Собор преподобних Київських жон: як святі і подвижниці оберігають столицю України

25 травня 2019, 07:33

Анастасія Білоусова Анастасія Білоусова

Ікона ця відносно нова і оповідає про святих київських жон XVIII-XIX ст

Вперше ікону "Собор преподобних Київських дружин" ми побачили у Введенському монастирі. Його намісник – вихідець з Києво-Печерської лаври владика Даміан – доклав безліч сил в пошуках архівних даних про святих, чиї мощі були знайдені тільки наприкінці ХХ століття і зараховані до лику святих. Тож ікона ця відносно нова і оповідає про святих київських дружин XVIII-XIX ст. Як пояснив владика Даміан, у верхній частині ікони Божої Матері з Немовлям чекають зліва святі жони перших століть християнства, праворуч – подвижниці перших століть християнської Русі. Це своєрідний духовний родовід російської жіночої святості.

Поняття

"Берегині Києва – поняття умовне, – додає отець Даміан, охоронець Дальніх печер Лаври. – За всю історію християнства в Києві було явлено безліч святих, наприклад, прп. Антоній і прп. Феодосій Печерські, рівноапостольна княгиня Ольга та інші. Тут перебувають мощі великомучениці Варвари, життя якої минуло в Нікомидії, в Малій Азії. Але її мощі були передані свого часу до Києва. Всі вони є нашими заступниками перед Господом. Для кожної людини, яка намагається жити за законами Божими, ці святі будуть заступниками незалежно від його місця розташування".

Реклама

Думку, що жінці складніше досягти святості, монахи вважають помилковою.

"Досягнення святості не обумовлено тим, жінка ти чи чоловік, – пояснює отець Даміан. – Вона зумовлена ​​пошкодженням людської природи первородним гріхом, і вона – загальна для обох статей. Щоб здобувати святість, від людини необхідні аскетичні зусилля, боротьба зі своїми пристрастями і гріховними устремліннями. До гріха ж схильні однаково жінки і чоловіки. Немає "специфічних" жіночих гріхів або чоловічих. Та й способи боротьби з гріхами однакові: ви або працюєте над собою, або ні. Тому досягти святості може кожен".

Олена: Флорівська свята

Про неї говорять не інакше, як про святу Олену, охоронниця Києва, що спочиває в гробу святителя Тихона Задонського.
Тихон Задонський, незважаючи на свій високий сан, носив простий одяг, їв просту їжу, а перед смертю замовив собі просту труну, яка стояла в його келії і слугувала ліжком. Через 40 днів після смерті праведника братія стала роздавати бідному люду майно покійного, черниця Олена попросила труну святителя, над якою завжди тужила і плакала. Свята була дочкою генерала Бахтєєва, і звали її Катею. У 18 років вона таємно пішла у Воронезький монастир. Батько довго розшукував втікачку, а коли знайшов, спочатку вимагав "відпустити його дочка". Але врешті-решт пом'якшав і благословив.

Реклама

У Флорівському монастирі свята Олена опинилася після низки гонінь. Ігуменя Воронезької обителі впала в недугу заздрості – адже прихожани відвідували черницю Олену частіше і більше, ніж її. Ігуменя слала листи в єпархію з вимогою позбавити її чернецтва. Але вірянину все сприяє до блага. Уві сні Олені з'явився святитель Тихон Задонський і сказав: "За твою втрату винагороджу розрадою, якої не чекаєш".

Промисел Божий приводить її до Києва. Спочатку вона знімає кімнату на околиці міста і щодня відвідує Києво-Печерську лавру. Старці Лаври незабаром порадили їй оселитися у Флорівському монастирі. На гроші батька Олена купує келію у Флорівському, яка несподівано звільнилася. Духовний авторитет черниці був настільки великий, що до неї приїжджали паломники з різних куточків країни. За її молитвам відбувалося безліч чудес.

Могила святої Олени була місцем паломництва і зцілення понад 150 років! У момент набуття її нетлінних мощей, зі слів очевидців, з труни випурхнула білим метеликом і довго літала над розкритою могилою. 2009 року Олена Бахтєєва була зарахована до лику місцевошанованих святих.

Анастасія: з палацу в келію

Реклама

Історія цієї святої – приклад того, як пережити зраду. Преподобна Анастасія, в миру велика княгиня Олександра, у 18 років прийняла православ'я та одружилася з князем Миколою Романовим. Князь виявився пристрасним любителем балету, відкрито жив разом з балериною, яка народила йому п'ятьох дітей. Свою законну дружину він незаслужено звинуватив у "зв'язку" з її духівником і вислав з країни під приводом лікування хребта. Недуга паралізувала княгині ноги. Через півтора року їй дозволили повернутися додому, але замість Петербурга вона їде до Києва. Купує на Лук'янівці садибу і в кінці XIX століття засновує там Свято-Покровський жіночий монастир, а при ньому – безкоштовну лікарню для незаможних.

Лікарня брала до 500 хворих в день, а за розмірами та оснащеністю не мала рівних у всій імперії. Перші рентгенівські знімки зроблені саме у Покровському, через рік після їхнього відкриття Рентгеном! Сама княгиня поселилась в маленькій келії і вбралася в чернечий одяг. Те, що вона прийняла чернецтво з ім'ям Анастасія, дізналися лише після її смерті, коли прочитали духовний заповіт. В її келії знаходився подарунок батька – Почаївська ікона Божої Матері, перед якою вона молилася, й отримала зцілення. До Києва княгиню привезли на візку, а тут вона почала ходити. До самої смерті черниця була на всіх монастирських службах, сама читала шестопсалміє, канон. Заснований нею Покровський монастир залишався місцем віри і молитви і в найважчі роки войовничого безбожництва ХХ століття.

Реклама

Досифея: 20 років в печерах

Китаївський монастир славиться своїми печерами, в яких молилася преподобна Досифея.

"Дар’я Тяпкіна була зі знатного аристократичного роду, – розповів "Сьогодні" отець Макарій. – Сім років прожила з бабусею у монастирі, а коли батьки хотіли її видати заміж, Дар'я переодягається хлопчиком і втікає у монастир під ім'ям селянина Досифея. Досифей хотів стати монахом Києво-Печерської лаври, але в обитель його не взяли. Тоді він дізнається про лаврський скит - Китаївську пустинь і селиться в печері на цілих 20 років! Чутка про провидця швидко поширилася. До Досифея ходили за порадою навіть перші особи держави! Себе подвижник не показував, розмовляв через віконечко. За переказами, саме до Досифея прийшов юний Серафим Саровський і отримав благословення йти в Саров. Незадовго до смерті Досифея постригли в рясофор і перевели до Дальніх печер Лаври. Про те, що це була жінка, з'ясувалося вже після смерті. Її сестра відвідала Китаєво і, глянувши на портрет, впізнала Дар'ю. Печеру Досифєї знайшли випадково в середині XIX століття. Послушник вирішив забити кілок у цьому місці, і кілок провалився. Стали копати і виявили печери. З кінця ХХ століття тут діє підземний храм. Служби проводяться раз на рік, 8 січня, а біля її могили біля Троїцького собору монастиря читають акафіст".

Святі: Олімпіада і Димитра

У Введенському чоловічому монастирі Києва в усипальниці покояться мощі святих Олімпіади та засновниці Введенського монастиря – святої Димитри. Вони користуються величезною шаною у православних киян.

  • Димитра

"В кінці XIX століття матінка Димитра заснувала тут спільноту сестер милосердя, але завжди мріяла про відкриття монастиря, – розповідають монахи обителі. – Для цього їй був придбаний практично весь квартал будівель на вулиці Московській. У цих приміщеннях проживали сестри милосердя. Частина приміщень використовувалися як в прибуткових, так і цілях для прочан. Отримувані доходи йшли на утримання спільноти милосердя. Офіційно монастир з'явився тут 1901-го, на той час в ньому було вже 118 черниць!".

Приходячи у Введенський, віряни обов'язково спускаються в нижній храм і пишуть записочки матінці Димитрі, а потім опускають їх в раку з мощами святої. Тричі в рік відбуваються особливі заупокійні богослужіння. А 16 вересня відзначається день Винесення святих мощей з храму на Звіринецьке кладовище під час закриття монастиря 1960 року. Крім богослужіння, братія монастиря та постійні парафіяни тримають строгий піст, щоб не повторився безбожний період ХХ століття.

  • Олімпіада

Мощі святої Олімпіади Арзамаської опинилися у Введенському завдяки ... братії Києво-Печерської лаври. Один з ченців – нині архієпископ Фастівський Даміан, намісник Введенського монастиря – займався оновленням старого монастирського кладовища. Прочитавши напис на одній з плит "схимонахиня Олімпіада", він настільки зацікавився,
що це за жінка, похована на території чоловічої обителі, що вирішив розшукати її житіє.

Виявилося, що преподобна Олімпіада пішла в монастир у віці 20 років, а в 38 – очолювала Арзамаську обитель з 700 насельницями! Володіла незвичайним красномовством і даром переконання. Особливо шанувала і молилася святим Києво-Печерським. Читаючи Житія святих, Олімпіада часто зупинялася на молитві преподобного Феодосія Печерського, в якій він просив у Господа Царства Небесного і просування з преподобними для тих, хто буде похований на місці їхньої оселі. Незадовго до смерті преподобні Антоній і Феодосій Печерські з'явилися Олімпіаді уві сні, в якому брали її в свій сонм святих. Прокинувшись, Олімпіада жадала благословення на поїздку до Києва. Лаврські ченці встигли її причастити, соборувати і прочитати відхідну молитву. Її поховали на Дальніх печерах біля церкви Різдва Богородиці (там і сьогодні – старе монастирське кладовище). Отець Даміан був настільки вражений баченням Олімпіаді святих Печерських незадовго до смерті, що став займатися дослідженням її життя. А 2008 року, вже в сані намісника Введенського монастиря, подав рапорт про її канонізацію. У той же рік Священний Синод УПЦ ухвалив постанову про канонізацію не тільки Олімпіади Арзамаської в лику преподобних, а й Димитри – засновниці Київського Введенського монастиря. Так здійснилася воля преподобних отців Києво-Печерських, які виявили бажання мати серед сонму свого і схимонахиню Олімпіаду.

/ Фото: Олександр Яремчук, Сьогодні

Нагадаємо, раніше ми розбиралися, яка сила попередження священика і чи може він проклясти. Детальніше читайте у матеріалі: Християнська поведінка: щоб вижити – будь швидким на слухання.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти