Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Гібридна війна: як Україні виграти битву на Донбасі

26 січня 2015, 12:34

На думку Володимира Горбуліна, нашій країні необхідно захищати об'єкти енергетики, стримувати військову агресію і дати відсіч в інформаційній сутичці

Україна повинна дати відсіч у тому числі військовими методами. фото AFP

Україна повинна дати відсіч у тому числі військовими методами. фото AFP

Інформаційна війна, в якій Україна змушена протистояти Росії, не менш важлива, ніж бойові дії на Сході, пише радник президента, директор Національного інституту стратегічних досліджень Володимир Горбулін у статті для "ZN.UA".

"Хоча військова складова конфлікту об'єктивно залишається основним фактором її розгортання, масштаби застосування інформаційної складової значно збільшуються", – вважає Горбулін.

Інформаційна війна йде відразу по декількох фронтах, один з головних – в зоні конфлікту. На самому початку березня 2014-го після приходу в Крим "зелених чоловічків" українські телеканали були відключені з ефіру – замість них транслювався сигнал російських. Аналогічно вчинили і бойовики на Донбасі: як тільки отримали доступ до обладнання, зупинили мовлення українського ТБ. Ще один найважливіший фронт – масова інформаційна кампанія, спрямована на громадян країни-агресора, а завершує інформаційну битву пропаганда, розрахована на міжнародне співтовариство.

На думку Горбуліна, тактику в медійному протистоянні фахівці-інформаційників справедливо характеризують як "війну смислів", в якій використовуються образи того, чого в реальності не існує. "Прикладом таких симулякрів є: "фашисти в Києві", "звірства каральних батальйонів", "розіп'яті хлопчики". Однак повністю завоювати інформаційний простір Росії не вдалося", – упевнений радник президента України. Багато заяв швидко спростовували самі інтернет-користувачі, які дедалі частіше стають "рядовими інформаційних війн".

У військовій сфері, на думку Горбуліна, пріоритетний характер придбали дії російських розвідувально-диверсійних груп, вчинення терористичних актів і застосування партизанських методів боротьби із залученням до них так званих ополченців з місцевого населення і криміналітету, а також найманців. "Застосовуються проти української армії та батальйонні тактичні групи російських військ. Зокрема, це спостерігалося в боях під Іловайськ у другій половині серпня", – пише радник Порошенка.

На його думку, на півдні України є ризик виникнення другого фронту для створення сухопутного коридору з Росії до Криму.

Реклама

Радник Порошенка впевнений, що крім суто класичних військових методів, Росія чи не вперше масштабно використовувала концепцію "війни трьох кварталів". В рамках такого протистояння "сучасний воїн" повинен бути готовий в одному кварталі вести загальновійськовий бій, у другому – здійснювати поліцейські функції, в третьому – виконувати гуманітарні місії.

Горбулін навів як приклад "зелених чоловічків" у Криму, які спочатку виконували "квазігуманітарну місію" щодо забезпечення "прав російськомовного населення", а потім поступово взялися за виконання функцій квазіполіцейських, а потім перейшли до силового нав'язування.

Важливим елементом ведення "гібридної війни", на думку Горбуліна, є вплив на економіку, при цьому предметом особливої уваги він вважає енергетичну інфраструктуру. "Її захоплення (або руйнування) не тільки завдає значних економічних збитків, але й загрожує сталому функціонуванню системи життєзабезпечення суспільства в цілому", – пише директор Національного інституту стратегічних досліджень.

В тренді
Купуйте продукти і не виходьте з дому: на Буковині введуть нові суворі обмеження

Енергетична інфраструктура може побічно нести загрозу об'єктам, розташованим далеко від місця безпосередній атаки. "Цілеспрямовані дії фактично були зруйновані багато вугледобувні підприємства, блокувалася і руйнувалася транспортна інфраструктура. У свою чергу, це призвело до проблем з постачанням вже видобутого вугілля споживачам, насамперед – на теплові електростанції, що стало викликом для стабільного функціонування всієї об'єднаної енергетичної системи України. як наслідок погіршилася і соціально-економічна ситуація не тільки в східних областях, а й у всій Україні. Крім того, це сформувало довгостроковий виклик енергетичної безпеки держави в цілому", – вважає Володимир Горбулін.

Він також навів у приклад дії в енергетичній сфері в інших країнах: майже синхронні підриви енергетичної інфраструктури, які припинили постачання природного газу та електроенергії в Грузію в січні 2006 р.; вибух на газопроводі в Туркменістані в квітні 2009 р., який допоміг Росії призупинити дію незручного для неї договору з Туркменістаном.

Як Україна виграти "гібридну війну"

На думку Володимира Горбуліна, для перемоги України необхідно виграти політичну битву – не піддатися на нав'язування нашій країні зовнішньої волі, при цьому виснаживши супротивника.

На інформаційному фронті реакція на агресію повинна стати більш цілісною, впевнений Горбулін. Багато що тут залежить від медіа-сектору та громадських активістів, оскільки левову частку пропаганди держава обмежити часто не в змозі. З іншого боку, Україні необхідно створити ефективне мовлення на іноземну аудиторію, оскільки МЗС не зможе закрити всі проблемні напрямки.

Проте на даному етапі основним завданням є дати ефективну відповідь на військову агресію проти нашої держави. У цій сфері, як вважає радник президента, багато чого буде залежати від зовнішніх факторів, у тому числі від підтримки з боку партнерів.

В той же час, нашій країні необхідно сформувати систему аналізу загроз і захисту критичної інфраструктури. На думку радника Порошенка, захист об'єктів енергетичної інфраструктури, особливо в районі бойових дій, повинна стати одним із пріоритетів для держави. Для ефективної роботи об'єктів енергетики потрібно об'єднати зусилля органів державної влади, приватного сектору, місцевої влади і населення.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...