Герман Назаренко про плюси і мінуси ОСББ

11 квітня 2019, 13:17

Точка зору

Герман Назаренко розповів мешканцям міста Дніпра про особливості створення ОСББ та назвав їх побічні явища

Чи не головним з питань, що розбурхують суспільне життя і несуть в собі великий обсяг проблем, які стосуються значної маси населення, є питання створення, функціонування і розвитку системи об'єднань співвласників багатоквартирних будинків. Президент БФ "Соціальний захист дніпрян" Герман Назаренко розповів про особливості створення ОСББ та пов'язаних з цим нюансах.

За формою організації ОСББ дуже близько до відомих ще з радянських часів житлово-будівельних кооперативів, але має суттєві відмінності, особливо з огляду на той факт, що діє в ринковій економіці на відміну від ЖБК.

Як зазначає Герман Назаренко, така форма самоорганізації громадян є очевидно більш прогресивною по відношенню до традиційного обслуговування через ЖЕКи. Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків самостійно формують свій бюджет, визначають внески на утримання будівлі, штатний розклад, персональний склад правління і співробітників. Одним з переваг ОСББ Герман Назаренко назвав той факт, що мешканці будинку самі визначають підрядників (вивезення сміття, дезінфекція тощо) і умови роботи з ними, мають реальну можливість впливу на якість послуг, які отримують, самостійно визначають черговість робіт з поточного ремонту будівлі.

Реклама

Очевидно, що створення об'єднань співвласників багатоквартирних будинків тягне за собою істотне зростання зацікавленості, відповідальності і, як наслідок, зростання ефективності управління спільною власністю, покращує житлово-комунальне обслуговування в цілому. У той же час, відзначає Герман Назаренко, колишній власник зобов'язаний взяти участь у першому постприватизаційному капітальному ремонті будівлі. Таким чином, створення ОСББ "привертає" з місцевого і державного бюджетів кошти на капітальний ремонт будинку.

"В особі таких об'єднань у співвласників з'являється повноцінний представник їхніх інтересів як перед органами влади, так і перед комунальними службами та іншими юридичними особами. Тільки ОСББ гарантовано може отримати прибудинкову територію у власність або в утримання. Наявність такої організації дає можливість позбутися актуальної для багатьох міст проблеми – зведення на прилеглій території додаткових будівель, так званого ущільнення забудови", - каже Герман Назаренко.

За допомогою об'єднань співвласників можливо забезпечити залучення додаткових доходів на утримання будинку з джерел, які раніше не використовувалися або працювали в інтересах інших суб'єктів господарювання. Як зазначив Герман Назаренко, до таких джерел належать оренда підвалів і горищ, інших нежитлових приміщень, у тому числі операторами телефонного, телевізійного та інтернет-зв'язку, парковка у дворі тощо.

У той же час Герман Назаренко відзначає, що новостворені об'єднання співвласників, які стосуються нового житлового фонду, мають істотні переваги перед ОСББ часів сталінсько-хрущовської забудови, які разом з застарілими комунікаціями вимагають на ремонт і утримання значно більше коштів

Реклама

Загалом, функціонування таких об'єднань співвласників визначається також і рядом побічних явищ, що системно ускладнюють їх роботу.

"Якщо у вас протікає дах, прийшов у непридатність дитячий майданчик або внутрішні будинкові труби – дочекатися коштів на ремонт буде досить проблематично", - говорить Герман Назаренко.

В тренді
"З вівторка чоловік попрощався з сім'єю і згорів за тиждень" – дружина медика, який помер від коронавірусу на Львівщині

Ще більш серйозною проблемою є безальтернативність багатьох підрядників і низька купівельна спроможність населення. "Цілком реальний варіант, коли новостворені об'єднання швидко нарощують борги перед постачальниками послуг", - зазначає Герман Назаренко. Великі борги (в десятки і сотні тисяч) перед комунальними структурами – типове явище для об'єднань співвласників, які взяли свої будинки на баланс. Суди лягають важким тягарем на організації співвласників будинку. З іншого боку, борги об'єднання співвласників не є боргами її членів і не можуть привести до втрати квартири, підкреслив Герман Назаренко.

"При утворенні ОСББ необхідно брати до уваги ту обставину, що практично в будь-якому будинку від 10 до 30% жителів не є сумлінними платниками навіть квартирної плати, і робота з ними є постійною обтяжуючою обставиною для правління, а для інших жителів – чинником, який веде до погіршення якості житлово-комунальних послуг. Для боротьби з такими неплатниками до статуту організації вже при її створенні можна і потрібно закладати можливість їх відключення від послуг в найкоротші терміни без суду і тяганини. Наявність такої імперативної норми не тільки дисциплінує жителів, але й виключить можливість змови правління і неплатників", – повідомив Герман Назаренко.

Реклама

На жаль, створення об'єднання співвласників багатоквартирного будинку аж ніяк не здатне вплинути на якість і вартість комунальних послуг. Більш того, в окремих випадках їх якість може погіршитися, а вартість – зрости, оскільки комунальному ЖЕКу легше домовитися з постачальником послуги. Не рідкісні випадки, за словами Герман Назаренко, коли керівникам новостворених об'єднань постачальники висували додаткові вимоги, а спроби домовлятися вели до подорожчання обслуговування будинку. Місцева влада, як правило, рідко втручається в подібні конфлікти.

Гостро стоїть проблема створення і функціонування ОСББ у невеликих, на 10 – 40 квартир, будинках. Герман Назаренко зауважив, що їх бюджету не вистачає для утримання належного штату: голови правління, бухгалтера, двірника, слюсаря і т.д. Часто роль голови такої організації виконує хтось із місцевих ентузіастів на громадських засадах, повністю безкоштовно або за мізерну винагороду. На жаль, кількість таких ентузіастів обмежена і це суттєво гальмує розвиток усього руху.

Не рідкісні випадки, коли ОСББ очолюють нечисті на руку люди, які за рахунок суспільства тільки поповнюють свій бюджет, або люди недбалі, які запускають все господарство. У виняткових випадках це призводить до відключення будинку від деяких послуг. У таких випадках жителі повинні бути готові до подачі відповідних заяв в правоохоронні органи.

Герман Назаренко зазначив, що в існуючих умовах рух по створенню об'єднань співвласників поширюється не рівномірно і не без проблем, хоча законодавець і намагається підштовхнути цей процес. "Вже два з половиною роки як закон вимагає від жителів визначення керуючої компанії, відповідального за надання комунальних послуг у багатоквартирному будинку, якщо там не створено ОСББ. Проте, згідно з даними статистики в Дніпропетровській області, наприклад, було створено: в 2011 році – 204 ОСББ, 2012-му – 116, 2013-му – 55, 2014-му – 22, у 2015-му – 151, а в 2018 році – 250. І хоча Дніпропетровська область є лідером процесу, ОСББ створено в 3 тисячах багатоквартирних будинків, в цілому по країні охоплено на кінець минулого року менше 20% будинків", - розповів Герман Назаренко.

Експерт розповів, що в поточному році в бюджеті Дніпра співфінансування ремонтних робіт в будинках ОСББ і ЖБК передбачено 38 млн грн, це майже на 10 млн грн більше, ніж у минулому році. Але навіть такі цілком позитивні дії місцевої влади не здатні різко змінити ситуацію.

"Щодо становлення і розвитку в країні об'єднань співвласників багатоквартирних будинків, зазначу, що основною перешкодою бачу навіть не стільки низьку платоспроможність населення і його психологічну неготовність до самоврядування, скільки диспропорцію української економіки, яка виражається в домінуванні монополістів на ринку комунальних послуг", - зазначив Президент фонду соціального захисту дніпрян Герман Назаренко.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти