Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Чотири роки трагедії під Волновахою: що відомо, і коли будуть покарані винні

13 січня 2019, 08:08

Ігор Рець

13 січня 2015 року рейсовий автобус потрапив під ракетний обстріл. Загинули 12 людей

Масштабна акція протесту в Києві після

Масштабна акція протесту в Києві після

Рівно чотирироки тому, 13 січня2015рокурейсовийавтобус"Донецьк-Златоустівка"з40мирнимигромадянаминабортузупинивсянапунктіпропускуБугаспідВолновахоюдляпроходженняперевірки.О 14:25навколоблокпостапочалипадатиснаряди.

Як пізніше було встановлено, обстріл здійснили 3 БМ-21 "Град", яківипустили88снарядів.Одинзнихвибухнувв12метрахвідавтобуса.За напрямкамиірозівходженняснарядіввгрунтекспертамивжеточновстановленовідстань-19кілометрів,імісце,зякоговівсяобстріл-районпівнічно-східнійоколицімістаДокучаєвськ,якийконтролюєтьсябойовиками.Загинули12 осіб,ще18булипоранені.

Хід розслідування

19січня2015 "прем'єруДНР" Захарченку виносятьпідозрувсправіпро терактпід Волновахою. ТодішнійглаваСБУВалентинНаливайченкоповідомив,що"Захарченкобудезатриманийукраїнськимабоміжнароднимправосуддям".

ТодіжГенеральнапрокуратураУкраїни відзвітувалапро передачудокументів,що стосуютьсяОлександра Захарченка, вміжнароднуполіціюІнтерпол.ОднакІнтерполомЗахарченкаврозшукоголошено не було.ТодіжглаваСБУповідомивпро те,щотерактбувспланованийібойовики,якіздійснювалиатакунаблокпост,зналипро те,щотамзнаходятьсямирніжителі.

Особистостілюдей,причетнихдотеракту,встановиличерез два роки,в 2017-му.9березня2017року заступникначальникаголовногослідчого управлінняСБУВіталійМаяковповідомив нові деталі події. Місцем,звідкивівсявогонь,назвалиДокучаєвськ,що знаходитьсяпідконтролембойовиків"ДНР".Такимчиномвстановлено,щообстрілвівсязвідстанів20кілометрів.

Підозрапоштоювідправилидвом-громадянинуУкраїниЮріюШпаковуіполковникузбройнихсилРосіїАнатоліюСинельникову.

Фото: кадр з відео ГПУ

За версієюГПУ,Шпаковвінцидентібуввиконавцем,Синельниковжекерувавдіямипідлеглого.Намоментповідомленняпро підозру,обидвабулипоза досяжністюправоохоронців-одинвнанепідконтрольнійчастиніДонбасу,другийвРосії.

"Іншачастина(матеріалів-ред.)буласпрямовананашійукраїнській делегації,якавданийчасзнаходитьсявГаазі,вміжнародномусудіООН,якдоказовабазаросійськоїагресіїпротиУкраїни.ТакожціматеріалибудутьнаправленівпрокуратуруміжнародногокримінальногосудуООН",-сказавпершийзаступникгенпрокурораДмитроСторожук.

У січні 2017-го Україна звернуласядо Міжнародного суду ООН зметоюпритягнути Росіюдовідповідальностізатероризм,дискримінаціюпід часїїнезаконноюагресіїпротиУкраїни.СередперерахованихвдокументітерактівбувітерактпідВолновахою.Станомна2018йпозов протиРосіїскладається з29томів,іналічує 17,5 тис. сторінок. Експертипрогнозують,щочереззначний обсягсправирезультатіввцьомуроціщечекатирано.

В тренді
На Донбасі бойовики посилили обстріли: ЗСУ зазнали втрат

Увага, відео містить нецензурну лексику.

Реакція на те, що сталося

Усоціальнихмережахвідразупіслятрагедіїзапустилифлешмоб,якийповторювавідеюфранцузькоїакціївпам'ятьпро загиблих працівниківжурналуCharlie Hebdo.Булиітрадиційніакціїпам'яті.Наприклад, у Києвінахвилинузупинився метро, а у Дніпріпройшов марш "Волноваха – це я". Акція солідарностівідбуласяів Москві, де її спробували зірвати, і в Сполученихштатах,біляукраїнського посольства в Вашингтоні.

Вденьтрагедії,ввечері13 січня президентУкраїниПетроПорошенко в своємузверненнідо українського народу  назваврозстрілредакціїжурналувПарижііракетнийударпідВолновахоюподіямиодногоряду.Президентвисловивспівчуттярідниміблизькимзагиблихіпоклав відповідальністьзате, що сталосянабойовиків "ДНР". Секретар РНБО Олександр Турчинов назвав теракт под Волновахою "свідченнямзвірячоїсутіросійської політики".

УЄвропейськомусоюзівисловилипідтримкусім'ямзагиблихінагадалипронеобхідність припиненнявогню.МоніторинговамісіяОБСЄвУкраїнівиступилазпропозицієюстворитиспільнийорганза участюУкраїни,ОБСЄ,Росіїта"ДНР"длярозслідуванняобстрілуавтобусапідВолновахою.

"Природно,щоціслідчідіїбудутьпроводитисяпаралельно томукримінальномурозслідуванню,якеповиннобутиініційованоурядомУкраїни", – заявив тоді заступник голови місії Олександр Хуг.

Представник держдепу США Мері Харфпоклалавідповідальністьзаподію ненезаконнізбройніформування,засудившиїхтакожзаатакинаДонецькийаеропорт.

Чи будуть покарані винні

УчетвертурічницютерактупідВолновахоюрядвійськовихзлочинівпротимирнихгромадянзалишаютьсянерозкритими,ачерез деякий часізабутими,незважаючинаспочаткувисоку увагусуспільствадотого, що сталося.Єдиний виняток-крахBoeing MH17,розслідуванняза якимзалишаєтьсянаслуху.Цейфеноменекспертипояснюютьтрагічною випадковістю,поякійбагато країнопинилисязалученідо конфлікту.

"Світова спільнота звернула увагу зі зрозумілих причин – тому що при катастрофі МН17 вбили громадян різних, досить впливових країн. Розслідування із залученням структур кількох країн світу тривало кілька років, поки суд не почався. Були вбиті громадяни цих країн, тому держави активно брали участь в розслідуванні. Очікувати, що світова спільнота буде тиснути на Росію, або тим більше на сепаратистів? На сепаратистів у них немає інструментів тиску, лише через Росію. Але, на мій погляд, це малоймовірно", – розповідає політолог Володимир Фесенко.

До тогож,вумовахвійськовихдійсумнівнаіможливістьпроведенняповноціннихслідчихдій.

"Головна відповідальність за встановлення винних та збір доказів на наших правоохоронних органах. Але у них теж можливості обмежені. Очікувати, що за нас хтось зробить цю роботу або притягне до відповідальності цих людей? Ну, це навряд чи колись станеться. Тут головну роль повинні грати наші правоохоронні органи, в тому числі мова може йти і про інститут заочного правосуддя. Не обов'язково чекати, коли ці люди потраплять в руки наших правоохоронців, вирок може бути винесений заочно. Зараз можливість для цього є", – говорить експерт.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...