Без парт і підручників: реформа освіти спіткнулася об місцеву владу

31 серпня 2018, 07:54

Віталій Андронік Віталій Андронік

Не всі першокласники 1 вересня сидітимуть за новими партами і в сучасних класах

Фото: nus.org.ua

Фото: nus.org.ua

Одномісні парти, ігрова та творчі зони – до 1 вересня перші класи у всіх школах країни повинні набути нового вигляду. Це один з компонентів проекту "Нової української школи".

На все це є гроші. Уряд виділив 1 млрд грн на нові меблі, комп'ютери та навчальні матеріали для перших класів. Ці гроші місцева влада мала освоїти – провести закупівлі і розподіляти по своїх школах.

Але реформа освіти спіткнулася на місцях. На сьогодні тільки 44% коштів освоєно. Якщо Сумська область вже практично повністю готова до 1 вересня, то Миколаївська використовувала тільки 10% субвенції з держбюджету.

Реклама

Що заважає реформі освіти і побачать українці "Нову українську школу", дізнався сайт "Сегодня".

Не готові до реформи

"Через жадібність чиновників управління освіти школи Кропивницького залишаться без парт", – скаржиться Євгенія Захарченко, мама першокласниці.

Її дочка піде до класу, в якому залишаться старі важкі парти. На ремонт класів місцева влада і зовсім не виділила грошей.

"У Кропивницькому тендерний комітет управління освіти міськради має намір викинули з першого тендера, який був ще на початку червня, потенційного переможця. Антимонопольний комітет за скаргою цього постачальника скасував результати тендера. Потім ситуація повторилася і на скаргу постачальника Антимонопольний комітет зупинив тендер і призначив розгляд скарги на 5 вересня", – говорить Євгенія Захарченко.

Подібні ситуації виникають з трьох причин, пояснює міністр освіти Лілія Гриневич. Перша – обласні або місцеві ради не розподілили гроші. Друга – це тендери, які заблоковані заради недобросовісної конкуренції і це не залежить від органів місцевого самоврядування. Або органи місцевого самоврядування не вчасно оголошують тендери. Третя причина – українські виробники не встигають виробити таку кількість парт за тими параметрами від МОН. А парти повинні бути одномісними, ортопедичними, які можна регулювати за висотою і легко переставляти.

1307321Фото: архів

Реклама

Порожніх класів 1 вересня не буде, обіцяє міністр.

"У нас не буде порожніх класів. У нас же діти вчилися в школах, і всюди є парти звичайні. Не може бути такого, щоб дитина увійшла до класу і їй не було як сісти за парти. Друге – ми маємо новий зміст освіти, методи , всі вчителі пройшли кваліфікацію. і адаптаційний період пройде на належному рівні. Тому навчання буде за будь-яких обставин і парти обов'язково будуть", – заявила Лілія Гриневич.

На місяць без підручників

Увесь вересень першокласники будуть без підручників. Їх просто не встигають надрукувати і доставити до шкіл. Така ж проблема з підручниками для п'ятих і десятих класів.

Так сталося через блокування закупівель, пояснює Гриневич. Деякі видавництва блокували друк цілих лінійок підручників судовими позовами. Так вони намагалися отримати гриф МОН та пустити в друк свої підручники. У цих книгах в міністерстві виявили низку порушень і плагіат. При цьому суди дають цим видавництвам позитивне рішення.

1307312Фото: lschool99.blogspot.com 

Реклама

Ще одна причина – поліграфічні підприємства не здатні швидко надрукувати великий обсяг книг. І третя причина – погана експертиза підручників. Експертизою і допуском підручників до друку займається Інститут модернізації змісту освіти. Всіх співробітників установи звільнять, а нових наберуть за конкурсом, обіцяє Гриневич.

Тому підручники для 1 класу доставлять до шкіл в вересні-жовтні, для 5 класу надійдуть до вересня, а для 10 класу – в листопаді. Ніяких підручників купувати не потрібно. Всі книги в електронному форматі будуть розміщені на сайті МОН до 1 вересня.

Як же вчитимуться школярі

Відсутність підручників не завадить першим класами. Вересень буде адаптаційним – дітей не посадять відразу за підручники і не змусять виводити лінії в зошитах.

Заступник директора Інституту модернізації змісту освіти Роман Шиян пояснює, що першокласників у вересні знайомитимуться зі школою, один з одним і шукати відповідь на питання: навіщо мені ходити до школи? Як безпечно дістатися до школи і повернутися додому? Як почуватися комфортно в класі мені і моїм однокласникам? Як стати класним співтовариством? Чого ми можемо досягти разом?

"Діти не повинні сидіти у вересні за книгами і малювати в зошитах з друкованою основою, які вчитель закликає купувати за гроші також. У вересні вчителі отримають всі матеріали і працюватимуть з дітьми як треба. Це на краще, бо не буде спокуси вчителям садити дітей відразу за парти і тільки працювати з підручником і зошитом", – прокоментувала Гриневич відсутність підручників.

З меблями ситуація має вирішитися до жовтня. Прем'єр-міністр вже створив координаційну групу, до якої входять Асоціація міст України, Міністерство регіонального розвитку, Міносвіти та інші міністерства. Група підштовхуватиме міста і села швидше вирішувати питання із забезпеченням шкіл. Самостійно Міносвіти впливати на місцеві органи влади не може, а тільки отримує звіти від департаментів освіти.

1307322Фото: lschool99.blogspot.com 

Але реформа не зірветься, впевнена Гриневич. "Нова українська школа" складається з нового змісту, підготовленого вчителя і нового освітнього середовища. Саме до останнього входять парти та інше забезпечення класу.

Але головне – це зміст освіти і підготовлений учитель.

"Саме від учителя все залежить. Від його моделі поведінки, від того, як він поводиться і які методики використовує – залежить все. Звісно, інвестиції уряду полягали в тому, щоб конструювати освітній простір. Це ортопедичні парти, за якими дітям буде зручно вчитися. Також ми дали навчальні матеріали, які потрібні для застосування активних методик навчання, для досліджень, для групової роботи", – додала міністр.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти