Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Гроші зі сміття: як під Вінницею відходи перетворюють на електроенергію

11 червня 2019, 07:09

Віталій Андронік

Електрику німець-творець заводу продає державі

/ Фото: Віталій Андронік

Українське сміття має фантастичний потенціал. Німець Йорг Майсснер відразу оцінив наші відвали: тільки на полігоні Стадниця під Вінницею шари сміття досягають 25 метрів. А по всій країні сміттєві відвали займають 43 тисячі квадратних кілометрів або 7% площі України. На такій території розмістилася б Данія. За десятиліття вони перетворилися на справжні родовища метану.

Метан виділяється через розкладання органічних відходів і служить добрим паливом. Для навколишнього середовища цей газ в 21 раз шкідливіший СО2 і вибухонебезпечний. Саме через накопичення газу сміттєві відвали час від часу спалахують.

Німецький інвестор запропонував владі Вінниці проект з дегазації полігону, і чиновники погодилися. Як з відходів добувають газ і перетворюють в електроенергію, сайту "Сьогодні" розповів і показав Йорг Майсснер.

Гроші зі сміття

Йорг приїхав в Україну з Тюрінгії. Там він працював у компанії, яка понад 30 років займалася виробництвом техніки, видобутком біогазу та рекультивацією полігонів. Маючи досвід роботи зі сміттям в Німеччині, він приїхав до Вінниці 2008-го.

Фото: Виталий Андроник

У місті живе 360 тис. осіб, щорічно вінничани виробляють 150 тис. тонн сміття, яке звозять на полігон. Вторинна сировина сортується, але більше 80% сміття залишається на полігоні. З них 40% відходів – це органіка, під час розпаду вона виділяє метан.

"Нам запропонували відбирати газ з тіла полігону. На той момент Стадниця часто горіла. Ми побудували систему збору газу і відтоді пожеж практично не виникало. Позитивним ефектом стало те, що полігон осідає втричі швидше. Під час відбору газу спалюється не тільки метан , а й інші супутні шкідливі гази. Для довколишніх сіл це теж було полегшенням, тому що того запаху і диму вже не було", – розповідає Йорг Майсснер.

Спочатку метан просто спалювали у факельній установці, тим самим перетворюючи його на вуглекислий газ. Компанія Йорга заробляла на продажах сертифікатів СО2. Це одиниці викидів, які світове співтовариство виділило для кожної країни, щоб зменшити глобальне потепління. Усередині країни вони перерозподіляються між підприємствами. Через падіння промисловості в України виявилися надлишки квот на викиди. Саме їх українські підприємства продавали іншим країнам до 2014 року.

З 2015 року на звалищі під Вінницею з'явилася невелика електростанція, яка працює на газі, здобутому зі сміття.

Газ під Вінницею можна добувати 50-60 років

Для видобутку газу в покладах відходів пробурили 31 свердловину по 35-40 метрів. По трубах газ викачується компресором і тут же спалюється на міні-ТЕС. Електрика продається в мережу за зеленим тарифом. Вигідно й інвестору, і місту. Електроенергія відразу відводиться через трансформаторну станцію в загальну електромережу.

В тренді
Коронавірус проник в 27 країн: всі подробиці епідемії, онлайн-карта поширення
Фото: Виталий Андроник

Подібний проект Йорг Майсснер робив у Кременчуці. Влада міста дозволила німцеві налагодити виробництво, а коли все було готово – його компанію видворили з полігону і завели іншу. Тільки нещодавно він виграв суд, тепер ТЕС мусять повернути. У листопаді-грудні німець хоче запустити ще один проект у Дніпрі.

"Потенціал видобутку біогазу в Україні фантастичний. Схожий полігон вимагає від 50-60 років, щоб газ повністю відібрати. Але в Україні досить складно вести такий бізнес. Перша проблема -корупція. Друга – фінансування подібних проектів і співпраця з іншими інвесторами. Щоб інвестувати в такі проекти, потрібен партнер. Найчастіше це комунальні підприємства або місто. на жаль, адміністрації міст настільки корумповані, що вони не готові до відповідної співпраці", – говорить Йорг Майсснер.

Подібні станції вже існують в країнів Полтавській, Київській, Дніпропетровській, Житомирській областях, проте цей екологічний бізнес тільки починає набирати обертів в Україні.

До 2035 – 25% альтернативної енергетики

Згідно Енергостратегії України, частка "зеленої" електроенергії в загальному виробництві в країні має досягти 19,5% 2035 року. Це довгостроковий прогноз, який розроблявся з урахуванням безлічі факторів. А, наприклад, Європейський союз до 2030 року хоче отримувати мінімум половину електроенергії за рахунок сонячної, вітрової, біо- та гідроенергетики.

Але Україна може перегнати поставлені цілі за рахунок швидкого розвитку сонячної та вітряної енергетики, вважають в ДТЕК ВДЕ.

За прогнозами Міжнародного енергетичного агентства, частка відновлюваних джерел енергії (ВДЕ) у світовій електроенергетиці за підсумком 2018 року становить 25%. До 2040-го показник може вирости до 40%. Прогнозується, що найбільшим джерелом енергії в країнах ЄС до 2030 року стане вітрова енергетика.

Фото: А. Бойко

"В Україні частково повторюється світова тенденція, коли основний розвиток ВДЕ зосереджено в сегментах сонячної і вітрової енергетики. Як показує статистика, у світі більше половини нових потужностей – це потужності "зеленої енергетики". Нові потужності ВДЕ на 80% складаються з вітрових і сонячних станцій. За підсумком 2018 року в Україні переважав запуск нових сонячних станцій – 646 МВт з 742 МВт нових потужностей ВДЕ за минулий рік. У країнах ЄС 2018 року було введено в експлуатацію 20,5 ГВт потужностей ВДЕ, з яких 8 ГВт "сонця", і 10,4 ГВт – "вітру", – розповідають у прес-службі ДТЕК ВДЕ.

Нагадаємо, як розповідали новини "Сьогодні", з 1 липня в Україні має запрацювати ринок електроенергії.

Реклама

Читайте найважливіші та найцікавіші новини у нашому Telegram

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...