк

Напершийпогляд,КишинівдуженагадуєнаОдесу:такіжмаленькібудиночки,вузькідворики."Унаснемаєбагатоповерховихбудинків,землетрусичастобувають",-сказавкореспонденту"Сегодня.ua"одинзпродавцівзквітковихкіосків.Дійсно,останній землетруссилоюв5баліввКишиневібуввнічна24 вересня.Аостаннійнайбільшийвідбувсяв1940-му.Врезультатікапітального ремонтупотребувало3348будинків,460родин залишилисябездахунадголовою.Але,поправдікажучи,ісьогодніКишинівмісцямивиглядаєякпісляневеликогоземлетрусу.

03

Цепрактичноцентр,недалековідЦентральногоринкуКишиневаФото: Христини Зеленюк

І такі зруйновані і розриті тротуари по всьому місту. На окрему увагу заслуговує пішохідна вулиця Олександра Діордіце, яку в народі називають "Вулиця добрих людей". На її реконструкцію витратили близько півмільйона євро. Але урочистого відкриття і гордості від запуску проекту міська влада не отримала. Навпаки, він став предметом насмішок городян і приїжджих, мовляв, по вимощеній бруківкою неможливо ходити, особливо дівчатам на підборах. Як розповіли "Сегодня.ua" місцеві журналісти, бруківку поклали на голову, тому і рельєф відповідний, і подекуди вона вже почала провалюватися.

04
Фото: jurnal.md

Алегородянидивлятьсянацезгумором,кажучи,щобудьмеране виберутьівсе нетой.Сьогоднішнійпримар КишиневаДорінКіртоаке,за словамимісцевихжурналістів,більшезайнятийсвоїм особистим життям,ніжроботою,-заразвінрозлучаєтьсяздружиною-журналісткоюАнішоароюЛогін.

6106943

Кіртоаке і Логін. Фото: protv.md

Та й з наявністю безвізового режиму, за словами водія Павла, який віз кореспондентів "Сегодня.ua" з аеропорту в Кишинів, "молдавани особливо не переживають – завжди можна поїхати в Європу купити одяг, подивитися архітектуру і просто відчути справжні європейські стандарти життя". ЄС відкрив свої кордони для жителів Молдови в квітні 2014 го. Умови, які повинен був виконати офіційний Кишинів на шляху до безвізу, особливо в антикорупційній сфері (е-декларації були одним з головних вимог), як і український. Тепер же, за словами молдавських експертів і політиків, громадяни сприймають безвізовий режим як даність.

"І до безвізового режиму дуже багато молдаван вже були на Заході. І до 2014 року принаймні 200 тис молдаван тільки в Італії було. І дуже багато виїжджають і виїжджали на основі румунського паспорта – отримати його було неважко. Але, безумовно, після надання Молдові безвізового режиму все дуже полегшилось. Це було великою перемогою, але потім все це забувається і люди згадують, що пенсія у них сміхотворна, що всі говорять тільки про крадіжки, що з 2015 року взагалі зникла якась перспектива. Ми всі обіцяли, що в 2015-му ми вже подамо заявку на вступ в ЄС – для людей важливо, щоб була якась перспектива. ми виконали це завдання, отримали безвізовий режим, а що далі? Життя якось не змінилося. Так, більше свободи переміщення, але від цього більше грошей в свою кишеню людина не отримала. Звідси і виходить ця ностальгія за радянським минулим", – сказав" Сегодня.ua "екс-прем'єр Молдови Юріє Лянке.

"ПіслянаданняМолдовібезвізовогорежимувседужеполегшилось.Цебуловеликою перемогою,алепотімвсецезабуваєтьсяілюдизгадують,щопенсіяунихсміхотворна,щовсі говорятьтількипро крадіжки,щоз 2015 рокувзагалізниклаякасьперспектива"

Дійсно,хтожне чувпро"заробітчан"зМолдови,якінаводнилиєвропейськийіросійськийринки."Найбільшенашихгромадянвиїхаловсе-такивРосії.ЗвідсиіпроросійськиналаштованігромадянивМолдові,-розповідаєжурналісткаТетяна.-Але,звичайнож,настрої мешканцівзмінивкорупційнийскандал".

Він був пов'язаний з розкраданням понад мільярду доларів з трьох банків країни – Ощадбанку, Соціального банку і Unibank. Зрозуміло, що розкрадання скандально відомого мільярда не відбулося за один день. Але і інформацію оприлюднили лише в 2014 році. В результаті уряд Молдови і Нацбанк прийняли рішення ліквідувати ці три банки, а в червні цього року суд столичного сектора Буюкані засудив уже екс-прем'єра Молдови Влада Філата до 9 років в'язниці. Правда, чиновники з Нацбанку покарання так і не понесли. Тим часом національна валюта Молдови з листопада 2014 го впала з 14,75 лей/дол до 20 лей/дол.

В тренді
"Шавка, яка намагається гавкати на слона": Аваков жорстко відповів Суркову

05

Курспродажудоларавобмінникахблизько 20 лей. Фото: Христини Зеленюк

ПодібностейзУкраїною,дегривняобвалиласязадварокибільшніжутричі,дужебагато.Особливо,порівнюючиелекторальнісимпатіїукраїнцівімолдаван-високийрейтингупопулістів.Так,проросійськийІгорДодон,крімсоціальнихблаг,пропонуєнавітьпереглянутиУгодупро асоціаціюзЄвросоюзом.Щовпринципінеможливо,аджезмінанайменшоїкомивтекстіУгодивимагаєповторноїратифікаціївсіма28країнами-членамиЄС.

Щобкраще пізнатинастрій молдаван,закогожвонинасправді,кореспонденти"Сегодня.ua"вирушилинаЦентральнийринок.Ціни,до речі,трохивище,ніжвКиєві:цукормайжепо19грн/кг(вКиєві14,5грн/кг),яйцяізовсімпо30грн(вКиєві22грн/десяток).Затем'ясо(свинячийошийок)дешевше-близько70грн/кг(вКиєвіпо80грн/кг).

Так,продавецьчорносливуТудурточнопіденавибориівжевизначивсязакогоголосувати-заМайюСанду."ХочувЄвропу-жититутяктам",-пояснюєсвійвибірТудур.

06

И на прошлых выборах Тудур голосовал за проевропейские силы. Фото: Христини Зеленюк

ЗнайшлисянаринкуіприхильникиІгоряДодона.ПродавщицяоберегівКарменазгадує,як,на її думку,булодобревСРСР."АщонамтаЄвропаможедати?",-запитуєжінка.

_-1_15

Оберегиробитьсама,каже,крихітноїзарплатинавсе невистачає. Фото: Христини Зеленюк

Перший тур президентських виборів, який пройшов 30 жовтня показав, що 47,98% жителів віддали голоси за проросійського Ігоря Додона. Навіть українська діаспора в Молдові в більшості своїй проросійськи налаштована. Це підтверджує і Юріє Лянке, про це свідчать і дані соцопитування, проведеного після подій 2013-2014 рр в Україні, які наводить Інститут світової політики в дайджесті "Аудит зовнішньої політики: Україна-Молдова". "Соцопитування показали, що 55% українців Молдови не підтримували Майдан. Також 39% визнали військову інтервенцію Росії в Криму виправданою, 17% – ні, 28% – не вбачається в діях Росії військової інтервенції і 20% не мали відповіді на питання. Рішення про приєднання Криму до РФ 74% українців Молдови назвали результатом волевиявлення і 72% опитаних українців самі підтримували рішення про приєднання Криму до РФ , – йдеться в дайджесті "Аудит зовнішньої політики: Україна-Молдова".

В даному конкретному випадку це говорить про відсутність роботи нашої дипломатії з українською діаспорою в Молдові, засилля російської пропаганди через телеканали, інтернет ЗМІ та друковані видання, які просто заполонили молдавський медіа-ринок. Зараз парламент Молдови намагається боротися з цим, розробляючи законодавчі ініціативи по квотуванню медіа-ринку. Але як бути з проросійським електоратом? За словами екс-прем'єра Юріє Лянке, у народу величезне розчарування в проєвропейських силах. Багато в чому, через корупційний скандал. Але також народ розуміє, що у проєвропейського кандидата Майї Санду фактично немає своєї команди за спиною, а президент за Конституцією Молдови виконує чисто церемоніальну роль: підписує укази, призначає генпрокурора, нагороджує медалями. Навіть главу МЗС, на відміну від українського глави держави, молдавський президент не призначить.

07_01

РобочарезиденціяпрезидентаМолдовиФото: Христини Зеленюк

08

Недобудованаекс-президентомВолодимиромВоронінимрезиденціяпрезидента,розташовананавпротипарламентуФото: Христини Зеленюк

11_02

ВласнесампарламентМолдови,якийвідіграє вирішальнурольу всіхдержавнихпитанняхФото: Христини Зеленюк

За словами молдавського політолога Михайла Черненка якщо молодь не мобілізується (в першому турі президентських виборів взяло участь лише 10% молоді), з високою часткою ймовірності виграє Ігор Додон. Але не варто забувати і про 50% громадян Молдови, які просто не прийшли на дільниці в першому турі. А адже це перші з 1996 року всенародні вибори президента – увесь час глава держави обирався в парламенті. Тому результат виборів в Молдові ризикує стати дуже непередбачуваним і, як жартують самі молдавани, може повторитися "трамповський" сценарій США.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...