Скандал у Харкові: доцент постив зведення "Новоросії", а вчителі зробили селфі біля портрета Путіна

3 квітня 2015, 07:47

Максим Іванов Максим Іванов

Антидержавна позиція послужила приводом для звільнення близько 20 викладачів харківських вузів вчителів шкіл

У Харкові прояв своїх політичних пристрастей в соцмережах обернувся звільненням для викладача НТУ "ХПІ". Співробітник кафедри охорони праці та навколишнього середовища Дмитро Донський активно розміщував на своїй сторінці "ВКонтакті" посилання на новини так званих "ополченців Новоросії".

Реклама

Діяльність чоловіка не залишилася без уваги: скріншоти його сторінки поширили по просторах інтернету, і, врешті-решт, в політесі оголосили про звільнення цього викладача.

"Він написав заяву за власним бажанням, пояснивши це тим, що не зможе працювати через ситуацію, яка склалася навколо нього", – розповів "Сегодня" завкафедрою охорони праці та навколишнього середовища В'ячеслав Березуцький.

При цьому, за його словами, претензій до роботи Донського ні у керівництва, ні у студентів не було, але підсумок все одно неприємний, адже кафедра втрачає професіонала своєї справи – кандидата наук і доцента з великим досвідом роботи. Крім того, за словами завідувача кафедри, ситуація з його підлеглим не пішла на користь і репутації вузу.

___1___06

Реклама

Завкафедрою: "Він написав заяву за власним бажанням". Фото: vk.com

Березуцький запевняє: про те, що викладач висловлював свою політичну позицію при студентах, він не чув, принаймні подібних скарг до нього не надходило. Але щоб уникнути подібних інцидентів в майбутньому, про норми поведінки викладачам він все ж нагадає.

"На найближчому засіданні кафедри ми обговоримо це питання. Все-таки вуз у нас національний, і в ньому повинен бути патріотизм", – говорить Березуцький. Завкафедрою впевнений, що викладачі повинні брати участь не тільки в навчальному процесі, а й у виховному, згідно з яким їм потрібно прищеплювати студентам любов до України. До слова, після резонансу в ЗМІ, Дмитро Донський всі зведення "ополчення Новоросії" зі своєї сторінки видалив.

У департаменті освіти ХОДА кажуть: вже після того, як про інцидент стало відомо громадськості, студенти ХПІ підтвердили, що Донський все-таки висловлював свою позицію на заняттях. "Кожен повинен розуміти, що навчальний заклад – місце, де дітей навчають і виховують, але ні в якому разі не говорять їм про свої політичні погляди, – пояснює директор департаменту Анатолій Бабічев. – Якщо навіть взяти до уваги соцмережі, потрібно враховувати, що у нього в друзях були колеги та студенти, а це теж має значення". За словами чиновника, антидержавна позиція послужила приводом для звільнення вже близько десяти викладачів харківських вузів і ще десятка вчителів шкіл.

В тренді
Посвятила паску і зникла: у Рівненській області четвертий день шукають жінку (оновлено)

До слова, не тільки історія з викладачем НТУ "ХПІ" нещодавно сколихнула соцмережі. За допомогою своєї сторінки в Facebook екс-губернатор Ігор Балута звернув увагу на співробітників 136-ї школи, які нещодавно побували в Бєлгороді на з'їзді вчителів. Обурив багатьох не стільки сам факт поїздки, скільки фотографії зі сторінки вчителя Ольги Завади з явним проросійським ухилом. Зокрема, на одній з них учитель і директор Галина Рябоштан позували на фоні портрета президента РФ, а на грудях Ольги рясніла дискредитована терористами оранжево-чорна стрічка.

Реклама

Як з'ясувала "Сегодня", і директор, і вчитель продовжують працювати в школі, а жодних скарг від батьків учнів не надходило. Доган від міськдепартаменту освіти за поїздку в Білгород також не було, адже для цього немає законних підстав.

У мерії визнають: їхати в такий непростий час в Росію все ж не варто було. "У нас була довга розмова з директором, вона також спілкувалася з СБУ, і я впевнена, що вона зрозуміла: це було необдумане рішення, – говорить Ольга Деменко. – У той же час білгородці вчинили негарно, опублікувавши фотографії річної давності ". Що ж стосується вчителя Ольги Завади, по ній питання вирішуватиме заврайоно.

"ЩОБ ЗВІЛЬНИТИ – ДОВЕСТИ АМОРАЛЬНО"

За законом, поплатитися роботою за висловлення своєї політичної позиції у мережі педагоги не можуть. Як пояснюють правозахисники, в подібних випадках викладача не звільняють, адже підстав для цього немає. В той же час, в Трудовому кодексі є стаття 41, третя частина якої передбачає розрив трудового договору з працівником за аморальний вчинок, не сумісний з продовженням роботи.

"Але це підстава вимагає оцінки вчинку, яку може дати трудовий колектив, начальство, або суд, – розповідає юрист Харківської правозахисної групи Людмила Клочко. – Але щоб звільнити людину, потрібно, по-перше, довести, що вчинок дійсно аморальний. По-друге – довести, що людина не зможе надалі обіймати посаду після свого вчинку. І, нарешті, у працівника повинні бути виховні функції, а вони є не у кожного викладача".

Реклама

За словами Клочко, щоб говорити про моральність вчинків викладачів, потрібна велика практика судових справ. Однак на сьогоднішній день в Україні такої практики немає. При цьому правозахисник запевняє: якби справа Донського дійшла, наприклад, до суду, дуже багато чого в справі залежало б від роботи адвокатів.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти