Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Надійність енергопостачання східних областей України під загрозою внаслідок блокування роботи енергетичних компаній

28 жовтня 2019, 10:17

Державна виконавча служба наклала арешт на рахунки ДТЕК Донецькі електромережі на суму 1,2 млрд грн і рахунки ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля на суму 1,3 млрд грн

Фото: В. Лазебник

Фото: В. Лазебник

Операційна діяльність операторів системи розподілу (ОСР) може бути обмежена в будь-який момент. Компанії не можуть забезпечувати надійним електропостачанням населення і промисловість на території своєї ліцензійної діяльності – контрольованій території Донецької області, у т.ч. наближеної до лінії розмежування в районі проведення Операції Об'єднаних сил. Обмеження роботи ОСР може призвести до порушення цілісності та безпеки енергетичної системи країни.

Арешт рахунків ДТЕК Донецькі електромережі пов'язаний з боргами компанії перед ДП "Енергоринок", які утворилися внаслідок виконання компанією рішень органів влади (КМУ і РНБО) про постачання електроенергії та купівлю сальдо-перетоків з неконтрольованої території Донецької області в 2014-2017 рр.

Аналогічні борги сформовані також у інших операторів системи розподілу Донецької і Луганської областей і на сьогоднішній день складають сумарно 12 млрд грн. Протягом 5 років різними представникам законодавчої і виконавчої влади неодноразово ініціювалися законодавчі акти для врегулювання заборгованості, однак жоден з них так і не був прийнятий.

Через блокування рахунків Державною виконавчою службою (ДВС) істотно обмежені можливості ДТЕК ДЕМ виїжджати на аварії та повертати світло в будинки людей: рахунки заблоковані – неможливо закупити матеріали для ремонтів і паливо для машин аварійних бригад. При цьому в Донецькій області сьогодні висока аварійна ситуація, пов'язана з наближеністю до зони бойових дій і лінії розмежування. За весь час бойових дій ДТЕК ДЕМ виконав більше 16 тис. ремонтів в районі Бахмута, Авдіївки, Мар'їнки, Торецька та інших міст області. Також ДТЕК ДЕМ не може виконувати роботи по приєднанням і розвивати інфраструктуру області через свої інвестиційні програми.

Арешт рахунків ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля пов'язаний із заборгованістю компанії перед ДП "Енергоринок", основна частина якої сформована через борги державних шахт і КП "Компанія "Вода Донбасу", постачальника води для КТ і НКТ Донецької області в 2014-2019 рр. 17 жовтня управління ДВС у м. Вугледар проведена інвентаризація ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля: підстанцій, трансформаторів, іншого обладнання ПЕМ для подальшої примусової реалізації на торгах.

У разі відсутності рішення ситуації, що склалася, ДТЕК Донецькі електромережі не зможе забезпечувати надійним електропостачанням 3,5 млн жителів області, всі військові об'єкти області, 1565 бюджетних організацій, 200 комунальних підприємств, 37 підприємств, що забезпечують водотеплопостачання. ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля не зможе здійснювати свою ліцензійну діяльність, що може мати критичні наслідки для регіону – аж до повного відключення води КП "Компанія "Вода Донбасу" для всіх жителів області та можливого затоплення держшахт.

Реклама

Компанії ДТЕК Донецькі електромережі і ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля звертаються до Кабінету Міністрів України та персонально до прем'єр-міністра Олексія Гончарука, міністра енергетики та захисту навколишнього середовища Олексія Оржеля, міністра у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України Оксани Коляди і губернатора Донецької області Павла Клименка з проханням здійснити оперативні дії для розблокування операційної діяльності ДТЕК Донецькі електромережі та ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля.

Також необхідно на законодавчому рівні ініціювати питання погашення заборгованостей на енергоринку, сформованих через бойові дії на сході України. Компанії ДТЕК Донецькі електромережі і ДТЕК ПЕМ-Енерговугілля готові до відкритого діалогу для пошуку конструктивних рішень, які вирішують питання діяльності ДП "Енергоринок", операторів системи розподілу Донецької та Луганської областей, а також сприяють збереженню енергобезпеки України та захисту інтересів її громадян.

Довідкова інформація

В тренді
У Донецьку вбили ватажка "ДНР": що відомо про загибель російського офіцера

• З початку проведення АТО і по травень 2015 року, після втрати контролю над частиною Донецької і Луганської областей, держава Україна прийняло рішення продовжувати поставки електроенергії на зазначені території, враховуючи невизначеність термінів проведення АТО (нині ООС) і проживання на непідконтрольною території мільйонів українців. Указ Президента України та Постанова Кабінету Міністрів України.

• Компанія ДТЕК ДЕМ працювала відповідно до законодавства України і до травня 2015 року продовжувала постачання електроенергії.

• Після припинення постачання електроенергії у 2015 році в один момент розмежувати енергосистеми України і НКТ було технічно неможливо, оскільки це призвело б до відключення від електроенергії населення і підприємств в прифронтовій зоні на підконтрольній Україні території (Авдіївка, Мар'їнка і т.д.).

• КМУ було прийнято постанову №263 від 07.05.2015, згідно з якою ДТЕК ДЕМ зобов'язали купувати сальдо-перетоки електроенергії з контрольованої території (КТ) на неконтрольовану (НКТ).

• 26.07.2017 р. відразу ж після будівництва необхідних додаткових ліній електропередач, сальдо-перетоки були припинені. Згідно з постановою КМУ №595 від 7.11.14, держава повинна була заплатити за поставлену і неоплачену електроенергію на НКТ за рахунок економії по пільгах та субсидіях на даній території, чого не було зроблено.

• Борг НКТ перед усіма енергопостачальними компаніями на території Луганської та Донецької областей становить 12 млрд грн.

• На сьогодні ДТЕК ДЕМ забезпечує електроенергією 1565 бюджетних організацій (дитячі садки, школи, лікарні), 200 комунальних підприємств, 37 підприємств, що забезпечують водотеплопостачання, 200 підприємств, що забезпечують телерадіокомунікації Донецької області, 10 підприємств магістрального газотрубопроводу, вуличне освітлення міст Донецької області і більше 3-х мільйонів людей, що живуть в Донецькій області. Енергетична інфраструктура знаходиться в зношеному стані: на контрольованій території Донецької області з серпня 2018 по серпень 2019 року ДТЕК ДЕМ ліквідував 9072 аварії. Щодня усуваються 25 аварій в весняно-літній період і до 100 аварій в осінньо-зимовий.

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...