Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Цікава прогулянка по Харкову: Полтавський шлях

13 листопада 2016, 06:48

Максим Іванов

Раніше тут жили лебеді і Махно, а також бував Чайковський

Будівлю під номером 35 звели 106 років тому

Будівлю під номером 35 звели 106 років тому

У другій половині XVII століття в Залопанському районі, так його називали в ті часи, виникла дорога на Полтаву з ускладненим проїздом через болота і озера. Пару століть тому майже всі водойми в районі осушили і на той час уже Катеринославську вулицю почали забудовувати особняками для дворян і заможних торговців. Близько 150 років тому з появою в Харкові регулярного залізничного сполучення вулиця почала помітно змінюватися. Замість приватних особнячків тут почали з'являтися готелі і мебльовані кімнати. Саму ж вулицю на той час вирівняли і вимостили. Тому за часів перших поїздів Полтавський Шлях вважався візитною карткою міста, з якої візники прагнули ознайомити заможних гостей.

"БОММЕР". ПЕРШИЙ КІНОТЕАТР ВІД ФРАНЦУЗІВ

1_-__4_01

Зовні кінотеатр "Боммер", розташований на самому початку вулиці, дуже непримітний. Але в історії Харкова це місце відіграє значиму роль – 108 років тому двоповерхова будівля стала першою в місті серед побудованих спеціально для кінопоказів. Його засновники – брати-французи Боммер – на першому поверсі обладнали зал для глядачів на 380 місць, на другому – велике фойє, де очікують нового сеансу розважав оркестр. У 1920-му тут трапилося нещастя: глядачі поспішали зайняти місця в залі, так як в квитках не були вказані місця, і влаштували тисняву на сходах. В результаті обрушилися перила, і кілька людей загинули. З тих пір у всіх кінотеатрах міста на квитках стали вказувати номери крісел. "Боммер" ж славиться тим, що тут демонструються стрічки – переможці різних фестивалів, і авторські стрічки, які не випускають в широкий прокат.

РОСІЙСЬКА КЛАСИКА. ВІЙСЬККОМАТ І ТЕАТР БЕКЕТОВА

2_-__13

ОдназархітектурнихприкрасПолтавського Шляху-будинокпід№13,якийзараздав притулокоб'єднанийвійськкоматНовобаварськогоіХолодногірськогорайонів.Майже190років томубудівлювстиліросійського класицизмузвелиза проектомпершогоміськогоархітектораАндріяТона,якийдоклаврукудо будівництватеатру ім.Шевченко.На початкуХХстоліттязамістьньогопланувализвестивеликийтриповерховийтеатрза проектомОлексіяБекетова,алереалізуватизадуманезавадилаПершасвітовавійна.

ШЕСТИКУТНИЙ СКВЕР. БАСЕЙНИ І ЛЕБЕДІ

Реклама

3_-___01

Уминулі часиПолтавськийШляхбуврозсипомозер,якіскладалируслорічкиЛопань.За часівактивноїзабудовикам'янимибудинкамивкінціXIXстоліттяводоймиосушили.Анавколонайбільшогоозера,якеслужилостокомнечистот,розбилискверзбасейнамипообидва боки вулиці.Унихнавітьжилилебеді.Післяреволюціїбасейнизасипали,алескверзберігколишній вигляд.Ународівінзветьсякруглимабошестикутним,черезвідповіднерозташуваннябудівельпопериметру.

МУЗУЧИЛИЩЕ. ЧАЙКОВСЬКИЙ І КВАРТИРА ГЕНЕРАЛА

4_-__30

В тренді
Заборонена зброя і втрати ЗСУ: як минула доба на Донбасі

Убудинкупід№30,якийпобудували175років тому,якийсь часживостаннійгенерал-губернаторМалоросіїСергійКокошкін,завдяки якомувХарковіз'явивсяЛопанськиймістізниклиболотанамісцісучасногоПолтавського Шляху.З 1883-гоінаступні100роківвбудівлі знаходилосямузичнеучилище,якевідвідувавлегендарнийкомпозиторПетроЧайковський.Ащевцьомубудинкудовгийчасзберігалирояль,наякомуграввидатнийкомпозитор,піаністідиригентАнтонРубінштейн.

АПАРТАМЕНТИ МАХНО. З РОЗКРАДЕНОЇ ЦЕГЛИ

5_-__31

Реклама

Будинок№31позначивновийетапзабудовиПолтавського Шляху.На самому початкуминулогостоліттянавулиціпочализводитивеликіфірмовііприбуткові будинки.Дивлячисьнасучасне оздобленняфасаду,вцескладноповірити,алебудувалицюшестиповерхівкузцегли,розібраноїпризнесенніжитловихбудинків,що стоятьнамісцінинішньогоПалацупраці.Завдякинехитрійкомбінаціїпідрядникибудівництвапоклаливкишенючималісуми.Такожвідомо,щовцьомубудинкудореволюціїживзсім'єюанархістНесторМахно.

БУДИНОК "ТРИКУТНИКА" ОТРИМАВ ДРУГЕ ЖИТТЯ

6_-__33

Будівлю підномером35звели106років тому.Спочаткувонаслужилаприбутковим будинкомідореволюціїналежаларосійсько-американськомусуспільству"Трикутник"-найбільшому виробникугумовихвиробіввРосійськійімперії.Підприємствоіснуєдонині,алепідіншою назвою.Аосьгарнетриповерхове приміщеннязапустовало,покинапорозіперебудовизовсім незгоріло.Довгірокибудинокнаводивжахнаперехожихзовнішнімвиглядом,алевсежйоговідреставрували.Теперцеодназнайкрасивішихбудівельнавулиці.

ВІД ХРАМУ — КДО КІНО І ДОСААФ І НАЗАД

7_-_

ІсторіяСвято-Дмитрівськоїцеркви наПолтавському Шляху,44,йдевсерединуXVIIстоліття.Невеликадерев'яна церковцяпіслякількохперебудовперетвориласявкам'яну.На початкуXXстоліттяцевжебувкрасивийівеликийхрам,якиймігвміститибільше2100парафіян.Урадянськірокибудівлюспотворилиіоблицюваликерамічною плиткою.УньомурозташовувавсяДОСААФікінотеатр"Спорт".ПовернутисядовитоківвдалосяпіслярозвалуСоюзу:заразце-кафедральнийсоборХарківсько-ПолтавськоїєпархіїУАПЦ.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...