У Змієві шукають таємницю під землею

16 листопада 2018, 06:10

Таїсія Єрохіна

Через обвал асфальту знайшли підземні тунелі, яким понад 300 років

Реклама

У Змієві Харківської області звичайний обвал дороги перетворився на справжнє археологічне відкриття. Зі слів місцевих краєзнавців, під зруйнуваним дорожнім покриттям виявили підземний тунель, який, напевно, був побудований у XVII столітті. "Сегодня" дізналася, наскільки цінну знахідку виявили за 25 кілометрів від Харкова.

РЕГУЛЯРНІ ОБВАЛИ. Минулого тижня на вул. Адміністративній у Змієві, біля будівлі відділу освіти, стався обвал дороги – під землю пішов шматок асфальту, і зруйнувалися бордюри. Директор місцевого краєзнавчого музею Михайло Саяний, оглянувши місце, зрозумів, що земля провалилася невипадково.

"Просто так не може піти вглиб близько трьох кубів землі, значить, там має бути порожнеча. Я звернувся до керівництва району та міста і попросив дозволу поки не засипати обвал, щоб ми його досліджували. На щастя, у нас зараз молода адміністрація, яка з розумінням поставилася до прохання", – розповів Михайло Іванович.

Він каже, що обвали у Змієві відбуваються не вперше, і про існування тунелів під землею знали й раніше. Так, підземні ходи руйнувалися до і під час Другої світової війни, а 1943-го, коли авіація бомбила центр містечка, були провали навіть до 200 метрів завдовжки. Уже 1960-1970-х земля обвалювалась під час установки "Вічного вогню". Періодично на підземні ходи натикалися під час виконання земляних робіт в приватних домоволодіннях, а деякі місцеві, виявивши обвали у своїх дворах, підводили туди каналізацію.

РОЗКОПКИ. Цього разу краєзнавцям пощастило пробратися всередину тунелю. Розкопками займалися співробітники Зміївського краєзнавчого музею та учасники існуюючого при ньому військового-патріотичного об'єднання "Орієнтир". Ентузіасти за допомогою лопат акуратно розширили яму.

"Перш за все звідти треба було підняти велику кількість землі. Сам хід відкрився десь на глибині трьох метрів, коли з'явився верхній звід підземелля", – розповідає Саяний.

Реклама

А коли дослідники посвітили вглиб – побачили тунель.

"Коли залізли всередину, то відчули такий адреналін, приємне відчуття, що нарешті розкопали підземний хід в нашому місті", – поділився враженнями директор музею.

Ширина підземного ходу досягає півтора метри, а висота – два. Система таких підземних ходів була створена ще засновниками Змієва. 1656-1658 років у центрі міста звели одну з найбільших на Слобожанщині фортець. Тут було сім сторожових веж, гармати і ядра.

"А ще там були схованки – це і є підземні ходи. За територією фортеці в тунелях робили облицювання каменем, а той, що знайшли ми, – в глині, адже розташований вже за межами фортеці і виритий на глибині 3-5 метрів", – пояснює краєзнавець.

Згодом до місцевих краєзнавців приєдналися спелеологи з Харкова. Разом вони з'ясували, що ухил підземного ходу йде в бік річки Мжі.

"Ми пробралися на 7-8 метрів тунелем і побачили, що спочатку хід йде перпендикулярно Адміністративної вулиці, а потім повертає. Але далі завал, проте видно, що там проходила вода, отже – за ним порожнеча, тобто тунель продовжується", – розповідає Саяний.

Так, краєзнавець за допомогою спеціальних магнітних рамок дізнався, що знайдений тунель – тільки відгалуження від основного підземного ходу, який йде паралельно вулиці Адміністративної в бік річки Сіверський Донець. Михайло Іванович певен, що в місцевих підземеллях зберігається таємниця.

"Чому НКВД, КГБ боялися підземних ходів і надходили команди засипати їх? Тому що справжня історія нашої України може зберегтися лише під землею", – пояснив він.

Під час розкопок знайшли фрагменти кераміки ХІХ століття: невеликий глечик (кубушку), залишки ліпних горщиків, фаянсового посуду і цегли старого зразка. Ентузіасти почали розробляти програму дослідження підземелля Зміївщини, яку, сподіваються, профінансує держава. Адже підземні ходи, крім міста, є і в деяких селах району. Знахідку ж мріють перетворити на туристичний об'єкт.

"Якщо відкрити підземні ходи, то поїдуть екскурсії, копійка і в казну буде капати! Відкриємо метрів 30-50, облагородимо, посадимо ченця або музей зробимо. Я вірю, що думка матеріальна", – розповів Саяний.

Реклама

Раніше ми писали, що в місті Зміїв Харківської області був виявлений древній підземний хід, який вчені датували сімнадцятим століттям. Про це повідомили в краєзнавчому музеї міста.

Нагадаємо, у Києві археологи проводять розкопки біля пам'ятника архітектури XVIII століття "Кутова вежа оборонної стіни", неподалік від легендарної Кирилівської церкви. Археологи в перший же день виявили цінні знахідки, які будуть передані до фондів Національного заповідника "Софія Київська".

Крім того, під час реконструкції сходів від Пейзажної алеї до Воздвиженки будівельники наштовхнулися на незвичайні знахідки. Активісти запевняють, що на Старокиївській горі, біля Нацмузею історії України, екскаватор зрізав культурний шар, який, напевно, можна датувати XII-XVI століттям.

Тим часом, депутати Київради підтримали за основу проект рішення про створення на Поштовій площі музею археології Києва.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти