Подорожній щоденник ченця: таємниця гори Афон

13 грудня 2014, 08:00

Монах Парфений

На таємничому острові, куди не пускають жінок, постяться коти і забороняють пити каву

Скит святої Анни. Піднятися на вершину - значить виразити повною мірою свою любов до Бога.

Скит святої Анни. Піднятися на вершину - значить виразити повною мірою свою любов до Бога.

Свята гора Афон – класична чернеча школа. Грецький півострів, на якому розташовано 20 великих чоловічих монастирів. "Місце складання" і оновлення для всіх ченців Вселенської православної церкви, до якої належить УПЦ. І взагалі – свята земля, куди мріє потрапити православна віруюча людина.

Мріяти можуть всі, а от реально потрапити – тільки чоловіки. Жінкам максимум дозволено проплисти повз на кораблику. Справа у тому, що Афон вважається земною долею Божої Матері. За переказами, Діва Марія і євангеліст Іоанн вирушили в морську подорож, але потрапили в шторм. Дивом виживши, вони пристали до підніжжя гори Афон (тепер на тому місці розташований Іверський монастир). Уражена красою цих місць, Матір Божа попросила Господа зробити Святу гору Її земною долею. За заповітом Богородиці, жодна жінка, крім Неї, не може ступити на землю Афона. У 1045 при візантійському імператорі Костянтині IX Мономаха прийняли статут для афонітов, що офіційно забороняв жінкам і навіть домашнім тваринам жіночої статі перебувати на території Святої гори. За порушення закону жінкам і зараз загрожує від 2 до 12 місяців в'язниці. "Сегодня" попросила ченця Троїце-Сергієвої лаври, батька Парфенія, який побував у цьому чернечому державі, розповісти читачам про таємниці та життя святої гори Афон.

Історія чернечого Афона починається з VIII століття, коли Афанасій Великий заснував Велику Лавру на Афоні – перший монастир. Спочатку на Афон прийшли ченці з Єгипту, бо там почалися гоніння на християн, з'явилося мусульманство, почалися релігійні війни, і ченці вже не мали спокою ніде, навіть у пустелі. Вони почали шукати собі притулок і прийшли на Афон. Тому є чітка спадкоємність чернечої школи від Афанасія Великого – родоначальника монашества і до наших днів. Це єдине місце на планеті, де збереглася безперервна чернеча традиція.

Реклама

.png_47

РИТУАЛ З ДРАКОНОМ. Одного разу Опанасу Великому імператор Никифор Фока вручив дивний подарунок: якийсь скам'янілий предмет – язик дракона. Цей язик досі виносять з ризниці чотири рази на рік. Існує золоте зображення змія або дракона, зроблене вже пізніше, всередину якого і вкладений цей кам'яний язик. Виходить як обрамлення для "драконячої святині". Цей язик витягують зі сховища, з цього золотого дракона, виносять у двір до величезного чану з водою і занурюють його туди. Від бульбашок повітря з язика вода починає вирувати. Потім починається чин освячення води, читаються молитви, ченці черпають воду і розносять її по келіях. Кроплять свої келії і п'ють воду в разі будь-яких отруєнь або ж укусів змій. Вода відганяє змій. Називається вона аспидова вода. Святять її тільки в цьому монастирі. Наші знайомі привозили додому цю воду і стверджують, що вона допомагає від будь-яких отруєнь.

СКИТ БАБУСІ ХРИСТА. Вивірена і найпопулярніша дорога до вершини Святої Гори Афон – від скиту святої Анни. У нього ми й попрямували з батьком Дормидонтом і нашим гостем Олександром. Цей скит був побудований в XVII столітті. У ньому знаходиться велика частина мощей святої Анни, матері Богородиці. Як батько Дормидонт вірно помітив, бабусі Христа.
Всюди ікони, всі прикладаються, ми теж не відставали. Ікона – з вигляду звичний нам образ Богоматері, але тут зображена свята Анна, що тримає на руках Дитятко – майбутню Богоматір.

Було близько п'ятої години вечора – для підйому час пізніше. Тому що шлях до хреста – півтори години, а до вершини – 3,5-4 години. Але через гостя-новачка, який не міг чекати до ранку, зважилися таки піднятися.

Реклама

У попередні наші поїздки-підйоми ми навіть не знали, чим туризм відрізняється від паломництва. Старалися підніматися з піонерським завзяттям: хто швидше, збиваючи дихання, всі мокрі. Прямо-таки спортивний забіг. Піднялися на гору, і навіть в перший момент не зрозуміли навіщо. Цього разу було по-іншому. Йшли неквапливо, ледве переставляючи ноги, і читали іночеське правило і канони. Ось тоді ми і відчули, що є справжнє паломництво, коли піднімаєшся з молитвою. Одна справа – забіг піонерський, інше – підйом з молитвою. Просто земля і небо. З молитвою навіть дихання не збилося! На вершині біля хреста – краса чудова! І все одно, що вже стемніло. Розсипи зірок, тиша, спеки немає, вітру немає. Тиша-ісихія.

2_38

ДИВА ПРИ ПІДЙОМІ. Свята Гора – це така аскетична практика. Піднятися на неї – це наше вираження любові до Бога. І від того, наскільки розкриєш своє серце Господу, настільки Він розкриє Себе і тобі.

Мій компаньйон Олександр – людина світська, але дуже сприйнятлива. Дуже його вразила фраза про те, що завдяки молитві ми можемо володіти своїм розумом. Мого супутника це так пройняло! Піднімаємося далі, раптом чую – Олександр йде і читає Ісусову молитву ("Господи, Ісусе Христе, Сину Божий, помилуй мене грішного"), та так, немов багато років читав її, а не вперше в житті.

Реклама

Бувало, що деякі отримували дари при підйомі на Гору. У XVII столітті афонські монахи між собою пересварилися через те, що грошей немає і храм будувати нема на що. Перед тим як назавжди розійтися, вирішили зійти на Гору. По дорозі зустріли подорожніх, розповіли свою історію, що йдуть, а подорожні і кажуть: "Повертайтеся, ми допоможемо і заплатимо за будівництво". Ченці повернулися, почали будівництво скиту і чудесним чином знайшли 200 золотих монет. На ці кошти було збудовано храм. У подяку за допомогу тих святих подорожніх зобразили на стіні храму.

До Панагії – за переказами, сама Божа Матір піднялася на це місце, не дійшовши до вершини, – ми прийшли до десятої вечора. Тут – великий будинок-храм. Велике приміщення, де стоять ліжка, зберігаються спальні мішки, є невелика кухня з каміном і, власне, храм.

Нам відразу ж запропонували о третій годині ночі встати на літургію і причаститися. У цьому місці виникає відчуття братерства. Всі з один одним знайомляться, допомагають, діляться. Хтось тільки піднявся, трохи віддихався і тут же спускається, щоб допомогти піднятися іншим. Воду або дрова допомагають підняти. Справжня школа християнського ставлення один до одного!

НА ВЕРШИНУ! Вранці розпочався неймовірний вітер. Просто "з вуха у вухо" – наскрізь тебе продуває. Дуже страшне відчуття! Благо, я запасся всякими порошками, таблетками. Це мене і врятувало, бо продуло наскрізь. Допомогли й узяті трекінгові палки. Не мулашка, звичайно, але допомога ногам істотна. Хоча при такому вітрі і на чотирьох точках опори йти було вкрай складно. Піднімаєшся і дивуєшся, як тут ще примудряються рости маленькі пухнасті ялинки висотою 80 см. Щоб утриматися на Горі, ці малюки розвивають потужну кореневу систему в кілька метрів. А на самій вершині вже нічого не росте, навіть мох. Останні 50 метрів нас супроводжують лише голі камені.

На вершині Гори – сильний вітер, туман. Сфотографувати нічого не вдалося. Як зазвичай роблять альпіністи? Піднімуться на гору, на Еверест або Ельбрус, на вершині застромлять прапор, сфотографуються – і назад. І ми також піднялися, клацнули фотоапаратом раз і назад. Одягнув я на себе все, що було, навіть шкарпетки замість рукавичок пристосував і закутався в целофан. Внизу нас чекав батько Дормидонт, зустрічав, як пророків: "Де ви були?! Я скучив!". Зігрілися чаєм.

3_22

ПРАВИЛА ЖИТТЯ. Ченці Троїце-Сергієвої лаври люблять Ватопед і вважають її рідною. У нас в Троїце-Сергієвій лаврі знаходяться мощі Максима Грека – це Ватопедський постриженик. Патріарх Філофей (Коккін) – теж насельник афонського Ватопедського монастиря – передавав благословення Сергію Радонезькому на введення гуртожитного статуту в XIV столітті. Золотий хрестик, який він подарував преп. Сергію, досі зберігається в Серапіоновому наметі Лаври. Ще один святий – Григорій Палама – його келія знаходиться поблизу в горах, теж насельник Ватопеда і сучасник преподобного Сергія Радонезького. Така дружба між Афоном та Троїце-Сергієвою лаврою склалася. Тому нашою основною базою під час перебування на Афоні був обраний Ватопед. Тут я колись прожив сім місяців.

Чернецтво на Афоні – колосальне навантаження. Коли я тільки приїхав, думав, ось, покажу, як уміють працювати наші хлопці! Я все життя у праці, мені до роботи не звикати. Покажу їм майстер-клас! Через три дні загнувся. Греки опинилися хлопцями, натренованими більше за мене. Грецьке слово "аскеза" дослівно означає "я вправляюся". Тобто вони треновані в чернечих працях. Таке тренування дається роками. Наприклад, звичка до нічних служб: ченці встають о четвертій годині ранку. Протягом року ранкову і вечірню служби афонським монахам пропускати не можна! Вони дисципліновано харчуються двічі на добу, а у Великий піст – один раз в день. І таких моментів, прописаних у статуті і неухильно виконуються, – маса!

Кожен монах зобов'язаний раз на місяць бути в бібліотеці. Кожну п'ятницю – прибирати свої кімнати, тому в цей день на Афоні у всіх гудуть пилососи. І найцікавіше – у всьому чітка регламентація життя. У понеділок я знаю, що буду робити в суботу ввечері. Але при цьому відчуття якоїсь внутрішньої свободи. Я подумав: "Господи, так довго це шукав! Всередині – свобода". Заходиш в пральню, заходиш в трапезну, і тобі показують, як ти повинен помити чашку, як перевернути і куди її поставити. Стільки поколінь ченців до тебе це вже робили, все за тебе давним-давно вирішили, як зручніше, а твоя справа – тільки запам'ятати. Запам'ятавши, ти далі все робиш на автоматі. Якщо яка проблема виникає, яку вже не можеш стерпіти, – йдеш до ігумена. Смиряти монах монаха не має права. Звертаєшся до ігумена: "Геронде, я більше не можу терпіти! Допоможіть!". Він вислухає і вирішить, що робити. Всі конфлікти вирішить.

Ми працювали з чехом Діонісієм, який нещодавно вступив до числа братії монастиря. Він розповідав: "Подивіться на чернече життя: це просто збожеволіти! День у день, тиждень за тижнем, рік за роком одне і те саме. Якби не молитва, чи не цілі чернечі, то, дійсно, звичайна людина все це не витримала би. А тут – втіха благодаттю".
Коли я сам там почав трудитися, то перший час тримався на якомусь підйомі, ейфорії, натхненні, тому як величезна кількість нових вражень. Ранок починається з того, що повітря розривається від співу птахів. Кожні півгодини сонце по-різному світить, розпускаються нові квіти, суцільні пахощі. Словом, перший час на тебе діє афонська романтика. Потім ця хвиля проходить, а тіло починає хворіти, тому що до такого життя воно незвичне. І починає нити тобі внутрішнім голосом: "Попрацював, потренувався, все! Досить! Ліміт вичерпано". Починаються проблеми. Важко вставати. Хочеться попити чаю вже не один раз за день, а п'ять разів. Одного разу, пам'ятаю, кличе мене батько Герасим перенести сковорідку з чотирма ручками з вогню на стіл. Відстань невелика, буквально метр. Я морально готуюся – адже велику вагу піднімати, накачую себе киснем, розпрямляюся. А батько Герасим спостерігає "збоку", перебираючи капустяне листя, і побачивши, що я готовий, спокійно береться і перетягує цю гігантську сковорідку зі мною на стіл. Мені так важко, а він це проробляє без видимих фізичних зусиль, хоча сам – худющий такий, на ньому все як на вішалці бовтається, але при цьому жили у нього на руках в два рази товщі за мої. Він на цій кухні пропрацював одинадцять років.

4_11

СВЯТИНІ. Цього разу Ватопед був для мене святом. Де хочемо – можемо зупинятися, де бажаємо – чай п'ємо або на службі постоїмо. У Ватопеда своя святиня – Пояс Божої Матері. У Москві паломники до 27 годин у черзі до святині вистоюють, а на Афон приїжджаєш – там всього кілька десятків людей стоять. Святинь на Афоні – величезна кількість, та яких! У нас святині – маленька частинка мощей, а Афонські мощі так мощі – глава, правиця. Тут найбільші у світі святині, та так багато, що мало хто знає, скільки ще зберігається в ризницях у греків. Ходять легенди про неймовірні скарби зі старозавітних часів! Грецькі монастир не грабувалися і не втрачали своїх скарбів протягом багатьох століть.

У Великій Лаврі святого Афанасія (найбільший монастир на Святій Горі) є гарна традиція. Монахи, перед тим як зайти в храм на службу, вішають свої порожні сумки, рюкзаки, короби на воротах монастиря. Через деякий час виходять трапезники і наповнюють їх провіантом на тиждень, не знаючи, кому вони вантажать, чий це кошик. Просто наповнюють їх їжею. І коли ченці після причастя направляються додому, то біля воріт забирають наповнені сумки. І ніхто не знає, хто їхній благодійник.

ЗАСІБ ВІД УТОМИ. Монахи, які знаходяться на Святій Горі – це, звичайно, окрема розмова. Подивитися на цих людей – просто ангели у плоті. Зовнішніх причин гріха поруч немає, приводу немає. Наприклад, ось, пам'ятаю, зажурився. Вийшов з монастиря – кругом ліс. Куди йти? Ну по горах полазь, по садочку оливковій погуляй. Походиш-походиш і повернешся. Пристав я з питаннями там до одного батюшки: якщо погано, що ти робиш? Відповідає: "Беру чайник, горілочку, йду в гори, п'ю на самоті чай, відпочиваю, буває, навіть посплю. Увечері приходжу на службу". Тоді я запитую: "А якщо зовсім погано – що ти робиш?" – "Увечері службу просплю". – "Ну а якщо зовсім-зовсім погано?" – "Тоді і вранці на службу не встаю". "А далі що робиш?" – "На службі можна і не молитися, а просто посидіти. Так потихеньку і йде втома".

Продовження читайте в неділю, 14 грудня.


Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти