Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Про "п'ятизіркові" школи в Україні та найкращу у світі освіту – інтерв'ю з Володимиром Співаковським

28 жовтня 2018, 07:26

Олександра Романюк Олександра Романюк

Засновник першого приватного ліцею - про справжню реформу освіти і цілі, які нашій країні потрібно ставити перед собою

Фото: facebook.com/vspivakovsky

Фото: facebook.com/vspivakovsky

Володимир Співаковський – вчений і бізнесмен, письменник і блогер, засновник першої в Україні приватної школи, ліцею "Гранд". Крім усього іншого, Співаковський – невтомний реформатор. На питання "Як?" у нього є улюблена відповідь: "Легко!" Після якого вже йдуть пояснення, пропозиція, ідея. Часто несподівані, з ефектом "вау!", але такі зрозумілі і логічні, що співрозмовнику і справді починає здаватися, що все – "легко". Навіть у вирішенні вічних і нескінченних проблем освіти.

Сайт "Сегодня" поговорив з Володимиром Співаковським про те, як провести результативну освітню реформу, яких цілей і амбіцій не вистачає Україні
.

- Як ви ставитеся до реформи освіти, якапочалася поки що лише в перших класах?

- До реформи освіти я завжди ставлюся позитивно. Яка б вона не була. Тому що перші кроки завжди найважчі і ніколи точно не знаєш, що треба.

Справа в тому, що у батьків і суспільства суперечливі запити. Одним потрібні серйозні школи, іншим – тепличні, одним потрібні платні – іншим безкоштовні, одним важливо щоб поряд з будинком – іншим якість краща. Багато таких речей, які в реформі не так просто організувати. Тому будь-які кроки, спрямовані на поліпшення, це вже добре.

- Значить, ви вважаєте, те, що робиться, – це поліпшення нашої системи освіти?

- Те, що робиться лише кілька місяців, не можна оцінювати. Ні позитивно, ні негативно. Успіх реформи багато в чому залежить від того, які цілі вона переслідує. Середня шкільна освіта піддається критиці у всьому світі, навіть в найрозвиненіших і найбагатших країнах. Навіть в таких, як Японія, США, Норвегія, Фінляндія. Всі незадоволені освітою і всі намагаються її реформувати. Тільки цілі у всіх різні.

Знаєте, яка мета реформування системи освіти в Америці? Щоб Америка була найкраща в усіх напрямках світу і життя. Знаєте, яка мета реформування системи освіти в Англії? Щоб до них в червоні цегляні корпуси приїжджали з усіх країн і залишали 50 млрд фунтів стерлінгів. Яка мета реформування системи освіти в Польщі? Щоб вирівнятися з європейським рівнем, тому що це пов'язано з переміщенням робочої сили і з грантами, які вони отримують від Європейського Союзу. У Фінляндії мета реформ – щоб система освіти стала найкраща в світі. У Сінгапурі – щоб рівень їх економіки став найвищим в світі.

А знаєте, яка мета реформування системи освіти в Україні? Щоб всі здали ЗНО. Ось якщо ви відчуваєте різницю між цілями, ви звідси виведете ті траєкторії, які переслідує реформа системи освіти.

Тому, коли мені запропонували провести реформування системи освіти в окремо взятій Київській області, я тут же погодився. Я беру участь в реформуванні систем освіти в Америці, Фінляндії, Гонконгу, Дубаї. І я взявся реформувати систему освіти в Київській області. Поза державною системою, за допомогою державної системи і на благо державної системи.

Є 3 варіанти реформ. Перший – це так званий косметичний ремонт. Парти поміняти, підручники переписати, пофарбувати стіни, заборонити червоні чорнила ... Другий варіант реформи – істотно поліпшити всі елементи шкільної системи: підручники в інтернеті, вчителі підготовлені, меблі ергономічні, харчування, розвозка дітей. Тобто щоб всі елементи шкільної системи відповідали людському рівню. І третій варіант – зробити систему освіти кращою в світі. Який би ви вибрали?

- Третій, звичайно!

Реклама

- Так всі вибирають. По-перше, тому що привабливо, по-друге, соромно зізнатися, якщо згоден на перший або другий. Тоді наступне питання: а це можливо? Я кажу: "Легко! Була б мета поставлена". У мене повний алгоритм розписаний. І все почало реалізовуватися за допомогою адміністративної, наукової системи, за допомогою підприємництва, місцевих адміністрацій і таких, як я. Ми зібрали команду і багато чого зробили. Зараз все потроху затихає, бо позвільнялися всі, хто сидів нагорі. Але воно дало свої паростки і в інших областях України.

У нашої країни мало що виходить, тому що немає амбіцій. Цілі ставлять дрібні: корупцію подолати, якісь податки ввести. А мета повинна бути висока. Наприклад, щоб у нас 5-10 секторів економіки зайняли по 20% глобального ринку.

- Розкажіть про ваш експеримент в Київській області.

- Ця програма впроваджується вже 3 роки. Коли мене запитали, як я буду вибирати пілотну школу, я відповів: "Легко!". Тільки потрібно, щоб директор школи був мотивований, команда вчителів і батьки учнів. Ми знайшли одну таку школу в Київській області. У селі Путрівка Васильківського району. Мені вдалося створити команду, в яку входили заступник губернатора області, директор департаменту освіти, вчені з Інституту підвищення кваліфікації і 50 людина моєї команди.

Перше, що ми зробили – звичайну жахливу школу перефарбували і красиво оформили зсередини. Частина грошей знайшлася в громаді, частину дали батьки. І дітям захотілося в таку школу йти. У них з'явилася мотивація. Якщо у дитини немає мотивації ходити в школу – звідки візьмуться бажання і старанність?

Потім ми почали вчити вчителів кейс-урокам. Адже реформа – це не тільки перефарбувати. Все незручне, нудне має перетворитися в нормальне, цікаве. Чи це можливо? Легко! Була б мета поставлена.

Я перевернув шкільні уроки на 180 градусів. І назвав такі уроки "кейс-уроки". Ми йдемо від зрозумілого і цікавого. Візьмемо, наприклад, телефон. Що тут є від математики? Контури, цифри. Що є від фізики? Від бізнесу? Від дизайну? Є навіть від літератури, адже sms-ки – це вже мала форма літератури. Що є від хімії? Перш за все батарейка. Ось літієво-іонна. Ось скільки вона тримає заряд? Учитель пише формулу, по якій можна порахувати. Учні запитують: а є інші батарейки? Так є. Кадмієва. Порахували – вона тримає місяць. Але коштує 50 доларів. А ще які є? Графенові, тримають заряд рік. А який найбільш суперовий елемент для батарейок? Торій. Тримає зарядку 500 років. "Напевно, коштує дорого?" - запитують. Ні, справа не в цьому. Торієва батарейка радіоактивна. І в цьому місці учитель посилає головний меседж, який доросла людина повинна посилати молоді. Він каже: "Розумієте, діти, в моєму дитинстві таких гаджетів не було, ми бігали в телефонну будку дзвонити за 2 копійки. Це моє покоління придумало мобілки. А ви поки – тільки користувачі. Але саме тому ми вчимо вас. Чи буде батарейка графенова або торієва, чи буде телефон у вусі або в зубі – ми не знаємо. Це ви повинні зробити те, чого ще в жодних фантазіях не існує.

І домашнє завдання: виберіть найвигідніший пакет мобільного зв'язку серед всіх операторів. Вони думають, що вони просто так роблять, але насправді вони вчаться економити в реальному часі. По мобільному зв'язку, по шоколадкам, по джинсам і т.д. Так 100 кейсів пройшли – і у них не залишиться питань з підприємництва, по економіці, по бізнесу, тому що все вкладеться по поличках.

Це тільки одна з технологій. Ми розробили 500 таких кейсів. Я їх запатентував в бюро патентів в бібліотеці Конгресу США і ми їх виклали на освітній платформі, на яку сьогодні заходять 200 тисяч людей з 12 країн світу, вчаться по ним. Кожен кейс коштує 15 доларів. А для України я зробив безкоштовно.

- І в українських школах теж проводяться такі кейс-уроки?

- Сьогодні понад 800 шкіл в Україні користуються моїми кейс-уроками. Є сайт "Гіпермаркет знань" – там на карті відзначаються заходи.

- А якою, на вашу думку, має бути освіта в Україні? Безкоштовною або платною? Сьогодні багато говорять про те, що наші школи бідні, тому що безкоштовні ...

- Освіта не повинна бути однозначною. Досить нам цієї комуністичної совкової моралі! Повинен бути спектр. Школи можуть бути різні. Я, наприклад, нарахував 20-25 видів. За формою власності можуть бути державні, приватні, акціонерні. Можуть бути дівчачі, вечірні, недільні, з ухилом математичним, біологічним, іноземним і т. д. Можуть бути школи домашні, альтернативні. Держава повинна забезпечити попит на різні види шкіл. А батьки повинні мати можливість вибирати, що підходить їхній родині, їх дитині.

- Яким повинен бути рівень оплати в школах?

- Від нуля до декількох десятків тисяч доларів. Мене навчили в Англії відповіді на це питання. Я одного разу мав можливість жити в родині професорів, де кожен отримує по 70-100 тисяч фунтів стерлінгів. Але у них високі податки, і для них платити 50 тис. за навчання дитини в Оксфорді накладно. Я питаю: "Так навіщо ви віддали в таку дорогу школу?" А вони відповідають: "У нас в Англії не прийнято питати, скільки це коштує. У нас запитують, чи варто воно того".

Це повністю змінює парадигму в голові! Ось у мене приватна школа, ліцей "Гранд". Навчання коштує 11,5 тис. євро в рік, 1000 євро на місяць, по системі "все включено". І за 30 років жоден з батьків не запитав: "А чому так дорого?". І сьогодні "Гранд" за вартістю тільки на 6-му місці. Є в Києві школи ще дорожче. Є плата 15, 20, 28 тис. євро.

Я розробив так звану "систему зірочок". Я її переніс з готельного бізнесу. Що це означає? 3-зірковий готель не гірше 5-зіркового, просто у нього свій набір послуг. Є люди, яких влаштовує тільки 5 зірочок, а комусь цілком достатньо 3 або 1. Кожна людина повинна мати право вибирати. Це не завжди питання грошей. Це питання сервісу, який вам потрібен. Як в їжі: можна захотіти якусь особливу гурманським їжу, а можна любити сало з огірком. Це теж хороша їжа, але дешевша.

Тому, коли ви запитали, якою має бути система оплати – це повинен бути ринок, і на ринку повинні бути всі зірочки, від однієї до семи.

У мене цю систему переймають у багатьох країнах. Тому що там не тільки ціна, там перелік послуг, що має бути в таких школах
.

В тренді
Коронавірус в Україні: статистика за 28 травня та останні дані про карантин

- А гроші за школи "з зірочками" повинні платити батьки учнів?

- Повинна бути нормальна, розсудлива система. Насамперед потрібно визначити, хто є замовниками освіти. Держава, батьки, бізнес, наука, громада, сам учень. Ці замовники і повинні сформулювати, що вони хочуть від освіти. Скласти бізнес-план. У нас така архаїчна і тупа система освіти, тому що вона не чула слова "маркетинг". Коли ви хочете створювати школу, замовники повинні зібратися і обговорити: що повинно бути в цій школі. Басейн хочемо? Хочемо. Спортзал, комп'ютери, лабораторії, дрони – написали по-максимуму. Виявилося, умовно на 15 млн. А держава виділяє лише 10. Тоді є два виходи: скостити свої "хотілки" або доплатити. Бізнес, громада, батьки. Ось вам і фінансова модель.

Реклама

Більш того, ця модель дозволяє протягом одного дня позбутися корупції.

- Але сьогодні "за зірочки" доплачують в основному батьки.

- Треба повністю змінити модель. Школа повинна управлятися акціонерами – замовниками від системи освіти. Директор школи повинен бути повністю усунутий від фінансових питань, замовники повинні призначити фінансового директора, касира, який відповідає за гроші. І вони повинні самі вирішувати, скільки збирати і куди їх витратити.

Така система існує в Америці, в Японії, Бразилії.

- Ви говорили, що об'їздили 107 країн. В якій з них система освіти хоча б наближена до ідеальної?

- Ще недавно найкращою вважалася фінська система. Зараз вона з'їхала. Найкращою в світі стала південно-східна Азія: Сінгапур, Південна Корея, Японія, Шанхай в Китаї.

Правда, рахують за навчальним ознаками, а це не зовсім правильно. Америка за грамотністю, з математики – на 49-му місці, але вона краща в світі. Нобелівські лауреати, кращі університети – в Америці. Значить, грамотність – ще не все, і навіть математика моя улюблена – ще не все. Значить, треба зовсім інші цілі ставити. І тоді буде зрозуміло, що, якщо країна найкраща – значить, напевно, у неї гарна освіта. Ми теж так можемо. Потрібно тільки правильно поставити перед собою мету
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...