Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Обвалення рубля в Донбасі: жителі обурюються від нових цін, а бойовики лякають продавців законами воєнного часу

4 вересня 2015, 07:45

Станіслав Донець, Дмитрий Сопкін

Бойовики заявили, що не будуть піднімати пенсії і зарплати, а також заборонили продавцям приймати гривні до оплати

У Донецьку змінився курс. Фото: Соцмережі

У Донецьку змінився курс. Фото: Соцмережі

Реклама

В Донецке паника на рынках и в магазинах – в жизнь воплотилось плохо известное обывателю понятие "плавающий курс рубля". О введении этого "плавающего курса" еще летом объявлял глава донецких боевиков Александр Захарченко. Тогда беспокойство охватило лишь бухгалтеров и экономистов, понимающих, что это означает.  Вчера спокойствие покинуло всех остальных. Сегодня.ua разбиралась в происходящем.

"Не верьте ценникам!"

Курс рубля и гривны – 2:1, казавшийся в Донецке уже привычным, хоть и странным, в первой половине дня вдруг сделал кульбит и превратился в 3:1. То есть рубль рухнул на 50%. И не просто так, а по директиве так называемого "центрального республиканского банка", который возьми да и привяжи курсы к российским цифрам. Таким образом гривна стала стоить 2,99 рубля, доллар – 66 рублей, евро – 74 рубля.

Часам к 10 утра продавцы в магазинах и на рынках начали переписывать ценники. "На Калининском рынке продавцы и покупатели выражаются так, что уши вянут. Что-то продают по курсу гривны к рублю 1:2, а что-то уже 1:3. Несчастное печенье, которое я покупал по 32 рубля за упаковку, к вечеру стало стоить 48 рублей. Здравствуйте, московские цены, как говорится! – поделился с Сегодня.ua житель Донецка Константин Величко. – Один продавец сказал, что начальство под угрозой штрафа запретило принимать к оплате гривны. Так гривны мало кто платит, все их дома хранят".

У Донецьку паніка на ринках і в магазинах – в життя втілилося погано відоме обивателю поняття "плаваючий курс рубля". Про введення цього "плаваючого курсу" ще влітку оголошував глава донецьких бойовиків Олександр Захарченко. Тоді занепокоєння охопило лише бухгалтерів і економістів, які розуміють, що це означає. Вчора спокій покинув усіх інших. Сегодня.ua розбиралася у цих заходах.

"Не вірте цінникам!"

Курс рубля і гривні – 2:1, що здавався в Донецьку вже звичним, хоч і дивним, в першій половині дня раптом зробив кульбіт і перетворився на 3:1. Тобто рубль звалився на 50%. І не просто так, а за директивою так званого "центрального республіканського банку", який візьми та й прив'яжи курси до російських цифр. Таким чином гривня стала коштувати 2,99 рубля, долар – 66 рублів, євро – 74 рублі.

Години до 10 ранку продавці в магазинах і на ринках почали переписувати цінники. "На Калінінському ринку продавці і покупці виражаються так, що вуха в'януть. Щось продають за курсом гривні до рубля 1:2, а щось вже 1:3. Нещасне печиво, яке я купував по 32 рубля за упаковку, до вечора стало коштувати 48 рублів. Здрастуйте, московські ціни, як то кажуть! – поділився з Сегодня.ua житель Донецька Костянтин Величко. – Один продавець сказав, що начальство під загрозою штрафу заборонило приймати до оплати гривні. Так гривні мало хто платить, всі їх удома зберігають".

cn-tk3pueaej7ni

Фото: Соцмережі

"Республіканський банк", водоканал, міськгаз і тепломережа, офіси інтернет- і телепровайдерів зметикували що до чого дуже швидко, і вже після полудня брали абонплату за новим курсом. "Пішов платити за кабельне та інтернет. Зазвичай віддавав 110 гривень або 220 рублів. Цього разу віддав 330 рублів", – розповів житель Кіровського району Донецька Станіслав Цвєтков. За його словами, в одному з районних супермаркетів касири похрипли, доводячи покупцям, що цифри на цінниках не відповідають новим цінами. У підсумку магазини закрили на переоцінку.

Пенсії і зарплати – без змін

Несподіваний підступ влаштував новий курс працюючим донеччанам. Як виявилося, ніхто не збирається перераховувати їм зарплату за новим курсом. Втім, індексувати пенсії та соціальні виплати теж поки немає в планах так званого "керівництва республіки".

"Пенсія більше не буде, – сказала глава т. зв. "Міністерства фінансів ДНР" Катерина Матющенко. – Ми зафіксували всі виплати бюджетникам. Як ми виплачували одну суму з травня, так і будемо виплачувати. З тарифами те ж саме – залишається курс 1:2, це ж стосується цін на проїзд і на бензин".

"Моя подруга в шоці. Вона отримувала 8 000 рублів, їм заявили, що така зарплата і залишиться, ніхто перераховувати на 12000 не буде. Коротше, народ обдурили в черговий раз", – написала в соцмережах донеччанка Наталія Новікова. Інші донеччани щиро дивуються, чому, незважаючи на погрози і попередження "лідера", продавці перераховують ціни на товари, завезені з Росії.

"Чому товар, куплений за рублі, мені будуть впарювати за курсом 1:3? Гривні тут при чому? – цікавиться житель шахтарської столиці Ілля Жилкін. – Цікаво, чи будуть мітинги? Бабусі на лавку біля мого під'їзду вже щосили шумлять, збираються до Захарченка йти розбиратися".

"Спекулянтів вгамуємо"

У свою чергу глава бойовиків Олександр Захарченко вторить, що все в порядку, все за планом. "Присікаючи неминучі панічні настрої, хочу відразу сказати – це міра абсолютно закономірна, прогнозована, і жодних негативних наслідків для громадян "ДНР" вона не передбачає, – заявив Захарченко. – На прилавках наших магазинів переважна кількість російських товарів, куплених в РФ і за рублі . Собівартість цих товарів і курс гривні не пов'язані ніяким чином. Перерахунок рублевої ціни російських товарів з урахуванням нового курсу економічно не обгрунтований, буде розцінюватися як спекуляція і припинятися відповідним чином і за законами воєнного часу. Це стосується і продукції, завезеної з території України. Кінцева ціна цих товарів вже визначена з урахуванням актуального ринкового валютного курсу, і повторний перерахунок також є спекуляцією і також присікатиметься найжорстокішим чином".

11949482_751037871675152_4256586795645264824_n

Фото: Соцмережі

Пригрозивши спекулянтам, Захарченко заявив, що буде "деякий перехідний період".

Донеччани в шоці від цих нововведень. "Гривню я нікому не віддам, я тримаю її для покупок в логістичному центрі під Артемівськом, – сказала Олена Джура, мешканка Ворошиловського району Донецька. – Я знаю, що і ця "нова влада" тільки й думає, як залізти до нас у кишеню. Вже всі давно все перерахували 1:3, і ніякі інспекції їм не указ. Я хочу закуповуватися за нормальною ціною і за рідні гривні, а не чужі рублі!"

Всі подробиці в спецтемі Жизнь на Донбассе

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...