Новий президент Чехії: епатажний симпатик Кремля або проєвропейський ліберал

12 січня 2018, 07:40

Крістіна Зеленюк Крістіна Зеленюк

Після президентських виборів політика Чехії навряд чи зміниться, але все буде залежати від конфігурації нової парламентської більшості і коаліційного уряду

Мілош Земан і Володимир Путін. Фото: AFP

Мілош Земан і Володимир Путін. Фото: AFP

Сьогодні-завтра, 12-13 січня в Чехії пройде перший тур президентських виборів. Головні фаворити гонки – нинішній проросійський глава Республіки Мілош Земан та колишній президент Академії наук Чехії Іржі Драгош. Свіжі соцопитування дають їм 47,6% і 44,9% відповідно. Якщо ніхто з них не набере більше 50%, через два тижні відбудеться другий тур. Його з високою часткою ймовірності виграє Земан, успішно граючи на настроях розчарованих у владі чехів. Для Києва президентство Земана, який називав анексію Криму доконаним фактом, не обіцяє нічого хорошого.

З іншого боку, згідно з чеською Конституцією, президент не завідує питаннями зовнішньої політики – це виняткова прерогатива уряду, який переживає гостру кризу. Після перемоги на жовтневих парламентських виборах аграрного мільярдера Андрія Бабіша, який перебуває під слідством за фінансові махінації, ніхто з партій, які пройшли до парламенту не хоче йти з ним в коаліцію. У такому випадку логічним був би варіант дострокових виборів. Але в цьому жодна з партій не зацікавлена, боячись розгубити підтримку електорату. Є невеликий шанс, що до кінця січня коаліційний уряд таки буде сформовано. Однак, як гостра політична криза, так і, нарешті, поява нової коаліції грають на перемогу Мілоша Земана.

Політичні розклади і темні конячки

Не встигли в Чехії оговтатися від парламентських виборів, які пройшли в кінці жовтня, як на порозі вже президентські. Результати осінньої виборчої кампанії шокували багатьох: з розгромним результатом в 7,27%, зайнявши лише шосте місце, фінішувала правляча до недавнього часу Чеська соціал-демократична партія (на виборах-2013 вони зайняли перше місце з результатом в 20,45%). Її випередила навіть Комуністична партія Чехії і Моравії, отримавши 7,76% голосів.

Реклама

За кілька тижнів до парламентських виборів в спеціальному репортажі з Праги сайт "Сегодня" вже писав, що сюрпризом не тільки для самої Чехії, але і без перебільшення, для всього Євросоюзу, стала популярність партії колишнього міністра фінансів (пішов з поста через підозри в ухиленні від сплати податків) і аграрного мільярдера Андрія Бабіша. На парламентських виборах партія ANO фінішувала першою з результатом в 29,64%. Не позначилася на її рейтингах і кримінальна справа проти Бабіша і членів його сім'ї за незаконне отримання євросоюзівських дотацій, яка потім отримала продовження.

На початку січня Європейське бюро по боротьбі з шахрайством випустило доповідь, у якій звинуватило Бабіша в наданні помилкових та неповних даних в заявці на отримання гранту ЄС для готельно-конференційного комплексу "Гніздо лелеки". У 2008-му сім'я Бабіша викупила цей старовинний особняк, вирішивши переробити його в конференц-центр класу "люкс". Пішло на це 350 млн крон, 50 млн з яких склав грант ЄС на підтримку малого бізнесу. Для отримання євросоюзівських грошей зі складу агропромислового гіганта Agrofert (належить Бабішу) вивели компанії, які і стали одержувачем гранту, оформивши на дітей Бабіша.

"Представники одержувача дотацій в момент подачі заявки в 2008 році на підтримку свого проекту і підписання договору про фінансування надали недостовірні дані і приховали важливу інформацію. Анонімна структура, яка була на той момент власником "Гнізда лелеки", не відповідала вимогам прозорості, необхідним для отримання гранту ЄС", – йдеться в доповіді Бюро, яке вважає, що це може стати приводом судового розслідування чеських органів за підозрою Бабіша в шахрайстві і порушенні фінансових інтересів ЄС.

Вигравши вибори і ставши прем'єр-міністром, Андрій Бабіш отримав імунітет від кримінального переслідування. Але розслідування Європейського бюро по боротьбі з шахрайством позначилося на політичних розкладах. В коаліцію з ANO не хочуть йти ні Громадянська демократична партія (зайняла на виборах друге місце з результатом в 11,32%), ні Партія піратів (10.79%), члени якої поділяють відверто проросійські погляди. Ситуативно співпрацювати з партією Бабіша готова партія "Свобода і пряма демократія" (SPD) Томіо Окамури і комуністи. Але в обмін вони висувають захмарні вимоги.

Реклама

Наприклад, Окамура хоче націоналізувати чеське радіо і ТБ, ліквідувати верхню палату парламенту і підняти питання про скасування антиросійських санкцій. В скасуванні санкцій їх зрозуміло підтримують і комуністи, до того ж пропонуючи оподаткувати компенсації, які церкви отримують за захоплене колишнім комуністичним режимом майно. І в середу уряд меншості Бабіша підтримало введення податку на церковні реституції. Чеські ЗМІ, оцінюючи це голосування, писали, що такий жест Бабіш зробив спеціально, щоб заручитися підтримкою комуністів під час голосування за вотум довіри своєму уряду. Комуністи зраділи такій поступці, але заявили, що "крок занадто запізнілий" і мають намір проголосувати "проти" вотуму довіри уряду.

"Дружба" Земана і Бабіша?

У середу нижня палата парламенту так і не проголосувала вотум довіри уряду Бабіша, відклавши питання до 16 січня. За словами керівника бюро Фонду ім. Фрідріха Еберта в Празі Ганні Зайферт, Конституція Чехії не виключає голосування за другий вотум довіри парламенту. За прогнозами чеських ЗМІ, з високою часткою ймовірності уряд Земана втратить довіру парламенту, і поки триває розслідування проти Бабіша і членів його сім'ї, всі вісім партій нижньої палати парламенту відмовляються співпрацювати з ANO.

Але Мілош Земан вже заявив, що дасть Бабішу і його партії другий шанс на формування уряду, нагадавши про Німеччину, де коаліційні переговори зі змінним успіхом тривають вже більше трьох місяців. Підтримка ANO з боку Земана не випадкова: ще на етапі парламентських перегонів нинішній президент чи не єдиний з чеських впливових політиків підтримував Бабіша і його партію, активно лобіюючи союз ANO з Партією піратів.

Підтримуючи Бабіша, Земан переслідує і свої особисті політичні інтереси. Напередодні президентських виборів йому потрібна підтримка електорату ANO, яка перемогла на хвилі розчарування чехів соціал-демократами. До того ж, епатажна поведінка самого Земана не завжди грала йому на руку. Так після Brexit він запропонував провести референдум щодо членства Чехії в ЄС і НАТО, а одного разу за теплі висловлювання про російську політику Земана навіть яйцями закидали.

Реклама

В тренді
В Україну йде справжнє літо: коли чекати майже 30 градусів

Судячи з останніх соцопитувань, політична гра Мілоша Земана на електоральному полі розчарованих владою і політикою ЄС чехів вдалася. Йому дають 47,6% голосів виборців, але розрив з його головним конкурентом Іржі Драгошем не такий вже й істотний – всього 2,7% – у Драгоша 44,9% підтримки. Для перемоги в першому турі Земану потрібно набрати більше 50% голосів, тоді другого туру не буде. За словами журналіста газети Hospodarske Noviny Ондржея Соукупа, це можливо, якщо буде низька явка. "Але всі опитування говорять, що вона буде досить високою. Драгош з високою ймовірністю пройде до другого туру і тоді шанси на перемогу будуть 50/50. Вирішувати будуть якісь деталі і ступінь мобілізації прихильників і противників Земана", – сказав сайту "Сегодня" Ондржей Соукуп.

Науковий співробітник Інституту європейської політики EUROPEUM Міхал Віт також сумнівається, що Земан переможе в першому турі. До того ж, за словами експерта, головним суперником Земана може виявитися далеко не Іржі Драгош. "Цього (перемоги Земана в першому турі – Авт.), швидше за все не відбудеться – в першому турі Земан набере максимум 30-35%. Шанси Тополанека 50/50 (колишній прем'єр Мірек Тополанек – Авт.). Йому вдалося домінувати в політиці лівого крила, щоб SPD і комуністи не висунули своїх кандидатів в президенти. Це дійсно хороша тактична перемога", – сказав сайту "Сегодня" Міхал Віт.

Керівник бюро Фонду ім. Фрідріха Еберта в Празі Ганні Зайферт не сумнівається, що Мілош Земан вийде в другий тур. "На даний момент всі опитування показують, що Земан (пройде до другого туру – Авт.) на першому або другому місці. Його найголовніший суперник Іржі Драгош. Соцопитування показують, що він (його підтримка виборцями – Авт.) сильніше Земана, або на другому місці. Жителі сіл, люди похилого віку та менш освічені люди будуть голосувати за Земана; міські, більш молоді й освічені жителі – за Драгоша. У решти кандидатів, схоже, немає шансів пройти до другого туру. Є невеликий шанс на несподіваний результат Міхала Хорачека (65-річний підприємець – Авт.), який може виявитися на другому місці. Але це малоймовірно. Схоже, він буде на третьому місці", – сказала "Сегодня" Анне Зайферт.

Курс Чехії після виборів

Експерти сходяться на думці, що перемогти в першому турі Мілошу Земану не вдасться, тому через два тижні в кінці січня пройде другий тур. І тут, за словами голови Ради зовнішньої політики "Українська призма" Геннадія Максака, може зіграти на руку створення коаліційного уряду, посиливши шанси Земана на перемогу.

"Не дивлячись на всі проблеми з формуванням проурядової більшості в парламенті, є перспективи створення такої підтримки з соціал-демократами – партнерами по колишній коаліції. При мінімальній участі комуністів може набратися більшість з 200 депутатів. Бабіш зацікавлений піти на такий крок, розраховуючи отримати вотум довіри парламенту перед голосуванням про зняття з нього недоторканності для розслідування справи про фінансові махінації. Недоторканність, швидше за все, буде знята і парламентська підтримка, в такому випадку, як політичний сигнал може мати додаткову цінність для чеського прем'єра", – сказав сайту "Сегодня" Геннадій Максак.

У повторних парламентських виборах, якщо Бабішу так і не вдасться налагодити роботу з парламентом з урядом меншості, за словами експертів, не зацікавлена жодна партія в нижній палаті. "Земан стверджує, що було б несправедливо просити виборців про нові вибори. Всі партії не зацікавлені в нових виборах, оскільки побоюються, що можуть втратити підтримку виборців. В залежності від результатів (розслідування – Авт.) звіту OLAF (Європейського бюро по боротьбі з шахрайством – Авт.) Бабіш може отримати меншу підтримку, але за станом на зараз, я думаю, що він і його партія ANO знову стануть переможцями.Він блискуче зображує себе жертвою сьогоднішнього політичного класу, який, на його думку, корумпований, неефективний і недієздатний", – вважає Анне Зайферт.

Напередодні президентських виборів в Чехії Financial Times писала, що найбільше від майбутньої перемоги Мілоша Земана радіє Росія. Під час останнього листопадового візиту в Москву президент Чехії висловився за скасування антиросійських санкцій, а в жовтні виступаючи на сесії ПАРЄ, назвав анексію Криму Росією "доконаним фактом", запропонувавши виплатити Україні репарації грошима або нафтою, ніж нарвався на шквал критики багатьох західних лідерів.

Але, як вже писав сайт "Сегодня", президент за Конституцією Чехії виконує роль "весільного генерала", а питаннями зовнішньої політики завідує уряд. Так що побоюватися, що після чергової перемоги Земана зовнішня політика Республіки зміниться і стане проросійською, не варто. До того ж, не вічна і ситуативна дружба між Земаном і Бабішем. "Роль чеського президента – представляти країну. Бабіш не проросійський, проєвропейський і антиміграційний. Оскільки Земан перебуває на посаді президента вже останні п'ять років, в цьому відношенні ніяких змін не буде. І я не впевнена, чи продовжиться "дружба" між Земаном і Бабішем", – сказала "Сегодня" Анне Зайферт.

Журналіст Ондржей Соукуп також вважає, що політика Чехії ніяк не зміниться, так як президент не визначає зовнішню політику країни. "У Бабіша немає ніяких бізнес інтересів в Росії, а в ЄС навпаки є. Тому я не думаю, що він буде що-небудь робити на догоду Кремлю", – сказав Ондржей Соукуп.

До того ж, за словами Геннадія Максака, до недавнього часу сам Андрій Бабіш не сильно вникав в питання зовнішньої політики. "Втім, позиція по Росії може залежати від ряду складових. Якщо Земан буде обраний президентом, а в уряд Бабіша увійдуть соціал-демократи, загальної зовнішньополітичної позиції Земан-Бабіш навряд чи можна очікувати. Соціал-демократи будуть стримувати можливі провокаційні випади. Але якщо Земан виграє вибори при уряді меншості, ситуація може розвиватися в менш оптимістичному руслі", – вважає Геннадій Максак.

Хоч в передвиборній риториці ANO і були якісь антиєвропейські нотки, в цілому ж очікувати, що Прага піде проти Брюсселя не варто. Крім міграційної політики ЄС. "Квоти поділяють Європу, вони не є ефективними. Дуже важливо, що Дональд Туск на нашому боці", – заявляв уже в статусі прем'єра Андрій Бабіш.

В середині грудня після саміту лідерів ЄС президент Ради ЄС Дональд Туск запропонував переглянути пропорційну систему квот на прийом біженців через їх неефективність. Але у Єврокомісії інша думка: ще на початку грудня вона звернулася до Суду ЄС зі скаргою за невиконання Чехією, Польщею та Угорщиною юридичних зобов'язань з прийому мігрантів. Угорщина, наприклад, з початку дії європейської програми з переміщення біженців не прийняла жодного з них. Чехія не приймає мігрантів з серпня 2016-го.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти