У чому головне таїнство Трійці

Чому священики стають на коліна, а також, чи потрібен перед святом П'ятидесятниці піст і прибирання будинку

31 травня православні відзначатимуть одне з найголовніших церковних свят — Трійцю. Напередодні господині прибирають домівку і ввечері вистилають підлогу запашною болотною лепехою. Вранці на Трійцю йдуть у храм, освячують квіти і трави. Про те, у чому насправді суть цього свята і як до нього краще підготуватися, "Сегодня" розповів намісник Києво-Печерської лаври владика Павло.

— Владико, деяким дуже складно зрозуміти, як і чому Бог єдиний у трьох Особах. Ніби мова йде про багатобожжя...

Реклама

— Мова не про багатобожжя! Бог один: Бог-Отець, Бог-Син і Бог Святий Дух. Свята Трійця — це найбільше свято, коли Господь відкриває нам три особи в єдиному Божестві. Подія ця сталася в старозавітне свято П'ятидесятниці (50-й день після Пасхи). Ще у Старому Завіті Господь сказав: "Створімо людину за образом і за подобою нашою". Тут явно Господь свідчить про троїчність Бога. Син Божий зійшов з неба, щоб відкрити нам Отця. Саме Він приніс нам повноту Божественного одкровення. Коли один з учнів запитав Спасителя: "Покажи нам Отця", — сказав йому Ісус: "Стільки часу Я з вами, і ти не знаєш Мене, Пилипе? Хто бачив Мене, бачив і Отця". "Вірте Мені, що Я в Отці і Отець в Мені". Свято Святої Трійці відкриває нам і третю іпостась — Святого Духа. Поява Святого Духа не була несподіванкою для учнів Ісуса. Господь перед розп'яттям каже їм: "І вблагаю Отця, і дасть вам іншого Утішителя, да пребуде з вами повік, Духа істини, Якого світ не може прийняти, бо не бачить Його і не знає Його; ви ж знаєте Його, бо Він з вами перебуває і у вас буде. Не залишу вас сиротами; я прийду до вас. Ще трохи, і світ вже не побачить Мене; ви побачите Мене, бо Я живу, і ви будете жити".

Саме в цей день П'ятидесятниці були послані дари Духа Святого у вигляді вогненних язиків. Тобто першим даром Святого Духа став дар говоріння на інших мовах, необхідний апостолам для проповіді. Диво полягало ще й у тому, що говорити різними мовами стали люди невчені – прості галілейські рибалки відразу перетворилися у переконливих ораторів, тонких психологів і піднесених богословів, що ловлять в сітки своєї проповіді уми і серця людей. Тому в молитві "Символ віри" ми кажемо: "Вірую в Єдиного Бога Отця Вседержителя, Творця неба і землі, видимим же всім і невидимим. І в єдиного Господа Ісуса Христа, Сина Божого, Єдинородного, Іже від Отця рожденнаго перше всіх віків... в Духа Святого, Господа, Животворящого, Іже від Отця походить, Іже з Отцем і Сином спокланяєма і славіма, глаголавшаго пророки".

— У цей день на літургії священики стають на коліна. Що це символізує?

Реклама

— День Святої П'ятидесятниці (Трійці) здавна вважався днем народження Церкви Христа Спасителя, "створеної не тщетою людських тлумачень і міркувань, але Божественною благодаттю". У це свято в церкві на літургії читаються особливі подячно-покаянні молитви, які мають величезне значення для людей. Ми в тому числі і на колінах дякуємо Богові за всі Його справи і просимо Господа за себе і за наших покійних. Закликаємо про дарування благодаті Духа Святого, який наповнить всі справи нашого життя справжнім змістом. Трійця є єдиною істотою. Бог-Отець є Розум, що має Слово і Дух. Отець народжує Сина і зводить Святого Духа. Образ Батька є Син, і образ Сина є Дух Святий. Той, хто бачив Сина, той бачив Отця, і той, хто бачив Духа Святого, бачив Сина.

— А коли Пресвята Трійця, згідно зі Святим Письмом, являлася людям у трьох особах?

— У Євангелії ми можемо побачити два моменти явлення Святої Трійці. Перший раз ми читаємо про це, коли відбулося хрещення Ісуса в річці Йордан. Бог-Отець "засвідчував з неба: "Цей є Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління". Бог-Син приймає хрещення в людській плоті. Дух Святий сходить на Нього у вигляді голуба. Цим утверджується віра в Божественну Трійцю і віра в Божество Ісуса Христа.

Реклама

Вдруге ми зустрічаємо Трійцю під час Преображення Господнього на горі Фавор. Євангеліє оповідає, що Ісус Христос взяв з собою трьох найближчих учнів: Петра, Якова та Іоана, піднявся разом з ними на гору помолитися. Там під час молитви Він преобразився перед ними: і просяяло обличчя Його, як сонце, а одежа Його стала біла, як світло". При цьому з'явилися два старозавітні пророка, Мойсей та Ілля, які розмовляли з Ісусом "про кінець Його, який Йому належало вчинити в Єрусалимі". Побачивши це, вражений і переляканий Петро сказав: "Учителю! добре нам тут бути; зробимо три намети: Тобі один, Мойсеєві один, і один Іллі". Після цих слів явилась хмара, заслонила всіх, і учні почули із хмари голос: "Цей є Син Мій улюблений, в якому Моє благовоління. Його слухайте". Спускаючись з гори, Ісус заборонив учням говорити про побачене ними, "аж поки Син Людський не воскресне з мертвих". Преображення — це поява Сина, при якій Батько свідчить гласом зі світлої хмари (Святого Духа), тобто одкровення всіх Осіб Святої Трійці. Преображення показує, що в Ісусі Христі з'єднані два єства — божественне і людське. Чому Мойсей та Ілля? Можливо, тому, що вони були великими пророками Старого Завіту. Іудеї вірили, що Ілля в буквальному сенсі буде предтечею і вісником Месії, а Мойсей повинен супроводжувати Месію.

— Як краще підготуватися до свята Трійці?

— Особливої підготовки не потрібно. Господині напередодні роблять прибирання. Що ж стосується посту і молитов, то є переказ із Старого Завіту. Через те, що до Авраама щодня приходило багато народу, його наближені якось вирішили перегородити дорогу і три дні не пускали до нього людей. Авраам взяв пост і молився. Через три дні дорогу відкрили, і до Авраама з'явилися три ангели (старозавітний символ Трійці) і сповістили, що у них із Сарою народиться син. Тому, якщо є таке бажання серця, то напередодні Трійці можна постити.

СИМВОЛИ ТРИЄДИНОГО БОГА: рука — Батько, ягня — Син, голуб — Дух Святий

Трійця — символ єдності, з'єднання трьох в одному і одного в трьох. Символізується жовтим, червоним і зеленим кольорами; трьома якостями — Любов'ю, Вірою та Надією. Інші символи Трійці: трон, книга і голуб (сила, інтелект, любов); три переплетені риби або три риби з однією головою; три орли чи леви; три сонця; трикутник з оком всередині або трьома зірками; три стиковані трикутники; три накладені один на одного кола або арки всередині кола; трилисник або хрест із трьох листків.

Символ Трійці є у представників різних культур. У єгиптян: Батько, Мати, Син (Озіріс, Ізіда, Гор). У грецькій міфології: Зевс, Посейдон, Гадес. У каббалі первісна трійця включала чоловіче начало, жіноче начало і розум, що об'єднує. В індуїзмі Трійця — це Трімурті, АУМ. У скандинавів: Один, Тор, Фригг. У буддистів Триратна: Будда, Дхарма, Сангха. У християнстві Трійця — це Батько, Син і Дух Святий, або Марія, Йосип та Ісус.

_2_02

Трійця як Єдність.

Вчення про Трійцю з'явилося в III столітті н. е. і викликало гостру дискусію в християнській церкві. Спори про Трійцю називали тринітарними. Догмат про Трійцю закріплений на 1-му (325 рік) і 2-му (381 рік) Вселенських соборах. Символами Трійці є рука (символ Батька), ягня (символ Сина) і голуб (символ Святого Духа). Найдавнішим символом Трійці є рівносторонній трикутник. Цей символ показує, що Отець, Син і Святий Дух рівні і складають одну божественну сутність. Розташування трьох сплетених між собою риб говорить про важливість символу риби в християнстві та погодження його з образом Бога.

__24

Церковна емблема Трійці.

Читайте також:

Реклама на segodnya.ua Реклама
Реклама на segodnya.ua Реклама
ЗСУ: головне
Докладніше
Допомога під час війни
Більше новин
Love is...💙💛
Подорожуй Україною
У пошуках роботи
Знайти своє місце!
🏠 Квартирне питання
Новини нерухомості
Кулінарний майстер-клас
Що приготувати?
⭐ Срачi прибули
Більше скандалів
🔮 Прогнози та гороскопи
Що ще кажуть зірки?
Валюта
Курс долара в касах банків (купівля/продаж)
1
ПУМБ ПУМБ
35.8/36.3
2
ПриватБанк ПриватБанк
35.5/36.3
3
Ощадбанк Ощадбанк
35.7/36.15
4
Райффайзен Банк Райффайзен Банк
36.4/37.1
5
Укрексімбанк Укрексімбанк
36.2/36.7
6
Альфа-Банк Альфа-Банк
35.5/36.7
7
Укргазбанк Укргазбанк
35.4/36.4
8
Універсал Банк Універсал Банк
35.4/36.9
9
OTP Bank OTP Bank
31.95/35.0
ЗАПРАВКИ
Паливо сьогодні
95+
95
ДП
ГАЗ
57,11
56,27
52,53
26,06
57,49
54,99
52,99
26,48
58,05
57,62
50,77
27,78
59,00
57,00
51,90
26,23
59,29
58,09
55,09
27,59
61,99
59,99
55,99
27,97
61,99
59,99
55,99
27,98
62,49
59,41
55,49
27,54
62,99
60,99
56,99
27,98
-
53,05
49,77
25,65
статистика
Курс криптовалюти сьогодні

Валюта

Ціна, usd

Bitcoin (BTC)

65725.9

Binance Coin (BNB)

582.72

Dogecoin (DOGE)

0.12

Litecoin (LTC)

71.72

Theta (THETA)

1.55

Haute Couture
Розклад Fashion Weeks

Париж. Франція

3 – 7 липня

Париж. Франція

Маямі. США

14 – 21 липня

Маямі. США

Нью-Йорк. США

9 – 14 вересня

Нью-Йорк. США

Лондон. Англія

16 – 20 вересня

Лондон. Англія

Мілан. Італія

20 – 26 вересня

Мілан. Італія
Подробиці з модних показів
Вибір українців 🚘
Які нові легкові авто купували у червні
1
Toyota Toyota
456
2
Renault Renault
327
3
Volkswagen Volkswagen
263
4
Hyundai Hyundai
172
5
Skoda Skoda
168
6
Mitsubishi Mitsubishi
162
7
BMW BMW
120
8
Nissan Nissan
102
9
Mercedes Mercedes
94
10
Ford Ford
87
Детальніше
Love is... 💙💛
За що ми любимо Вінницю
Водонапірна вежа

Водонапірна вежа

Фонтан «Roshen»

Фонтан «Roshen»

Вареники з вишнею

Вареники з вишнею

Double-decker

Double-decker

Готель «Савой»

Готель «Савой»

Вiдвiдати мiсто після перемоги

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти