Ми оновили правила збору та зберігання персональних даних

Ви можете ознайомитисЬ зі змінами в політиці конфіденційності. Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з оновленими правилами і даєте дозвіл на використання файлів cookie.

Прийняти

Прапорщик нам не потрібен: всі за і проти введення нової системи звань ЗСУ

11 червня 2019, 07:36

Ігор Ветров

Як українську армію змінить введення інституту сержантів за зразком НАТО

/ Фото: AFP

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект, в якому пропонуються зміни до низки законодавчих актів про військовий обов'язок і військову службу. Передбачається скасувати звання прапорщиків і мічманів та ввести в армії лінійку сержантсько-старшинських звань за західним зразком. Це потрібно для приведення військових звань ЗСУ до стандартів НАТО, а також для формування професійного сержантського корпусу. "Сьогодні" розбиралися, що це означає і до чого призведе.

Прапорщикам тут не місце

Йдеться про законопроект №10181, який був зареєстрований шістнадцятьма народними депутатами. У ньому пропонується прибрати звання прапорщика і старшого прапорщика в сухопутних військах та авіації, мічмана і старшого мічмана на флоті, а також ввести лінійку сержантсько-старшинських звань, прийняту в арміях країн – членів НАТО.

Так, в сухопутних військах та авіації пропонується ввести звання рекрута, солдата, старшого солдата, молодшого сержанта, сержанта, старшого сержанта, першого сержанта, штаб-сержанта, майстер-сержанта, старшого майстер-сержанта і головного майстер-сержанта.

На флоті нова лінійка військових звань буде виглядати так: рекрут, матрос, старший матрос, старшина 2-ї статті, старшина 1-ї статті, головний старшина, головний корабельний старшина, штаб-старшина, майстер-старшина, старший майстер-старшина і головний майстер-старшина.

Існуючі офіцерські звання пропонується залишити без змін.

Запропонована система відповідає вимогам STANAG 2116, який визначає категорії рангів, прийнятих в країнах – членах Альянсу. Втім, цей стандарт призначає лише межі. Абсолютної однаковості тут немає – звання в арміях різних країн – учасниць НАТО можуть не відповідати одна одній.

Система нова – статути старі

Історія зі зміною звань триває вже не перший рік. Нагадаємо, ще у квітні 2017 року Кабмін зареєстрував законопроект №6372, який також пропонував прибрати прапорщиків і ввести західну лінійку сержантсько-старшинських звань. Він був розглянутий профільним комітетом ВР, але далі не пішов.

На відміну від законопроекту №10181, урядова ініціатива передбачала тільки зміну звань, але не передбачала змін до статутів. А ці зміни давно назріли, як вважають реформатори. І пов'язані вони не тільки з необхідністю "ребрендингу" – відмови від інституту прапорщиків, які давно стали героями численних армійських анекдотів.

"Ми давно відійшли від старої радянської системи, в якій сержанти існували на рівні відділення і зведення. Максимум міг бути старшина роти. А у нас вже створено нову багаторівневу систему. Її головна ідея полягає в тому, що біля командира кожного рівня є його головний помічник і радник – сержант", – пояснив "Сьогодні" головний старшина ЗСУ Олександр Косинський.

Зараз головні сержанти є вже практично скрізь, навіть у військових навчальних закладах.

В українській армії діють три центри підготовки сержантів за стандартами НАТО. У них працюють тільки прапорщики, мічмани і сержанти, які пройшли підготовку за кордоном і які готують курсантів за західними стандартами.
Але якщо західний сержантський корпус в Україні де-факто вже створений, то статути у нас залишилися радянські. У них, наприклад, тільки командир відповідає за бойову готовність і рівень бойової підготовки ввіреної йому військової частини або підрозділу. Як зазначив Олександр Косинський, законопроект №10181 виправляє цей недолік:

"Він повністю визначає обов'язки сержантів, аж до головного сержанта бригади. За ним же розписано їхні дисциплінарні права".

Модель для України

Вибір нових військових звань теж тривав не один рік.

"Спочатку у нас було 12 варіантів. Ми довго думали, на чому ж нам зупинитися. Відмовилися від звання "капрал". Були пропозиції запровадити звання "хорунжий", "сержант-майор". Думали навіть все скопіювати у американців. Але врешті-решт вирішили цього не робити", – пояснив Косинський.

З його слів, за основу був узятий досвід чотирьох країн: США, де створено найкращий у світі сержантський корпус, Великої Британії – батьківщини сержантів, а також Канади та Литви. Остання країна домоглася найбільш вражаючих успіхів у реформуванні свого сержантського корпусу.

"В результаті ми вийшли на законопроект, який пройшов узгодження у всіх силових структурах та обговорювався на зборах сержантів. Це не копія і не калька, це найсучасніша модель, адаптована для українських умов", – сказав Олександр Косинський.

Отже, рекрут в новій системі – це кандидат у солдати. Як пояснив Олександр Косинський, рекрут перед укладенням контракту муситиме пройти тижневий випробувальний термін і вирішити для себе, чи може він служити в армії. Цілком можливо, що і командири прийдуть до висновку, що кандидат не готовий до військової служби, після чого він буде відсіяний без жодних наслідків для себе і для армії.

В тренді
Коронавірус в Україні: карта хворих по регіонах на 5 квітня

Але якщо випробувальний термін пройшов успішно, кандидату пропонують укласти контракт на три роки, він приймає присягу та отримує повноцінне військове звання "солдат".

Старший солдат – це вже більш кваліфікований фахівець, наприклад снайпер, кулеметник або водій.
Молодший сержант ("капрал" в армії США) може бути командиром розрахунку. Сержант буде командиром відділення або танка.

Далі йде старший сержант. Зі слів Олександра Косинського, це буде головний сержант зведення, здатний за відсутності командира командувати зведенням у бою.

Наступне військове звання – перший сержант. Це вже найвищий рівень ротного сержанта.

На батальйонному рівні діє штаб-сержант.

"Він називається так тому, що у нього робоче місце вже розташоване в штабі", – пояснив Косинський.

Майстер-сержант є головним старшиною полку або бригади, старший майстер-сержант діє на рівні оперативних командувань, а головний майстер-сержант є головним старшиною родів і видів Збройних сил. Наприклад, головний майстер-сержант Сухопутних військ ЗСУ.

Найвищий сержантський щабель – це Головний старшина Збройних сил, саме її зараз і посідає старший прапорщик Олександр Косинський.

Чого чекати далі

Після того як законопроект №10181 буде ухвалений остаточно, всі військовослужбовці, які потрапляють під його дію, пройдуть переатестацію. Статути Збройних сил прийдуть у відповідність з уже створеною вертикаллю сержантів і старшин, а самі ЗСУ зроблять величезний крок у бік оперативної сумісності з арміями країн – членів НАТО. 

"Саме тоді можна буде сказати, що наш сержантський корпус буде відповідати тому, який є в державах – учасницях НАТО. Крім того, у наших сержантів з'явиться додаткова мотивація будувати свою кар'єру і прагнути більш високих сержантських звань і посад", – уклав Олександр Косинський.

А ось як скоро буде ухвалений цей законопроект – велике питання. Як відомо, теперішнє скликання Верховної Ради незабаром буде розпущене.

"Як правило, нові скликання Верховної Ради майже не розглядають законопроекти, зареєстровані колишнім складом парламенту. А це значить, що весь процес доведеться розпочати заново. Хоча ухвалення цього законопроекту могло б вивести з глухого кута процес створення професійного сержантського корпусу в ЗСУ", – пояснив "Сьогодні" член Комітету ВР з питань національної безпеки і оборони Дмитро Тимчук.

Нагадаємо, раніше "Сьогодні" писали про те, що новий начальник Генштабу Руслан Хомчак визначив пріоритетні завдання ЗСУ. На думку Хомчака, необхідно забезпечити підготовку військ за стандартами НАТО.

Реклама

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...