Хто командує українськими військами на Донбасі: головні особи

30 січня 2015, 08:40

Сергій Рюмочкін Сергій Рюмочкін

Глава Генштабу хотів закінчити активні бойові дії за місяць, а керівник АТЦ раніше ловив Пукача

Командири української армії опинилися у вкрай складній ситуації: з одного боку, атаки бойовиків на Донбасі не припиняються, досвід і вправність при веденні реальних бойових дій доводиться отримувати прямо зараз. З іншого боку, солдати задіють в основному оборонну тактику, відстрілюючись від ударів противника. Української армії найпотужнішу підтримку надають добровольчі полки, які нерідко є одними з найбільш боєздатних сил. Проте в даному матеріалі ми підібрали ключові факти про кадрових військових, які зараз командують регулярними військами.

Реклама

Начальник Генерального штабу – Головнокомандувач ЗС України генерал-полковник Віктор Муженко відповідає за військову стратегію українських збройних сил, які у вкрай напружених умовах тримають фронт на Донбасі. Саме на Генштаб покладено функцію оперативного управління сухопутними, десантними військами, а також військово-морськими і повітряними силами.

666_22

Фото mil.gov.ua

Генерал-полковника не один раз вимагали відправити у відставку, востаннє – через події в Донецькому аеропорту, який після 8 місяців відчайдушних сутичок підірвали бойовики. "Киборги", героїчно захищали термінали, зазнали значних втрат. Днями в Міноборони офіційно заявили, що відставка Муженко зараз не розглядається.
"Сама адміністративна зона Донецького аеропорту не представляє ніякої цінності, тому що в результаті інтенсивних бойових дій вона була повністю знищена, що не давало змогу українським військовослужбовцям надалі здійснювати її оборону. Ми були змушені відвести їх на інші рубежі буквально за півтора кілометра від самої злітної смуги, сама смуга також приведена в результаті бойових дій в стан непридатності", – пояснив поточну ситуацію сам Муженко.

Реклама

Про участь російських військ він 29 січня 2015-го говорив таке: "На сьогоднішній день ми маємо документальне підтвердження, зразки документів участі військовослужбовців Збройних сил Російської Федерації у цьому конфлікті на боці сепаратистів". При цьому додав: "Бойових дій з підрозділами регулярних військ російської армії ми не ведемо".

Жодних прогнозів про закінчення боїв Муженко не дає, хоча ще в серпні, через кілька тижнів після призначення, він був упевнений, що активна операція закінчиться за місяць. "Я не хотів би називати конкретні терміни, але активна фаза буде завершена в недалекому майбутньому. Я думаю, що... Не хочу наперед загадувати, називати кількість днів і місяців. Напевно, це трапиться раніше ніж через місяць", – заявив Віктор Муженко в інтерв'ю виданню "Новое время" 4 серпня 2014 року.

Муженко починав військову кар'єру ще в 1983-му з поста командира мотострілецького взводу в Закавказькому військовому окрузі, пізніше командував ротою, батальйоном. Після розвалу СРСР, в 1992 – 1993-му став старшим офіцером групи відділу бойової та морально-психологічної підготовки танкової армії Прикарпатського військового округу. У 1996 році закінчив Академію Збройних сил України і отримав пост начальника штабу – заступника командира полку танкової армії Прикарпатського військового округу, потім став командиром полку. Вже на початку 2000-х Муженко пішов на підвищення і був призначений начальником штабу – заступником командира дивізії Північного оперативного командування. У 2003 – 2004 рік служив першим замом командира механізованої бригади наших миротворців в Іраку. Потім пішов у Сухопутні війська і через кілька років очолив 8-й армійський корпус. З 2012 року і аж до липня 2014 Віктор Муженко служив заступником начальника Генерального штабу Збройних сил.

"Друга людина" в армії, який здійснює оперативне управління, – командувач Сухопутними військами генерал-лейтенант Анатолій Пушняков.

222_87

Реклама

Він, як і Муженко, в певні моменти особисто знаходиться в зоні бойових дій. В кінці минулого року ім'я Пушнякова було пов'язано зі скандалом: у ЗМІ з'явилася інформація, що на брифінгу під час навчань "Репід Трайдент-2014" генерал-лейтенант не виявив належної поваги до роботи волонтерів. Міноборони зробило заяву, що Пушнякова неправильно зрозуміли, а був у той час міністром Валерій Гелетей повідомив, що Пушняков вибачився і подякував волонтерам за роботу.

Анатолій Пушняков вважає, що українським військовослужбовцям на Донбасі доводиться набагато складніше, ніж солдатам в Афганістані в 80-х. "На власному досвіді можу стверджувати, що по вогневому впливу українським військовим в районі проведення антитерористичної операції доводиться важче, ніж свого часу радянським в Афганістані", – заявив він в інтерв'ю ТСН на початку серпня 2014 року.

Щодо третьої хвилі мобілізації Анатолій Пушняков говорив: "Для підтримки обороноздатності держави та завершення антитерористичної операції виникла необхідність проведення третьої черги часткову мобілізацію. Всіх підряд в армію викликати не будемо, до уваги в першу чергу приймається військово-облікова спеціальність військовозобов'язаних. Викликає в першу чергу будуть військовослужбовці запасу, які мають бойовий досвід та досвід військової служби у миротворчих підрозділах, а також служби в армії взагалі. Ну і, звичайно, обов'язково буде проводитися ретельний медичний огляд тих, кого будуть закликати".

Анатолій Пушняков закінчив Харківське гвардійське вище танкове командне училище, Військову академію бронетанкових військ ім. Р. Малиновського та Національну академію оборони України. Згідно з даними з відкритих джерел, він проходив службу на посадах командира танкового взводу і командира танкової роти мотострілецького полку, начальника штабу – заступника командира танкового батальйону. У 80-х служив в Афганістані. Пізніше дослужився до начальника штабу – заступника командира механізованої дивізії і командира дивізії. Вже на початку 2000-х Пушняков очолив армійський корпус, а в 2004 році став першим заступником командувача військами Західного оперативного командування. Через рік він був призначений командиром українського миротворчого контингенту, одночасно заступником командира багатонаціональної дивізії "Центр Південь". Пізніше Пушняков очолював головне управління особового складу і служив заступником начальника Генерального штабу Збройних Сил України. З 2007 по 2009 рік Анатолій Пушняков обіймав посаду заступника командувача Сухопутних військ з бойової підготовки – начальника управління бойової підготовки. Згодом став першим замом командувача, а з 2014 року – командувачем Сухопутних військ.

Високомобільні десантні війська на даний момент очолює полковник Володимир Іванов. Згідно з матеріалами сайта Міноборони, він перебуває в статусі тимчасово виконуючого обов'язки командувача ВДВ.

Реклама

Міністр оборони генерал-полковник Степан Полторак, на відміну від керівників Генштабу, прямого оперативного командування військовими операціями не здійснює. На нього покладено швидше "менеджерська функція".

В тренді
Увійти до складу РФ чи визнати "ДНР": Пушилін готує три варіанти звернення до Путіна

333_74

Фото kmu.gov.ua

До призначення міністром Полторак очолював Національну гвардію. У день голосування по його кандидатурі у Верховній Раді, 14 жовтня 2014 року, Полторак заявив: "Україна потребує миру. Гарантом цього світу можуть бути тільки сучасні, добре підготовлені, мобільні і добре оснащені Збройні Сили України".

Головним завданням відомства він вважає "вчасно забезпечити мобілізованих речовим майном, харчуванням, зброєю, організувати процес навчання, продумати всі кроки по організації цього процесу". Думка міністра про медичну допомогу українським бійцям таке: "Сьогодні в зоні АТО діє достатня кількість польових госпіталів, які розгорнуті на базі стаціонарних".

16 січня 2015, виступаючи у Верховній Раді, Степан Полторак заявив, що задоволений командирами, які керують операцією на Донбасі: "Ті керівники, які сьогодні керують антитерористичною операцією, є керівниками в секторах виконання бойових завдань, абсолютно досвідчені. У них є повноваження, є досвід відповідної роботи. І поки вони в силу цих можливостей виконують свої завдання своєчасно ".

Степан Полторак закінчив вище військове командне училище ім. Кірова і Військову академію Збройних Сил України. На військовій службі він знаходиться з 1983 року, починав з командира взводу, роти, потім став начальником штабу батальйону, командиром батальйону, полку, бригади, начальником штабу дивізії. На початку 2000-х був призначений начальником Академії внутрішніх військ МВС України. Після зміни влади, 28 лютого 2014 року, Степан Полторак став командувачем Внутрішніх військ МВС, з 15 квітня командувачем Національної гвардії. Восени Верховна Рада дала добро на призначення Півторака міністром оборони.

Антитерористичний центр СБУ, у структурі якого знаходиться штаб, який координує дії українських силовиків на Донбасі, очолює генерал-полковник, перший заступник голови Служби безпеки Василь Сергійович Грицак.

444_58

"Грицак – колишній керівник управління" К "по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю СБУ. Крім управління АТЦ, він ще в силу свого досвіду повинен стежити за масштабами витрачання коштів військовими і МВС і припиняти злодійство", – так прокоментував призначення Грицака політолог Тарас Березовець у своєму блозі на УП

У січні 2015 Грицак брав участь у нараді президента Петра Порошенка з силовиками, куди були запрошені також Віктор Муженко, начальник Держприкордонслужби Віктор Назаренко, міністр інформаційної політики Юрій Стець і нинішній радник президента Юрій Бірюков.

У 2009 році під керівництвом Василя Грицака був затриманий екс-глава департаменту зовнішнього спостереження МВС України Олексій Пукач. "У нас була інформація, що він був у Луганській і Житомирській областях. Ми шукали і там, і там. За годину до темряви ми змушені були приймати рішення про штурм, оскільки, якби він помітив хоч щось, що викликало його занепокоєння , він би миттєво змінив місце перебування", – розповідав тоді Грицак.

У керівника АТЦ є тезка і із однаковим прізвищем – колишній народний депутат від Партії регіонів Василь Миколайович Грицак, чиє ім'я свого часу пов'язували з концерном ЄДАПС.

Василь Сергійович Грицак закінчив історичний факультет Луцького державного педагогічного інституту. На початку 1990-х працював водієм господарського відділу УКДБ УРСР по Рівненській області, потім перейшов на службу на оперативних і керівних посадах у відділі захисту національної державності УСБ в Рівненській області. У 2000-2004 роках працював начальником відділу Управління національної державності, після чого став заступником начальника Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом. У 2005 році Василь Грицак вже очолив Київське обласне управління СБУ, через рік – Київське міське управління. З 2009 року він отримав посаду зама голови СБУ – начальника Головного управління по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю, незабаром став першим заступником голови СБУ. Керівництво АТЦ прийняв 7 липня 2014-го.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти