Як подолати стрес і повернутися до нормального життя

21 квітня 2015, 18:00

У Києві пройшла лекція «Психологічні наслідки пережитого насильства» в рамках проекту Гуманітарного штабу Рината Ахметова «Травма війни»

Гештальт-терапевт Євген Гончарук. Фото: прес-центр.

Гештальт-терапевт Євген Гончарук. Фото: прес-центр.

Гештальт-терапевт Євген Гончарук дав практичні рекомендації, як людям подолати наслідки стресу.

"Гуманітарна криза в Україні почалася близько року тому, і призвела до величезної кількості людських страждань, у тому числі і психологічних, – вважає Євген Гончарук. – Мільйони жителів Донбасу стали заручниками ситуації. Зараз вони не відчувають себе в безпеці ні у власному будинку, ні в орендованій квартирі, втікши подалі від бомбардувань".

Реклама

З чим вони зіткнулися? Загроза здоров'ю і життю, позбавлення матеріальних благ, утиск прав, обмеження волі, маніпулювання свідомістю – ось лише невеликий список проблем, з якими залишилися один на один жителі Донбасу.

Психологи знають, що якщо емоційні та фізичні страждання жертви насильства досить сильні, то можна констатувати, що жертва переживає посттравматичний стресовий розлад. Це тривалий психологічний стрес, який може розвинутися після перенесеної людиною фізичної або психологічної травми. Наслідки таких глибоких потрясінь, як, наприклад, сексуальне насильство, участь у військових діях або якесь жахливе подія, часто призводять до появи цілого ряду симптомів стресу. Це можуть бути нічні кошмари, депресія, тривога, відчуття уразливості. Крім того, і учасників бойових дій, і жертв насильства мучать яскраві спогади про сталася травмуючої ситуації. Вони знову і знову переживають весь жах трагедії, що трапився.

Як фахівці визначають наслідки пережитого насильства:

1. Порушується звична картина світу. Всі ми віримо в те, що світ влаштований справедливо, і якщо ти хороша людина, то з тобою нічого поганого трапитися не може. А насильство позбавляє нас ілюзій про безпеку світу.

Реклама

2. Порушується базова безпека. Ми всі з дитинства звикли, що наш будинок – це наш притулок, найбезпечніше місце. Під час військових дій цей стереотип руйнується. Навіть у найбільш безпечному будинку сховатися не можна! І це буквально вибиває ґрунт з-під ніг.

3. Порушується цілісність кордонів особистості. Як це проявляється? Людина перестає відчувати огиду до неприйнятних ситуацій, вона стає нерозбірливою в контактах, пригніченою, поглинає неймовірну кількість негативної інформації, дозволяє іншим вторгатися в особистий простір проти своєї волі. Люди вже не можуть адекватно оцінювати ситуацію.

В тренді
У Львові попрощалися із захисником Луганського аеропорту: воїну було 18 років (фото)

4. Відбувається відігрування сцен насильства в ситуації "тут" і "зараз". У гештальт-терапії це називається – "Незавершена ситуація". Жертви знову і знову потрапляють у ситуації, в яких, до них можуть застосувати насильство в тій чи іншій формі. Вони в цьому не винні, це їхня трагедія на несвідомому рівні. Але і з їх боку певна частка провокацій є, і вони повинні це усвідомлювати. При цьому жертви можуть себе ідентифікувати або з роллю жертви, або з роллю агресора-гвалтівника. І потім ці відносини можуть програватися з психологом або близькими людьми.

Дуже важливо, щоб людина не залишалася тет-а-тет зі своєю проблемою, і не здавався ні за яких обставин. Він повинен розуміти, що є не безвольною жертвою ситуації, а може на неї впливати і змінювати по своїй волі. Людина повинна знайти нові опори в своєму житті.

Реклама

Як подолати наслідки пережитого насильства:

1. Цілеспрямовано формувати безпеку в зв'язках і уподобаннях з людьми. Потрібно відновлювати відчуття безпеки. Уявити своє найбільш "Безпечне місце", і подумки повертатися туди. Важливо також знайти опору у відносинах, спертися на близьких людей, в яких ви впевнені.

2. Вибірково ставитися до будь-якої інформації, піддавати її сумніву, дотримуватися "інформаційного посту". Потрібно відновлювати відчуття відрази до зла, тренувати здатність говорити "Ні". Не дозволяти іншим людям проникати до вас у душу більше, ніж хотілося б вам. І не перетинати без потреби межі особистого простору інших людей.

3. Об'єднуватися в співтовариства однодумців. У жителів східних регіонів сталося сильне порушення ідентичності, а адже для людини дуже важливо бути причетним до якоїсь спільності людей. І навіть якщо вони фізично і матеріально не постраждали, то психологічна травма найсильніша. Щоб подолати наслідки травми людям треба об'єднуватися, допомагаючи один одному.

4. Навчитися себе поважати, і пропрацювати агресію. При цьому пасивно-агресивна жертва начебто і хоче допомоги, але зробить все, щоб її не прийняти. Таке опір – одне з найскладніших. Формально такі люди погоджуються виконувати всі рекомендації, але чомусь нічого з цього не виходить. У таких критичних ситуаціях не соромно боятися і не соромно приймати допомогу!

"Важливо зрозуміти, що війна рано чи пізно закінчиться. І жертвою насильства людина не буде вічно. Якщо ви не можете самостійно впоратися з психологічною травмою, звертайтеся до фахівців. Індивідуальне або групове консультування, спрямоване на надання підтримки, нерідко допомагає полегшити тяжкість травми. Рада на перший погляд, занадто простий, але повірте на слово – він ефективний!" – Впевнений Євген Гончарук.

Всі подробиці в спецтемі Протистояння на сході України

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти