"Всьому настає кінець": у "ДНР" і "ЛНР" грошей дедалі менше, а обурення людей зростає

23 листопада 2016 7:39

Зайцев Василій , Станіслав Донець , Дмитрий Сопкін

Вчителям сказали, що зарплата за листопад буде в кінці грудня, а товари продовжують дорожчати

Як би не намагалися ватажки так званих "ДНР" і "ЛНР" зобразити видимість процвітання окупованих територій – на ділі ситуація в окупованому регіоні погіршується з кожним днем. Змучені війною донеччани можуть залишитися без засобів до існування. Затримки по зарплатах і деяких соцвиплат тривають більше місяця, при цьому ватажки вже не бояться залишати без грошей самих бойовиків.

Реклама

"У квазідержавних утвореннях сходу України продовжує погіршуватися соціально-економічна ситуація. Це супроводжується системними затримками або частковими виплатами пенсій, заробітних плат працівникам так званої бюджетної сфери і навіть незаконним збройним формуванням", – повідомив нещодавно на брифінгу помічник голови Державної прикордонної служби України Олег Слободян.

За його словами, причина такого стану справ – у зниженні "фінансування" республік з боку Росії. "Жорстка позиція російських кураторів у питанні фінансування спонукає сепаратистську владу до пошуку нових джерел наповнення так званого бюджету. Як правило, за рахунок посилення тиску на місцеве населення і бізнес. Зокрема, вводяться нові і підвищуються існуючі податки і збори, здійснюється примусове стягнення боргів за комунальні послуги і так далі", – заявив Слободян.

cw2jumyxiaalizc_01

Фото: Соцмережі

Реклама

Кудись зникли надбавки до пенсії і зарплати

У Донецьку підтверджують – і затримують, і тиснуть. При цьому, не завдаючи собі клопоту пояснити, що взагалі відбувається і чи скоро закінчиться. "Зарплату за жовтень дали частково, – розповідає співробітник однієї з донецьких лікарень Олена. – Молодшим медичним працівникам дали 50%, лікарям десь дві третини. Мій оклад – 4000 (1591 грн за курсом НБУ), а мені видали 2000 рублів (795 грн). І ніхто не каже, коли дадуть решту. Ходять розмови, що якісь затримки з переведенням грошей з Росії, хоча ось пенсіонерам – матері моїй, наприклад, за жовтень повністю видали пенсію. Щоправда обіцяна Захарченком надбавка в 10% кудись зникла. Один раз була, а тепер немає. Та й в цілому я з лікарями розмовляю, а вони за голови хапаються. Кажуть, що всі витратні матеріали для забезпечення лікарні доведеться самим шукати. Грошей навіть на лампочки немає і вже повертаємося до практики кінця 90-х років, коли жебракували у пацієнтів канцелярські товари, лампочки, фарби. Крім того, що запаси ліків далеко не в ідеальному стані і медикаменти набувають для себе самі хворі".

Вчителі також у трансі – їм сказали, що зарплата за листопад буде в кінці грудня. "Чутки чи ні, але тенденція дуже сумна. Значить, знову перед Новим роком залишимося без грошей, тому що доведеться віддати борги, які робляться зараз. Нещасні 7 тисяч рублів (2784 грн) зарплати доводиться буквально вигризати, а потім намагатися на них прожити", – поскаржилася викладачка Марина Лукова. Працівники комунальних підприємств тільки зітхають – востаннє живі гроші вони отримали на руки в кінці вересня.

До речі, пенсіонери свої гроші отримали, хоча і з затримкою на кілька днів, і, як уже було сказано, без обіцяної 10-відсоткової надбавки. "Страшно, що це можуть бути останні гроші – раптом вже не будуть платити", – бідкалася старенька біля одного з відділень "центробанку ДНР". Її заспокоїли товарки: "Гумконвой з Росії обіцяли надіслати 24-го числа, там гроші привезуть".

З відкриттям справи краще почекати

Реклама

Привозить гумконвой гроші чи ні – достеменно невідомо. А ось те, що в Росії раптом виявилися проблеми з кореспондентськими рахунками, за якими на окуповані території через НКО (небанківські кредитні організації) йшли мільйони рублів, підтверджують бізнесмени та підприємці.

"В тому місяці мій батько збирався відкрити свою невеличку справу. Нічого військового, звичайний бізнес – купив дешевше, продав дорожче. І навіть офіс знайшли, почали там робити ремонт, обладнання завозити. Але все зупинилось після того, як почали обходити різні дозвільні відомства. Батько взагалі був розлючений, каже, що треба оббігати купу інстанцій, в ніжки покланяться і різні "держпослуги" оплатити. Все закінчилося практично не встигнувши початися. Один хороший знайомий сім'ї, який має зв'язки у цій податковій, сказав, що з відкриттям своєї справи краще трохи почекати. Нібито зараз у "ДНР" збираються істотно підняти ставки для підприємців, так що невідомо, наскільки прибутковою буде своя справа в нових реаліях", – розповів донеччанин Олексій Федоров.

cjs7cdexaaaudph

Фото: Соцмережі

Підприємець Юрій Луговецький зазначив, що йде поступово подорожчання всіх товарів, що поставки з Росії раптом почали буксувати, митники і прикордонники раптом почали дуже старанно цікавитися товарами і документами. "Та так старанно і жадібно цікавляться, що возити з Росії стає невигідно. Немов перекрили якісь канали в нашу сторону", – скаржиться підприємець.

Реклама

"У Росії розуміють, що гроші розкрадаються"

В тренді
Під Одесою спалахнула масштабна пожежа на складах АТБ – вогонь вирував на 10 тис. кв м (фото, відео)
У передмісті Одеси горіли склади. Колаж: "Сьогодні"

"Про те, що йде скорочення фінансування, бойовики знали ще з початку вересня. Були різні попередження по лінії російських кураторів. На що розраховувало керівництво "ДНР" і "ЛНР" – невідомо. Росія вже до кінця серпня розуміла, що треба скорочувати фінансування цих територій, – розповів Сегодня.иа військовий експерт Дмитро Тимчук. – Всьому настає кінець, в тому числі і підшкірним запасам жиру Росії. Це пов'язано з санкціями, і з падінням цін на енергоносії. Доводиться відмовлятися від імперських амбіцій. На тлі цього в Кремлі не розуміють, що буде з "ЛНР" і "ДНР".

За словами Тимчука, Донбас для Росії – як валіза без ручки, яку кинути шкода, тому що це вдарить і по рейтингу і по самолюбству Путіна, але і тягнути її все більш проблематично. Поки Росія не відмовляється повністю від окупованого Донбасу, але не розуміє економічної доцільності подальшого фінансування Донбасу. "До того ж у Росії прекрасно розуміють, що частина виділених грошей просто розкрадається бойовиками", – стверджує експерт. При цьому він не думає, що фінансування припиниться повністю.

"Якби Росія вирішила відмовитися від Донбасу, вона б вивела свої війська, тоді і питання фінансування відпало б само собою. Але, поки на окупованій території є російські війська, Росія буде в тій чи іншій мірі підтримувати життя в цих утвореннях. Питання в тому, до якого скорочення фінансування дійде Кремль? На мій погляд, вони будуть балансувати, щоб зобразити якусь соціальну підтримку, і розраховувати бойовикам на багатомільйонні вливання не доводиться", – розповів Тимчук.

"Нас у карти програли, чи що?"

У Донецьку бойовики нарікають з приводу безгрошів'я, причому виносять це в соціальні мережі, де розповідають про те, що не бачать "зарплат" вже другий місяць. "Корпус зарплату отримав, "Схід" – отримали. Всі отримали, а батальйон "Патріот" у карти програний чи що? Ау, там, на верхах! Дайте грошей нам!, – пише бойовик "Міша Донецький", дописуючи повідомлення великим матом на адресу "верхів". – У нас постійні затримки! Минулого разу дали через 1,5 місяця після вересневої... Зараз знову воду мутять".

cviavb5waaa-fx__01

Фото: Соцмережі

Дружини вбитих бойовиків розповіли, що разом з підписанням контракту в "військкоматах ДНР" бойовики писали ще і заяву на його закінчення. "Так що коли чоловіка вбили, його заяву швидко оформили, і вийшло, що він помер цивільним, – розповіла дружина вбитого бойовика по імені Нюра. – Вогнепальні рани фіксуються як побутові травми – і ніяких виплат за поранення ніхто ніколи не бачив. Похоронні теж не виплачують, лікування, похорон – все за рахунок сімей".

"У мене один знайомий є, пішов до військкомату, щоб трохи грошей заробити. Раніше ж вояки "ДНР" заробляли значно більше, ніж прості донеччани. Підписав там контракт, а тепер дні рахує до кінця терміну. Виявляється, їх там теж урізали практично у всьому, навіть форму зимову довелося купувати за свій рахунок. Каже, що якби не видавали російську гуманітарку, то і на їжу не вистачало б. Адже він йшов з надією отримувати 15 000 рублів (5966 грн) на місяць, а в результаті на руки видають лише половину обіцяного", – поділився місцевий житель Ігор.

"Бунт придушать відразу ж"

Військовий експерт Георгій Салманішвілі підкреслює парадоксальність ситуації: пенсіонери гроші отримують більш-менш справно, а бойовики – з затримками.

"Грошей стало менше однозначно. І завдання влади ДНР" – не допустити соціального бунту, кістяком якого завжди були бабусі і дідусі. Інакше всі ідея "новоросії" та іже з нею підуть прахом, як тільки це покажуть по телебаченню. Бойовики-найманці бунтувати не будуть – вони розуміють, що їхній "російський бунт, безглуздий і нещадний" буде пригнічений відразу ж, – каже Салманішвілі. – Їх підтримують в озлобленому стані на слабкому грошовому повідку, щоб найслабші самі пішли, а більш стійкі продовжували воювати і підтримувати вогнище напруженості на Донбасі".

Експерт вважає, що найманців поступово витісняють кадрові військові, яких "немає" на Донбасі, за заявами Кремля. "Місцеві хочуть стріляти і "віджимати", російські – отримувати свої гроші безпроблемно і особливо не напружуватися. "Старші брати" відчувають себе впевненіше і нахабніше на Донбасі, тому можна припустити, що градус кипіння і взаємної неповаги вже дуже високий і гряде черговий сплеск розборок бойовиків один з одним, особливо ближче до Нового року – на тлі безгрошів'я і наближення свята "дах" може злетіти у багатьох вояків", – вважає Салманішвілі.

Всі подробиці в спецтемі Нове загострення у війні з Росією

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти