"Це проліт над ринком праці": абітурієнти вибирають незатребувані спеціальності

4 серпня 2019, 07:37

Віталій Андронік Віталій Андронік

Через шість років у нас будуть дипломовані безробітні, вважає експерт

/ Фото: Анастасія Іскрицька

Філологи, юристи і менеджери. Абітурієнти продовжують вступати на спеціальності, на які немає попиту. З десяти найпопулярніших професій, які абітурієнти вибирали в цьому році, тільки чотири затребувані на ринку праці.

Сайт "Сьогодні" дізнався, що чекає майбутніх випускників.

На кого хочуть вчитися абитурієнти

Найпопулярнішими серед вступників стали заклади Києва, Львова, Харкова та Дніпра, а найчастіше молоді люди хочуть стати філологами, юристами, менеджерами, IT-фахівцями і педагогами.

Реклама

У цьому році 65 419 абітурієнтів подали заяви на "Філологію". Майже стільки ж на "Право" – 65 077, на "Менеджмент" – 50 207, відзначають в Міністерстві освіти. Така тенденція спостерігається як мінімум останні п'ять років, каже Тетяна Пашкіна, HR-експерт сайту rabota.ua. Серед десяти найпопулярніших спеціальностей тільки чотири затребувані на ринку праці. В топі абітурієнтів цього року, крім перерахованих трьох найпопулярніших, такі:

  • Комп'ютерні науки;
  • Середня освіта;
  • Журналістика;
  • Економіка;
  • Інженерія програмного забезпечення;
  • Психологія;
  • Медицина.

"Коли ми говоримо про ТОП-10 спеціальностей, хочу зазначити, що це характеризує не тільки популярність спеціальності, але і її масштабність. У нас є спеціальності в деяких галузях дуже масштабні. Наприклад, в області "Право" є рівно одна спеціальність " Право", і на неї завжди дуже багато заяв. Але є деякі області, які самі по собі не дуже широкі і розбиваються на більш вузькі спеціальності. Це особливо характерно для технічних спеціальностей. Саме тому у нас технічні спеціальності досить рідко і в незначному обсязі потрапляють в такі рейтинги", – пояснює генеральний директор директорату вищої освіти і освіти дорослих МОНОлег Шаров.

"Це проліт над ринком праці"

Реклама

Через шість років у нас будуть дипломовані безробітні, вважає Тетяна Пашкіна. Кількість резюме на вакансію юриста – найбільша серед усіх спеціальностей.

"Вакансій філологів у нас всього лише кілька десятків на місяць, в той час як на продавців-консультантів – кілька тисяч. Через це люди, які мають диплом філолога, змушені йти працювати адміністраторами, перекладачами, офіс-менеджерами і так далі. Щодо менеджерів – ніхто не хоче брати менеджерів 22 років, які не мають не те, що досвіду управління, але і досвіду роботи взагалі", – каже Пашкіна.

З десятка топ-спеціальностей можна відібрати чотири, які ще можуть бути затребувані. Це дві комп'ютерні спеціальності, медицина і середня освіта.

/ Фото: Анатолiй Бойко, Сьогодні

"Все інше – психологія, економіка, менеджмент, філологія – це проліт над ринком праці. Цих професія ринок просто не потребує. Вузи їх охоче випускають, тому що це гарантоване фінансування. Але реальної практичної необхідності в цих професіях немає", – додає HR -експерт.

Реклама

Абітурієнти вибирають перераховані спеціальності тому, що вони найбільш зрозумілі, вважає Микола Скиба, експерт напряму "Освіта" аналітичного центру "Український інститут майбутнього".

"Скажімо, філологія включає не тільки українську філологію, а й романо-германську, східну філологію. Для багатьох це старт можливості працювати перекладачем або потрапити за кордон. Все інше – це бекграунд студента. Плюс, зараз час текстів, месенджерів. Людина, яка професійно може розбиратися в текстах, матиме попит. Право – це спотворення української ситуації. Заплутаність законів компенсується кількістю юристів. Звичайно, цей ринок конкурентний, тому що якісних юристів мало, але привабливість професії залишається: надії зірвати куш і стати одним з топових адвокатів, суддею і так далі", – говорить експерт.

Великий попит на топ-10 спеціальностей компенсується тим, що вступити на них важче. Чим більше бажаючих – тим вище планка. Наприклад, прохідний бал на "Міжнародне право" в цьому році – 194,25. Більше 190 балів треба було набрати на спеціальності "Міжнародні відносини" і "Міжнародні економічні відносини". Також більше 180 балів повинні були набрати майбутні журналісти, правники, філологи, економісти, програмісти.

Для порівняння, прохідний бал на "Механічну інженерію" всього 101,54 бали, на "Електричну інженерію – 107,7," Агрономія "- 104,48.

Нагадаємо, новини "Сьогодні" нещодавно розповідали, які професії вважаються найприбутковішими в українській столиці.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти