Спортивне орієнтування: оздоровча прогулянка для любителів і серйозний спорт для профі

29 квітня 2017, 06:00

Анастасія Жукова

Змагання зі спортивного орієнтування зазвичай проводять в районах зі складним рельєфом: в лісі, горах, заплавах річок

Ми продовжуємо спецпроект, в якому розповідаємо, де і як жителі Дніпра можуть займатися різними видами спорту і активно відпочивати. Весна – чудовий час для командних ігор на природі. І сьогодні мова піде про таку популярну розвагу, як спортивне орієнтування, тим більше що для цього у нас є чудова нагода – в минулі вихідні дніпровські спортсмени завоювали відразу сім медалей на чемпіонаті Європи з цього виду спорту і внесли значний вклад в успіх збірної України, яка зайняла на змаганнях перше місце.

Спортивне орієнтування – вид спорту, в якому учасники за допомогою спеціальної карти і компаса повинні пройти трасу через контрольні пункти на місцевості. Переможця визначають за часом проходження дистанції або кількістю набраних очок. Обов'язкова умова – траса повинна бути не знайома учасникам. Змагання зі спортивного орієнтування зазвичай проводять в районах зі складним рельєфом: в лісі, горах, заплавах річок, хоча аматорські змагання цілком можуть проводитися на будь-якій ділянці земної поверхні – наприклад, в міському парку. Довжина дистанції визначається в залежності від місцевості, віку, кваліфікації та статі учасників змагань і зазвичай знаходиться в діапазоні 3-20 км.

Щоб знайти контрольні пункти, спортсмени запасаються картою місцевості з нанесеною дистанцією і компасом. B спортивному орієнтуванні проходження дистанції здійснюється в заданому порядку, тобто не можна самостійно вибирати, який пункт проходити першим: тільки правильний вибір шляхів руху і максимально можлива швидкість бігу дозволять показати кращий результат.

Цей вид спорту гарний тим, що займатися ним можна вже зі шкільної лави – спортивне орієнтування прекрасно розвиває і силу, і кмітливість. Існує безліч видів орієнтування, серед яких змагання на маркованій трасі, орієнтування за вибором, паркове орієнтування, естафета, лижне орієнтування, орієнтування на велосипедах, водне орієнтування.

Для любителів швидкості і динамічних ігор найкраще підійде паркове орієнтування, де спортсмен вирішує поставлені перед ним завдання на високій швидкості, пробігаючи від 15 до 22 контрольних пункти за 15 хвилин. Але найбільш популярним вважається так зване масове орієнтування. Воно має на увазі проходження контрольних точок з вільним вибором темпу руху. Фахівці відзначають, що цей напрямок в більшій мірі є оздоровчою прогулянкою, ніж видом спорту
.

Реклама

ЕКСПЕРТ: "РОЗВИВАЄ ШВИДКІСТЬ МИСЛЕННЯ"

sport_orientirovanie_03

Чим зручно спортивне орієнтування, так це тим, що грати в нього можна незалежно від віку і рівня фізичної підготовки. Тут, на відміну від більшості інших видів спорту, що не важливо, які у людини м'язи і скільки кілограмів вона може підняти. "Даний вид спорту підходить абсолютно всім, протипоказань по здоров'ю немає ніяких. Людина сама варіює свою навантаження в залежності від фізичного стану, якщо грає не на чемпіонаті, а просто для душі і здоров'я, – зазначає тренер В'ячеслав Коновалов. – У той же час тут розвиваються такі якості, як швидкість реакції, логічне мислення, навички орієнтування на місцевості, які стануть в нагоді в будь-якій незнайомій ситуації. Також поліпшуються комунікативні навички. Саме тому змагання зі спортивного орієнтування часто проводять в школах, щоб діти могли виробити ці корисні якості".

А ось більш поглиблені заняття зажадають гарної фізичної підготовки, адже професіонали долають складні траси, прокладені в горах і болотистій місцевості. Для успішної участі в спортивному орієнтуванні важливо мати здатність вирішувати складні логічні і тактичні завдання і миттєво приймати рішення. "В даному виді спорту важливі рішення завжди приймаються під час руху спортсмена, на тлі загальної втоми, на бігу, тому спорт відмінно допомагає в житті, коли потрібно правильно діяти в екстремальній ситуації, – стверджує фахівець. – Для хорошого результату тут важливо мати відмінний зір і треновану зорову пам'ять". Не менш важлива і сила волі спортсмена, адже часто змагання можуть проходити в спеку, сніг або дощ.

Реклама

Традиційновзмаганняхучасникивикористовуютькомпас,годинник,планмісцевості,ручкуабоолівець,принеобхідності-географічнийатласітопографічнікарти.Алеостаннім часомвсецезамінюєпланшетабосмартфон."Щобзробитигрубільшзахоплюючоюдлядітей,можнаховатинаконтрольнихпунктахсюрпризиабоскарби,цепідстьобнехлопцівдошвидшого проходженнядистанціїідастьдодатковийстимул",-радитьКоновалов.

КУДИ ВИРУШИТИ З КОМПАСОМ

В тренді
"Не захотіли в музей? Піде на смітник". У харківській мерії скинули на підлогу Леніна (фото, відео)

_1_17

ПАРКИ

Міськіпаркивідміннопідійдутьдлязанятьспортивниморієнтуваннямдляпочатківцівілюбителів.Тутдоситьпростовизначатипотрібниймаршрут,аризикзаблукатизводитьсядо нуля.

Паркім.Шевченка
Паркім.ЛазаряГлоби
Молодіжнийпарк
Паркім.Гагаріна
Паркім.Богдана Хмельницького
Парк40-річчя визволення Дніпропетровська
Придніпровськийпарк
Парк"Сагайдак"
Лісопарк"Дружбинародів"

Реклама

ЗЕЛЕНІ ЗОНИ

Більш"просунутим"спортсменамбудецікавішезайматисянаускладненомурельєфі.Знайтитакімісцяможнаяквмежах міста,такінедалеко відміста.

Тунельнабалка
Гребнийканал
Прибережначастинанажитловому масиві"Парус"
Прибережначастинанажитловому масиві"Сонячний"
Житловий масив"Фрунзенський"(уздовжканалу)
Лісбіля річкинав'їздівПридніпровськ
Самарськийліс

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...
Хочеш бути в курсі останніх подій?
Підпишись на повідомлення. Показуємо тільки термінові і важливі новини.
Хочу бути в курсі
Я ще подумаю
Будь ласка, зніміть блокування повідомлень в браузері!

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти